Ölüm aylığına nasıl başvurulur?

   21.06.2020
   Ölüm aylığına nasıl başvurulur?

   Ölüm aylığı, vefat eden bir sigortalının veya emeklinin hak sahiplerinin belli oranlarda maaşa bağlanmasıdır. Ölüm aylığı almak için başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı merak edilen konular arasında yer alıyor.

   Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından ölen kişinin varislerine bağlanan ölüm aylığı, dul ve yetim maaşı olarak da isimlendirilmektedir. 5510 sayılı kanun kapsamında kimlerin hangi şartlarda ve hangi oranlarda ölüm aylığından yararlanacağı düzenlenmiştir. Peki, ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır? Ölüm aylığı alma şartları nelerdir? Ölüm aylığı başvuru belgeleri nelerdir? Tüm detaylar haberimizde…

   ÖLÜM AYLIĞI NEDİR?

   Ölüm aylığı, herhangi bir sigortalının ölümü halinde hak sahiplerine bağlanan aylık ya da gelire denir. Hak sahibi olabilmek için vefat eden kişinin eşi, çocuğu ya da anne-babası olmak gerekmektedir. Ölüm aylığına bağlanabilmenin belli başlı şartları vardır. Anne-babanın ölüm aylığından yararlanabilmesi için 65 yaş üzerinde olması ve herhangi bir gelirinin olmaması gerekmektedir. Şimdi ölüm aylığına nasıl başvurulur ve ölüm aylığına bağlanma şartları nelerdir birlikte bakalım.
   Ölüm aylığının nasıl hesaplandığı ve varislerin hangi oranda maaş aldıkları ile ilgili bilgi sahibi olmak için bu MAKALEMİZİ okuyabilirsiniz.

   ÖLÜM AYLIĞINA NASIL BAŞVURULUR?

   Ölüm aylığı başvuruları, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun İl Müdürlüklerine yapılması gerekir. Başvurular, ikamet edilen ilin SGK Müdürlüklerine şahsen yapılması gerekmektedir. Ancak kendi imkanı ile gitmeye gücü yetmeyen ve akli dengesi yerinde olmayan çocukların başvurusunu mahkeme kararıyla vasi tayin edilen kişiler yapabilmektedir. Vasiler resmi vasilik karar yazısıyla başvurabilecekler.

   Başvuru yöntemleri aşağıdaki gibidir:
   • Merkezi, Mithat Paşa Caddesi, No/7, Sıhhiye/ANKARA adresinde yer alan Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Bağımsız ve Hizmet Akdiyle Çalışanlar Emeklilik Daire Başkanlığı’na “Tahsis ve Talep Belgesi” ile birlikte ölüm maaşı başvurusu yapılabilmektedir.

   • Bağlı bulunulan, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Merkez Müdürlüğü’ne “Tahsis Talep ve Taahhüt Belgesi” ile birlikte başvuru yapılabilmektedir.

   • E-devlet uygulaması üzerinden de ölüm aylığı için başvuru gerçekleştirilebilmektedir.

   ÖLÜM AYLIĞI BAŞVURUSU İÇİ GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

   Ölüm aylığından yararlanabilmek için ilgili kurum tarafından aşağıdaki belgeler talep edilmektedir:
   • Tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi,
   • Engel ve malullük durumu olan çocuklar için tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınacak Sağlık Kurulu raporu,
   • Hak sahipleri adına vasi tayin edilmişse, vasilik tayinini gösteren mahkeme kararı,
   • Hak sahipleri öğrenci ise öğrenci belgesi talep edilmemektedir. Çünkü, MEB ve YÖK ile yapılan anlaşma gereği ölüm aylığı başvurularında eğitim durumunu gösteren belgeler bu kurumlar tarafından gönderilmektedir.

   ÖLÜM AYLIĞINDAN YARARLANMA ŞARTLARI NELERDİR?

   Ölüm aylığına hak kazanmak için ölen kişinin aşağıdaki şartları sağlanması gerekmektedir:
   • Bağ-Kur’a bağlı sigortalının 2008 yılından sonra ölmesi durumunda en az 1.800 gün sigorta pirimi ödemiş olması gerekir. 2008 yılından önce ölenlerin ise en az 1080 gün sigorta primi ödemiş olması gerekmektedir.
   • SSK’ya bağlı sigortalının en az 5 yıl sigortalı olarak çalışması ve en az 900 gün sigorta primi yatırmış olması gerekmektedir. Bu prim ve sigortalar, borçlanma sigortalarından hariç olarak zorunludur.
   • Vefat eden kişi üzerinden ölüm aylığı alınabilmesi için, vefat eden kişinin genel sağlık sigortası primi ve ödenmemiş başka hiçbir prim borcunun olmaması gerekmektedir.
   • Ölüm aylığı alabilmek için ayrıca, hak sahiplerinin ilgili kurumlara talepte bulunması ve başvuru yapması gerekmektedir.

   HAK SAHİPLERİNİN ÖLÜM AYLIĞINDAN YARARLANABİLME ŞARTLARI NELERDİR?

   Vefat eden bir kişi üzerinden ölüm aylığı almak isteyen hak sahiplerinin de bazı şartları taşıması gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir:
   • Vefat eden kişinin eşine ölüm aylığı bağlanabilmesi için eşin evli olmaması gerekir. Evlenme durumunda bağlanan aylık kesilecektir.
   • Vefat eden kişinin erkek çocuğuna ölüm aylığı bağlanabilmesi için 18 yaşına girmemesi gerekir. Eğer erkek çocuk eğitim görüyorsa 25 yaşına kadar aylık alabilecektir.
   • Vefat eden kişinin kız çocuğuna ölüm aylığı bağlanabilmesi için evli olmamaları gerekmektedir. Ayrıca kız çocukları sigortalı bir işe girmesi durumunda da ölüm aylığı kesilmekte veya bağlanmamaktadır.
   • Çalışma gücünü yüzde 60 oranında kaybeden çocuklar için yaşa, cinsiyete ve eğitime bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanmaktadır.
   • Anne ve babanın ölüm aylığından yararlanabilmesi için en az 65 yaşını doldurmuş olması gerekir. Ayrıca maddi durumlarının da iyi olmaması gerekmektedir.

   ÖLÜM AYLIĞI SORGULAMASI NASIL YAPILIR?

   Ölüm aylığı sorgulaması, e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet sistemine giriş yapılır. Ardından e-hizmetler menüsünden Sosyal Güvenlik Kurumu seçilmelidir. “Ölüm Yardımı ve Dul/Yetim Aylığı Talebi” sekmesi seçilir ve açılan sayfada gerekli sorgulama işlemi gerçekleştirilir.

   ÖLÜM AYLIĞI İLE BİRLİKTE 3 MAAŞ ALABİLMEK MÜMKÜN MÜ?

   Ölüm maaşı alanlar, gerekli şartları sağlaması durumunda 3 maaş birden alabilme imkanına sahiptir. Kendi emekli maaşı ile birlikte dul ve yetim aylığını da almak mümkündür. Bunun şartı ise her üç maaşında ayrı sigorta türlerinde olması gerekmektedir.
   Örneğin, 4A’dan emekli olan biri 4B sigorta türünden emekli eşinin vefat etmesi durumda dul aylığı alabilirken, 4C sigorta türünden vefat eden babasının yetim aylığını alabilme imkanına sahiptir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.