2020 Kurban vekaleti ücreti ne kadar?

   22.06.2020
   2020 Kurban vekaleti ücreti ne kadar?

   Kurban Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte vekaletli kurban kesimlerine dair ücret araştırmaları yapılmaya başlandı. Peki bu yıl kurban vekaleti nasıl olacak? 2020 Kurban vekaleti ücretleri açıklandı mı? 2020 Kurban vekaleti ücreti ne kadar? İşte kurban vekaletine dair tüm detaylar haberimizde…

   “2020 Yılı Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu” tanıtım toplantısında Diyanet İşlet Başkanı Ali Erbaş konuştu. Başka Ali Ebaş yaptığı konuşmada merakla beklenen 2020 kurban vekaletine dair ücretleri de açıkladı. Yurt dışı için 825 TL olan vekalet ücretlerinin yurt içi için 975 TL olduğunu ilan etti. Kurban vekaletine dair tüm detaylar gün içerisinde haberimizde yer alacaktır.

   KURBAN VEKALETİ NEDİR?

   Kişi Kurban Bayramı’nda kurbanını kendisi bizzat kesebileceği gibi vekalet yolu ile de başkasına kestirebilir. Mal ile yapılan ibadetler arasında zekat, hac ve kurban yer almaktadır. Mal ile yapılan ibadetlerde vekalet vermekte caizdir.

   Şöyle ki Hz. Ali’nin (r.a.) şöyle dediği rivayet edilmiştir: “Resûlullah (s.a.s.), develer kesilirken başında durmamı, derilerini ve sırtlarındaki çullarını paylaştırmamı emretti ve onlardan herhangi bir şeyi kasap ücreti olarak vermeyi bana yasakladı ve ‘kasap ücretini biz kendimiz veririz’ buyurdu.” (Buhârî, Hac, 120; Ebû Dâvûd, Menâsik, 19)

   Vekalet verme işlemleri sözlü ya da yazılı olarak verilebileceği gibi internet, faks ve benzeri iletişim araçları aracılı ile de verilebilmektedir. Vekil olarak tayin edilen kişi ya da kurum aldığı vekaletin gereğini yerine getirmesi gerekir. Kurbanda önemli olan şuur her zaman Allah için olması ve vekaleten kendisi adına kurban kesilmesidir.

   Kurbanın yurt içinde herhangi bir ilde veya yurt dışında kesilmesinde sakınca bulunmuyor. Kurban fiyatlarının kesilecek bölgeye göre değişiklik göstermesi durumu değiştirmemektedir. Ancak kişinin yaşadığı yerde muhtaç ve fakir kişiler varsa kişinin yaşadığı yerde kurbanını kesmesi daha uygun olur. Çünkü kişinin kendi yaşadığı yerdeki fakir ve komşuların üzerinde hakları bulunmaktadır.

   VEKALET NASIL VERİLİR?

   Yazılı ve sözlü olarak kurban vekaleti verilebilmektedir. Kişinin sözlü olarak “seni kurbanımı kesmeye, kestirmeye ve kurbanla ilgili işleri yapmaya ve yaptırmaya vekil tayin ettim” demesi gerekir. Vekaleti alan kişi kendisi bizzat kesebileceği gibi başkasına da vekaleti devredebilir. Vekalet burada umumidir vekil tayin edilen kişi bizzat keseceği gibi başkalarına da kestirebilir.

   Yazılı vekalet olacağı durumlarda ise vekalet veren kişi için “belli bir şahsa kurban kesme, kestirme ve kurbanla ilgili diğer işleri yapma ve yaptırma konusunda vekâlet verdiğine” dair vekalet belgesi düzenlenebilir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.