Zorunlu otomatik BES’ten nasıl çıkılır?

   Zorunlu otomatik BES’ten nasıl çıkılır?

   Geçtiğimiz yıllarda kamu çalışanları ve bazı özel sektör çalışanlarına Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) katılım zorunluluğu getirildi. Bu sistemde katılım zorunlu iken kalmak isteğe bağlıdır. Yani isteyen BES’ten çıkabilmektedir.

   Zorunlu otomatik BES’e dahil edilenler, sistemden çıkmak istediğinde dilekçe ile ilgili bankaya ya da işveren kurumlara müracaat çıkabilmektedirler. Çalışanların otomatik olarak BES’e dahil edildiği kendilerine bildirildikten ve maaşlarından ilk ödeme kesildikten sonra iki ay içerisinde sistemden ayrılmak mümkün hale geliyor. bu süre zarfında herhangi bir kesinti de olmamaktadır. Peki zorunlu BES’e kimler dahil ediliyor? Zorunlu BES’ten çıkış nasıl yapılıyor? Tüm detaylar haberimizde…

   ZORUNLU OTOMATİK BES’E KİMLER DAHİL OLUR?

   Bireysel Emeklilik Sistemi’ne 2017 yılında otomatik olarak zorunlu katılım uygulaması getirildi. Bu sisteme katılım zorunlu ancak kalmak isteğe bağlı olarak hayata geçirildi. Sisteme katılma zorunluluğu olanlar aşağıdaki gibidir:
   • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da Mavi Kart sahipleri,
   • 45 yaşını doldurmamış tüm kamu ve özel sektör çalışanları,
   • En az 5 kişinin istihdam edildiği bir işletmede SGK kapsamında çalışanlar otomatik olarak sisteme dahil edilmektedir.
   • İşverenler 45 yaş altı yaş grubunda olanları zorunlu olarak BES’e dahil ederler.

   ZORUNLU OTOMATİK BES’TEN NASIL ÇIKILIR?

   Zorunlu olarak BES’e dahil edilen çalışanlar, sistemden çıkmak için bir dilekçe hazırlamaları ve ilgili kurumlara sunmaları gerekmektedir. Ancak bu süreçle ilgili sağlanması gereken bazı durumlar vardır. Bu durumlar da aşağıdaki gibidir:
   • Zorunlu olarak otomatik BES’e dahil edilen çalışanlar 2 ay içerisinde sistemden çıkma hakkına sahiptir.
   • 2 ay içerisinde BES’ten çıkmayanlar, 3 içinde çıkış yapamayacak.
   • 3 yılın bitirimde sistemden çıkanlar devlet katkısından yararlanamayacak.
   • BES’ten ilk 2 ay içerisinde çıkış yapanlardan herhangi bir kesinti yapılmayacak.
   • Bu süre zarfında kesilen ücretler tekrar iade edilecek.
   • İptal edilen BES için hiçbir surette devlet katkısı alınamayacak.
   • BES’ten çıkmak için iptal dilekçesi yazılır ve hem işveren kuruma hem de ilgili bankalara verilir.
   Şimdi bankalara göre BES’ten nasıl çıkılır, hangi adımların atılması gerekir bunlara detaylıca bakalım.

   GARANTİ BBVA ZORUNLU OTOMATİK BES’TEN NASIL ÇIKILIR?

   Zorunlu ve otomatik BES için Garanti BBVA’ya dahil edilen çalışanlar, ilk ödemeler yapıldıktan sonra 2 ay içerisinden sistemden ayrılabilir. İlk iki ay içerisinde sistemden ayrılacakların kesilen ücretleri de eksiksiz olarak geri iade edilecektir. Burada sadece çok cüzi bir miktar fon işletim ücreti olarak kesilmektedir. İki ay geçtikten sonra da zorunlu otomatik BES’ten çıkış yapmak da mümkündür. Ancak sistemden erken ayrılma olarak isimlendirilen bu işlem için stopaj vergisi kesilmektedir.
   Garanti BBVA sorunlu otomatik BES’ten çıkmak için, bankanın internet şubesi, mobil bankacılığı, çağrı merkezleri ve diğer fiziki şubeleri kullanılabilmektedir. İnternet veya mobil bankacılık üzerinden ayrılmak isteyenler, sözleşmede yer alan ayrılma adımlarını takip ederek çıkış yapabilirler. Bununla birlikte 444 0 336 numaralı Garanti BBVA Emeklilik Çağrı Merkezi üzerinden de ayrılma talebi oluşturulabilmektedir. Bir diğer yol ise kimlik kartlarıyla birlikte banka şubelerine gidilerek iptal işlemi gerçekleştirilebilir.

   VAKIFBANK ZORUNLU OTOMATİK BES’TEN NASIL ÇIKILIR?

