Vakıfbank, Ziraat ve Halkbank kredi yapılandırması başladı mı?

   22.06.2020
   Vakıfbank, Ziraat ve Halkbank kredi yapılandırması başladı mı?

   Vakıfbank, Ziraat ve Halkbank kredi yapılandırmalarına ilişkin ekranın açılıp açılmadığını internet üzerinden araştırılmaya başlandı. Halk arasında yüksek faizle kredi kullananların merakla beklediği kredi yapılandırmasına ilişkin bilgiler sosyal medya da oldukça yer almaya devam ediyor. Peki yeni çıkan kredi imkanlarından yüksek faizle kredi çekenler yararlanabilecekler mi? İşte detaylar…

   Kamu bankaları tarafından konut kredisi faiz oranları 0.64 ile 0. 74 aralığına geriledi. Bu durumda kredi kullanan kişiler konut kredisi yapılandırmasına gitmek istiyor. Konut kredisi yapılandırmaları Twitter’da gündem oldu. Konut kredilerinde meydana gelen düşme ile birlikte kredi kullanan pek çok kişi yeniden yapılandırma işleminin yapılıp yapılmayacağını merak ediyor.

   YAPILANDIRILMA MÜMKÜN MÜ?

   Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından normalleşme ile birlikte konut kredilerinde faiz oranları 0,64 ile 0,74 aralığına geriledi. Daha önce bu bankalardan konut kredisi çeken vatandaşlarda konut kredisinde yapılandırılmasına dair müjdeli haberler bekliyor. Konut kredisinde yapılandırmaya ilişkin henüz bir açıklama gelmedi. Ev sahibi olan ve kredi ödemeleri devam eden kişilerin son dönemde sıklıkla aradığı konulardan birisi de konut kredisinde yapılandırılma olmasıdır.

   GÖZLER MERKEZ BANKASINDA

   Corona virüs salgınına karşılık alınan önlemler nedeni ile yavaşlayan ekonomiyi canlandırmak amacı ile Merkez Bankası tarafından 25 Haziran’da yapacağı toplantıda da politika faizini aşağı çekmesi bekleniyor. 25 Haziran sonrasında meydana gelecek gelişmeler yakında takip ediliyor ve alınacak kararlar merakla bekleniyor.

   Kredi yapılandırılması ile birlikte son alınan faiz oranına göre güncel olan borcunuzu yeniden şekillendirebilirsiniz ve daha az faiz ödemiş olursunuz. Böylece taksitlerinizi de azaltmış olursunuz.

   YAPILANDIRMA NASIL OLUR?

   Kredi çekilen dönem ile günümüz arasındaki faiz oranı arasında bulunan farka yönelik kredi çektiğiniz bankaya başvuruda bulunarak yeniden yapılandırma yapabilirsiniz. Bankaya yeniden yapılandırmaya başvurulduğunda masraf ve erken kapama ceza bedeli ile birlikte kalan borç baştan hesaplanır ve ortaya çıkan rakamla birlikte zarar edilmiyorsa borcu yeniden yapılandırma tercih edilebilir. Eğer kişinin kendi kredi çektiği banka dışında bir bankada faiz düşmesi meydana geldi ise borcunu başka bankaya taşıyarak yapılandırma işlemi yapabilir. Ancak öyle bir durum gerçekleştiği takdirde de başka giderler ortaya çıkabiliyor.

   Yapılandırmaya yönelik bankalardan kesin bir açıklama geldiği takdirde banka şubeleri ziyaret edilerek ödemelere ve yapılandırmaya ilişkin detaylı bilgi elde edilebilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.