2020 ÖTV indirimi olacak mı?

   19.06.2020
   2020 ÖTV indirimi olacak mı?

   Sıfır araç almak isteyenler ÖTV indirimlerini yakından takip ediyor. Özellikle Fiat ve Opel marka araçlara yönelik aramalar daha fazla yapılıyor. 2. El araçlarda meydana gelen fiyat artışları ile birlikte 1 Temmuz 2020 tarihinden itibaren ÖTV indiriminin yapılacağı konuşulmaya başlandı. Yapılacak olan ÖTV indiriminin yüzde 50 oranında olacağı söyleniyor. Ancak konu ile ilgili henüz resmi merciler tarafından bir açıklama yapılmadı. Kamu bankaları tarafından araç sahibi olmak isteyenlere yönelik hazırlanan kampanyalı kredinin ardından ÖTV indirimi yapılıp yapılmayacağı büyük merak konusu oldu. İşte detaylar…

   Araç sahibi olmak isteyenler ÖTV indirimi ile ilgili yapılacak indirimleri yakından takip etmeye devam ediyor. Sosyal medya da yer alan iddialara göre 1 Temmuz’da ÖTV indiriminin olacağı yönünde söylentiler yer alıyor. Aynı zamanda sıfır araç fiyatlarında meydana gelen artışta ÖTV indirimi beklentilerini beraberinde getiriyor. Araç sahibi olmak isteyenler indirimleri beraberinde beklemeye başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı ÖTV indirimi açıklaması 2020 model araç almak isteyenleri bir hayli umutlandırdı. ÖTV indiriminin olması için sıfır araç satışlarının çok fazla düşmesi gerekiyor. Bu düşme ile birlikte satışları artırmak adına belli süreliğine yapılan indirimler ve kampanyalar sıfır araç almaya teşvik ediyor.

   ÖTV İNDİRİMİ GELECEK Mİ?

   2020 yılının ortalarında ÖTV indiriminin yapılacağı yönünde söylentiler yer almıştı. Kamu bankaları tarafından araç sahibi olmak isteyenlere yönelik başlatılan kampanyanın ardından ÖTV indiriminin olup olmayacağı da merak konusu olmuştu. Konu ile ilgili yetkili isimlerden açıklama geldiği takdirde haberlerimizde mutlaka yerini alacaktır.

   SATIŞLARI ARTIRMASI BEKLENİYOR

   2018 yılının Ağustos ayında döviz kurunda meydana gelen dalgalanmalar en fazla otomotiv sektörünü etkilemişti. Fiyatlarda meydana gelen artış ile birlikte kredi faiz oranlarında da bir artma meydana gelmişti ve sıfır otomobil satışları neredeyse durma noktasına gelmişti. Şu konuya dikkat çekmek gerekir ki ülkemizde nakit para ile sıfır araç alan kişilerin sayısı oldukça sınırlıdır. Genellikle araç sahibi olmak isteyenler almak istedikleri araçlar için belli bir oranda nakit ödeme yaparken geri kalan bölüm için de kredi kullanmayı tercih ediyor. Buna bağlı olarak araç fiyatları ile birlikte kredi faiz oranlarında artması sıfır araç almayı neredeyse imkansız hale getirdi.

   ENGELLİ VATANDAŞLARA YÖNELİK KARAR ÇIKTI

   ÖTV indirimine yönelik ilk adım 2020 engelli indirimi ile başlamış oldu. Resmi gazetede yer alan habere göre; Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde belirtilen yüzde 22.8’lik artış nedeniyle vatandaşların 247.000 kadar alınmayan ÖTV, 303.200 TL yükseltildi. ÖTV ve KDV dahil 303.200 TL’ye kadar ÖTV alınmayacak. Bu karar sonrası 2020 otomobil ÖTV indirimi geliyor.

   KİMLER FAYDALANABİLİYOR

   01.01.2020 tarihinde Resmi Gazete’de yer alan habere göre ÖTV indiriminden kimlerin faydalanabileceğine yönelik detaylar yer aldı. İşte detaylar;

   – Gaziler ve gazi yakınları

   – Şehit yakınları

   – Yetkili sağlık kurumlarından alınmış rapor ile engelli durumu kanıtlamış olan kimseler. ÖTV indirimi ile araç satın alan kişiler o aracı 5 yıl içinde satamazlar.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.