   Vakıfbank otomatik BES’e dahil olanların emeklilikten yararlanabilmeleri için 10 yıl sistemde kalmaları ve 56 yaşını doldurmaları gerekmektedir. Devlet katkısından yararlanabilmek için de en az 3 yıl sistemde kalmak gerekiyor. 3 yılın sonunda yüzde 15, 6 yılın sonunda yüzde 35 ve 10 yılın sonunda da yüzde 60 oranında devlet teşvikinden yararlanılabilecek. Bu süre sonlarında ayrılan katılımcılar devlet teşviki ve kendi birikimlerini alarak ayrılabiliyorlar.
   Vakıfbank zorunlu otomatik BES’ten çıkmak için 2 ay süre vardır. Bu süre içerisinde sistemden herhangi bir kesinti olmadan çıkılabiliyor. 2 aydan sonra yapılacak çıkışlarda stopaj kesintisi ve devlet katkısının kesilmesi söz konusu olabilecektir. Vakıfbank otomatik BES’ten çıkış için 0212 401 32 40 numaralı Vakıf Emeklilik Çağrı Merkezi aranarak çıkış talebi oluşturulabilir. Ayrıca banka şubeleri üzerinden yapılacak şahsi başvurularla da çıkış sağlanabilmektedir.

   ZİRAAT BANKASI ZORUNLU OTOMATİK BES’TEN AYRILMA YOLLARI NELERDİR?

   Ziraat Bankası zorunlu otomatik BES’ten ayrılmak için faklı yollar vardır. Bu yollar aşağıdaki gibidir:
   • Öncelikle https://www.ziraatemeklilik.com.tr internet adresine giriş yapılmalıdır. Daha sonra bireysel internet şubesine giriş yapılmalı. Bu sisteme T.C. kimlik no ve sistemde kayıtlı cep telefonu bilgileriyle girilmektedir. Sonra ana sayfanın üst kısmında yer alan menüden “Değişiklik ve Talepler” sekmesi tıklanmalıdır. Açılan sayfada ayrılma talep form yer almaktadır. Bu form doldurularak bankaya iletilir ve sistemden ayrılma talebi oluşturulur.
   • Bir diğer yol da cep telefonu üzerinden işlem yapacaklar için “Ziraat Emeklilik Mobil Şube” uygulaması telefona indirilir. Mobil şubeye giriş yaptıktan sonra ana sayfanın sol üst köşesindeki menüye tıklanır. Açılan menüde BES’ten ayrılma talep formu e-postaya gönderilerek doldurulur ve bankaya iletilir. Banka ayrılma talebi oluşturacaktır.
   • Son olarak Ziraat Bankası’na ait 0850 222 97 00 numaralı müşteri iletişim merkezi aranır. Buradan zorunlu otomatik BES’ten ayrılma isteği iletilir. Müşteri temsilcisi sistemden ayrılma talebi oluşturur.

   İŞ BANKASI ZORUNLU OTOMATİK BES’TEN NASIL ÇIKILIR?

   Zorunlu olarak İş Bankası otomatik BES’e dahil edilen çalışanların da cayma hakkı bulunmaktadır. BES’e dahil olduktan sonra 2 ay içerisinde cayma hakkı vardır. İş Bankası şubelerine şahsen yapılacak başvurularla ve 0850 724 0 724 numaralı müşteri iletişim merkezleri aracılığıyla sistemden çıkış yapılabilmektedir.


   ZORUNLU OTOMATİK BES’TEN ÇIKIŞ İÇİN ARANABİLECEK NUMARALAR

   Zorunlu otomatik BES’ten ayrılmak için aşağıdaki ilgili numaralar aranabilmektedir.
   • Allianz Zorunlu Otomatik BES iptali için: 0850 399 99 99,
   • AvivaSA Zorunlu Otomatik BES iptali için: 444 11 11,
   • Groupama Zorunlu Otomatik BES iptali için: 0212 367 67 67,
   • NN Hayat Zorunlu Otomatik BES iptali için: 0850 210 66 94,
   • Odeabank Zorunlu Otomatik BES iptali için: 444 8 444,
   • ING Bank Zorunlu Otomatik BES iptali için: 444 1 666,
   • Denizbank Zorunlu Otomatik BES iptali için: 0850 222 0 800,
   • Halkbank Zorunlu Otomatik BES iptali için: 0850 222 0 400,
   • QNB Finansbank Zorunlu Otomatik BES iptali için: 0850 222 0 900,
   • Türkiye Finans Katılım Bankası Zorunlu Otomatik BES iptali için: 0850 222 22 44,
   • HSBC Zorunlu Otomatik BES iptali için 0850 211 0 111.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.