20 milyon TL esnaf kredisinden nasıl faydalanılır?

   19.06.2020
   20 milyon TL esnaf kredisinden nasıl faydalanılır?

   Restoran, kafe gibi belgeli işletme sahiplerine yönelik 20 milyon TL’ye kadar kredi imkanı verileceğinin ilk duyurusunu Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy yaptı. Peki esnaflar bu krediden nasıl faydalanacak? Kimler yeni esnaf kredisinden faydalanabiliyor? Yeni esnaf kredisi için hangi imkanlara sahip olmak gerek? İşte detaylar…

   Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açıklaması

   Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy normalleşme süreci ve havaalanlarının açılması ile birlikte aldıkları tedbirlere ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yaptığı açıklamalar;

   • Ülkemizde gelen turistlere havaalanlarında Covid-19 testi uygulanacağı ve test sonucu pozitif çıkarsa ülkesine geri gönderilmeyeceğini
   • Türkiye’ye gelmiş ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin tedavi süreci başlatılacağını ancak kişi tedaviye kendi iradesi ile onay vermesi takdirde tedavinin başlayacağını ifade etti.
   • Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletme belgesine sahip olan kafe ve restoranların Ziraat Bankası aracı ile bir kredi verileceğini ve bunun 22 Haziran tarihinde hayata geçeceğini ifade etti. 1 milyon TL’den 20 milyon TL’ye kadar 36 ay vade imkanı ile 6 ay ödemesiz kredi imkanı sunulacağının duyurusunu yaptı.

   ESNAFLARA DESTEK KREDİSİ

   Normalleşme ile birlikte kamu bankaları tarafından pek çok alanda destek kredileri imkanı sunuldu. Ziraat Bankası şimdi ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletme belgesine sahip olan kafe ve restoranlara Hazine Destekli Kefalet Sistemi çerçevesinde KGF teminatlı bir “Destek Kredisi” ürünü vereceklerinin duyurusunu yaptı.

   Verilecek olan kredinin ana faaliyet konusu ile doğrudan ilişkilendirebilecek harcamalarını karşılayabilmek adına 6 aya kadar ödemesiz dönem olmak üzere 36 aya kadar varan vade seçeneği ile yıllık olarak yüzde 7,5 faiz oranı ile krediden cirolara kadar değişen tutarlar veriliyor.

   CİRO (TL) AZAMİ KREDİ TUTARI

   0-3 Milyon ————— 1.000.000

   3-25 Milyon ————— 5.000.000

   25-125 Milyon ————– 12.500.000

   125 Milyon Üzeri ————– 20.000.000

   Bu krediden faydalanmak isteyen esnafların öncelikle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından işletme belgesine sahip olmaları gerekiyor. Sonrasında bu kişiler 22 Haziran 2020 tarihinden itibaren en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirler. Böylece pandemi sürecinde zorluk yaşayan esnafların daha rahat olmaları önemli bir çalışma yapılmış oluyor.

    

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.