Maske takmak hangi illerde zorunlu? Cezası ne kadar?

   22.06.2020
   Maske takmak hangi illerde zorunlu? Cezası ne kadar?

   Koronavirüs tedbirlerinde normalleşme adımlarıyla birlikte vaka sayıları da artışa geçti. Bu nedenle virüsün yayılmasını önlemek amacıyla bazı tedbirlerin hayata geçirilmesi kararı alındı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu ve İçişleri Bakanlığı tarafından bu kapsamda sokağa çıkarken maske takma zorunluluğu getirildi.

   Geçtiğimiz günlerde vaka sayılarındaki artış dolayısıyla birçok ilde maske takılması zorunluluğu getirilmişti. İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayınlayarak 81 İl Valiliğine gönderdi. Buna göre 81 il için maske takma zorunluluğu getirildi. Maske takma zorunluluğu 22 Haziran itibarıyla başlamış bulunmakta ve buna uymayanlara idari para cezası uygulanacak.
   Daha önce birçok ilde getirilen maske takma zorunluluğuna vatandaşların çok da uymadığı gözlemlenmiş ve İçişleri Bakanlığı tarafından bu vatandaşlar uyarılmıştı. Bu hafta itibarıyla ülke genelinde başlayan maske takma zorunluluğuna uymayan vatandaşlara idari para cezası uygulanacak. Peki, hangi illerde maske takma zorunluluğu var? Maske takma zorunluluğuna uymayanlara ne kadar para cezası uygulanacak? Tüm detaylar haberimizde…

   MASKE TAKMA ZORUNLULU OLAN İLLER HANGİLERİ?
   Maske takma zorunluluğu olan iller, İçişleri Bakanlığı tarafından belirlenip ilgili illerin valiliklerine gönderilmektedir. Pandemi sürecinde normalleşme adımlarıyla birlikte vatandaşların tedbirsiz ve dikkatsiz davranışları nedeniyle vaka sayıları yeniden artışa geçti. Koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla birçok ilde bazı tedbirler uygulanmaya başladı. Bunlardan en önemlisi maske takma zorunluluğu. Bu zorunluluğa uymayan vatandaşlara ise para cezası uygulanacak. İçişleri Bakanlığı 22 Haziran itibarıyla 81 ilde maske takılması zorunluluğu getiren genelgeyi il valiliklerine gönderdi. Buna göre, toplu alanlarda kurallara uymayan ve maske takmayan vatandaşlar, “Umumi Hıfzıssıhha Kanunu” kapsamında idari para cezasına çarptırılacak. Emniyet ve güvenli güçleri 22 Haziran tarihinden itibaren 81 ilde denetimleri sıklaştıracak. Karara uymayan ve maske takmayanlara cezai işlem uygulayacak.

   MASKE TAKMAYANA NE KADAR PARA CEZASI KESİLECEK?

   İçişleri Bakanlığı yeni bir genelge yayımlayarak 81 İl Valisine gönderdi. Bu genelgeye göre 81 ilde maske takma zorunluluğu getirildi. 22 Haziran 2020 tarihi itibarıyla maske takmayan vatandaşlara da 900 lira idari para cezası uygulanacağı belirtildi. İdari para cezaları “Umumi Hıfzıssıhha Kanunu”nun 282. Maddesi gereğince 900 lira olarak belirlendi. Daha önceki dönemlerde 3.180 liraya kadar değişen miktarlarda yazılabilen para cezaları 900 lira olarak sabitlendi.
   Maske takmak daha önce 48 il genelinde tüm alanlarda zorunlu hale getirilmişti. Yeni kararnameyle birlikte kalan 33 il için de alışveriş merkezi, market, restoran, kafe ve kuaför gibi toplu yaşam alanlarında maske takma zorunlu hale getirildi. Ayrıca iş yerlerinde de maske takmak zorunludur.

   ÖZEL ARAÇLARDA MASKE TAKMAK ZORUNLU MU?

   Özel araçlarda maske takmanın zorunlu olduğu bazı durumlar vardır. özel araçla seyahat sırasında araçta birden fazla yolcu olması durumunda maske takmak zorunludur. bununla birlikte toplu taşıma araçlarında da maske takma zorunluluğu vardır.

   Ankara İl Hıfzıssıhha Kurulu toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğu ile ilgili maddeleri yayınladı.
   • Maskesiz vatandaşlar araçlara alınmayacak. Maskesiz olduğu tespit edilen sürücü ve yolculara cezai işlem yapılacak.
   • Toplu taşıma araçlarında yolcu sayısına dikkat edilecek. Belirlenen sayı üzerinde yolcu alınmayacak. Alanlara cezai işlem uygulanacak.
   • Tüm toplu taşıma duraklarında ve araçlarında hijyen kurallarına dikkat edilecek ve dezenfektan bulundurulacak.
   • Tüm toplu taşıma araçlarında sosyal mesafeye dikkat edilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.