Temel ihtiyaç kredisinde ikinci başvurular olacak mı?

   22.06.2020
   Temel ihtiyaç kredisinde ikinci başvurular olacak mı?

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında mağduriyeti azaltmak ve ihtiyaçları karşılayabilmek adına kamu bankaları tarafından temel ihtiyaç kredisi fırsatı sunma imkanı tanıdı. Vatandaşların acil ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına düşük faizli cazip kredi için hala başvurularına yanıt almayan bir kitle olduğu ortaya çıkıyor. Pek çok vatandaş temel ihtiyaç kredisi için 2. Faz kredilerin olmasını müjdesini bekliyor. İşte detaylar…

   1 Haziran’da başvuruların sona erdiği pandemi destek kredisinde faiz oranları yüzde 0.49 iken 10 bin TL’ye kadar 6 ay ödemesiz kredi imkanı sunulmaktaydı. Pek çok kişi tarafından aynı kredisinin 2. Faz paketinin olup olmayacağı büyük merak konusu olup, araştırılmaya başlandı. Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Ağaoğlu yaptığı açıklamada bankaların 4’lü yeni paketinin yetersiz olduğunu belirtti ve vatandaşlarının geçim sıkıntısı yaşadığını ifade ederek sözlerine devam eden Başkan Ağaoğlu, vatandaşların geçim sıkıntısı yaşadığını ve 4 milyona yakın vatandaşın kredi başvurularına hala cevap gelmediğini ifade etti. Buna bağlı olarak 10 bin TL’ye kadar 0,49 faiz oranı ile yine 6 ay ödemesiz dönem olacak şekilde 2. Faz pandemi destek kredilerinin olması gerektiğini ifade etti.

   2. FAZ BAŞVURULAR

   Temel ihtiyaç destek kredisi için başvuru yapan vatandaşların bir çoğunun asgari ücret ile çalıştığını emekli veya dar gelirli vatandaşlar olduğunu Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu açıkladı. Aynı zamanda 10 bin TL’lik başvuru yapan pek çok kişi içinde 3 bin TL oranında kredi çıktığı ortaya çıktı.

   Normalleşme sürecinin başlaması ile birlikte alınan tedbirler doğrultusunda bu süreçte pek çok kişi tarafından beklenen kredi destek başvuru sonuçlarının olumsuz sonuçlanması veya sonuçlanmaması ile birlikte mağduriyetler arttı. Böylece vatandaşlar temel ihtiyaç destek kredileri için 2. Faz döneminin başlaması için yetkililerden müjdeli haber bekliyor.

   KREDİ BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

   10 bin TL’ye kadar krediyi aylık yüzde 0.49 faiz oranı ile 36 aya kadar varan vade seçeneği ile birlikte 6 ay ödemesiz dönem bulunmaktadır.

   Ziraat Bankası için başvurular mobil ya da internet şubesi üzerinden yapılabileceği gibi şubeye gidilerek de yapılabilmektedir.

   Halkbank için temel ihtiyaç destek kredisi için başvurular online olarak hem mobil şube hem de internet şubeleri üzerinden gerçekleşebileceği gibi şubeleri ziyaret ederek de gerçekleşebilmektedir.

   Vakıfbank için kredi başvuruları da aynı şekilde internet ve mobil şube üzerinden yapılabileceği gibi şubeye giderek de yapılabilmektedir.

   Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi kampanyasından hane halkı gelirinin 5 bin TL’nin altında olan bireysel müşteriler faydalanabilmektedir.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.