Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer?

   21.06.2020
   Ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer?

   Ölüm halinde, alınan emekli maaşının ne kadar düşeceği, varislerinin hangi oranda ölen kişinin maaşından yararlanacağı merak konusu oldu.

   Sosyal Güvenli Kurumu (SGK), emeklilik genelgesinde düzenleme yaparak güncellemeye gitti. Bu düzenlemeyle birlikte dul eşlere, yetim çocuklara ve anne ile babaya verilen ölüm maaşı oranları da güncellendi. Emekli bireyin ölümü halinde, alınacak olan maaş hak sahiplerinin sayısı ve ölen kişiye yakınlık derecesine göre değişiklik göstermektedir. Peki, ölüm halinde emekli maaşı ne kadar düşer? Ölüm maaşından kimler faydalanabilir? Ölüm aylığından faydalanma şartları nelerdir? Tüm detaylar haberimizde…

   ÖLÜM AYLIĞINDAN KİMLER FAYDALANABİLİR?

   Ölüm aylığından yararlanmaya hak sahibi olanlar; ölen kişinin eşi, anne-babası ve çocuklarıdır. Hak sahibi olan bu varisler, maaşlardan farklı oranlarda yararlanabilmektedir. Kaç kişinin maaştan yararlanmak isteyeceği, yakınlık derecesi ve yakınların çalışma durumuna göre farklı oranlarda maaştan yararlanabilirler. Şimdi bu kişilerin ölüm aylığından hangi oranlarda yararlanabiliyorlar ona bakalım.

   ÖLÜM AYLIĞINDAN FAYDALANMA ORANLARI

   Ölüm halinde alınacak emekli maaş miktarı, vefat eden kişinin varislerine ve yakınlık derecesine göre değişiklik göstermektedir. Ölen kişinin eşi, çocukları, anne ve babası maaş almaya hak sahibi kişilerdir.

   Buna göre maaştan yararlanma oranları da aşağıdaki gibidir:
   • Yasalara göre, vefat eden kişinin varsa çocukları ile anne-babası maaştan hak talep etmemeleri durumunda; yani maaştan sadece eş yararlanacaksa maaşın yüzde 75’ini alabilmektedir. Ancak diğer hak sahipleri de yararlanmak isterse eşin alabileceği oran yüzde 50 olacaktır. Eğer maaştan eş ve bir yetim çocuk faydalanacak ise, eş yüzde 60 oranında maaş alabilecektir.

   • Vefat eden kişinin erkek ve kız çocukları da bazı şartları sağlaması durumunda ölüm aylığı alabileceklerdir. Eğer ölen kişinin tek varisi yani tek çocuğu maaştan yararlanacaksa bu oran maaşın yüzde 50’si kadardır. Eğer vefat eden kişinin maaşında eşi yararlanıyorsa yetim çocuğun bu maaştan yararlanma oranı yüzde 30’dur. Bununla birlikte ölüm aylığından hem eş yararlanıyor hem de birden fazla çocuk yararlanıyorsa, çocukların alacağı maaş oranı maaşın yüzde 25’i oranındadır.

   • Vefat eden kişinin maaşından çalışmayan anne ve baba yararlanacaksa, maaş miktarının yüzde 25’i kadar yararlanabileceklerdir.

   ÖLÜM AYLIĞINA ZAM GELİYOR MU?

   Ölüm aylıklarına da diğer aylıklara gelen zamlar gibi zam gelmektedir. Emekli maaşlarına gelen zamlar, ölüm aylıklarına da gelmektedir. Örneğin, 2020 yılında dul ve yetim aylıklarına Ocak ayında yüzde 6,5 oranında zam yapılmıştır. Her yıl Ocak ve Temmuz aylarında belirlenen miktarda zam yapılmaktadır. Bu da direkt maaş miktarının artmasını sağlamaktadır.

   ÖLEN KİŞİNİN MAAŞI GERİ İADE EDİLİR Mİ?

   Vefat eden emeklinin maaş iadesi bazı durumlara göre mümkün olabilmektedir. Bu kapsamda değerlendirilecek durum ölüm tarihidir. Örneğin, ayın 25’inde maaş alan bir emekli 26’sında vefat ettiyse varisleri maaşını çekip kullanabilmektedir. Ancak emekli vatandaş ayın 24’ünde vefat ettiyse ve varisleri hesabından maaşı çektiyse Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), maaşın iadesini talep edebilmektedir.

   ÖLÜM AYLIĞI NE ZAMAN KESİLİR?

   Vefat eden kişinin maaşını alan varisleri, bazı durumlarda maaşı almaktan yoksun kalırlar. Bu durumlar aşağıdaki gibidir:
   • Vefat eden kişinin dul eşi yeniden biriyle evlenmesi durumunda maaşı kesilir.
   • Herhangi bir yabancı ülkede, o ülkenin mevzuatı gereği çalışmaya başladığında maaş kesilir.
   • Erkek çocuklar için 18 yaşını dolduranların maaşı kesilir. Ancak eğitimi devem ediyorsa 25 yaşına kadar maaşı alabilmektedir.
   • Kız çocukların evlenmesi ve sigortalı bir işe başlaması durumunda aylığı kesilir. Bu durumların olmaması durumunda ömür boyu bu aylığı alabilmektedir.
   • Anne ve babanın 65 yaş üzerinde olması ve belirli düzeyin üzerinde gelirleri olması durumunda aylıklar kesilir.

   ÖLÜM AYLIĞI HANGİ DURUMLARDA GERİ ALINIR?

   Ölüm maaşının geri alınabileceği durumlar, 5510 sayılı kanunun ilgili maddesine göre açıklanmıştır. Buna göre, ölüm aylığının haksız yere veya fazladan aldığı tespit edilirse yapılan tüm ödemeler geri alınmaktadır. Örneğin, dul eşin herhangi biriyle evlendiği ancak bunu maaş almak için resmiyete dökmediği durumlarda ödenen ölüm aylığı geri alınır.

   ÇİFT ÖLÜM MAAŞI ALINABİLİR Mİ?

   Çift ölüm maaşı, hem anne-babanın vefatı ile alınan hem de eşin vefatı ile alınan maaşların birlikte alınmasıdır. İki ölüm maaşının alınması bazı durumlarda mümkündür.

   • Vefat eden kişilerin farklı sigorta türlerinden yararlanması durumunda her iki aylıktan da yararlanabilir. Örneğin, anne-babanın ve eşin devlet memurluğundan emekli olması durumunda yalnızca birinin aylığından yararlanılabilir. Ancak anne-bana devlet memurluğundan emekli ve eş SSK’dan emekli ise bu durumda her iki aylıktan da yararlanılabilir.

   • Çift ölüm maaşının alınabilmesi için diğer şart ise ölüm tarihidir. 2008 yılında ölüm aylıklarının alınabilmesini düzenleyen yasalar yürürlüğe girmiştir. Yani her iki maaştan da yukarıdaki şartları sağlamak koşulu ile yararlanabilmek için ölüm tarihinin 2008 yılından sonra gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.