Giriş çıkış yasağı olan iller hangileri?

   18.06.2020
   Giriş çıkış yasağı olan iller hangileri?

   Geçtiğimiz günlerde TBMM’de üç vekilin vekilliğinin düşürülmesi üzerine mensubu oldu siyasi partiler tepki göstermiş ve bir siyasi parti karara karşı sözde demokrasi yürüyüşü çağrısı yapmıştı.

   Bu çağrı üzerine bazı illerin valileri, koronavirüs salgını riskini de göz önünde bulundurarak getirilmesi kararı aldı. Valiliklerden yapılan açıklamada yasakların kaç gün süreceği belirtilirken, kimleri kapsayacağı da duyuruldu. Peki, yasaklar hangi illeri ve kimleri kapsıyor? Yasak ne zaman bitecek? Tüm detaylar haberimizde…

   Hangi illerde giriş çıkış yasağının uygulandığını özellikle yolculuk yapacak vatandaşlar araştırıyor. Çeşitli il valiliklerince son dakika alınan kararlar doğrultusunda Pazar günü illere giriş çıkışlar yasaklandı. Valiliklerden yapılan açıklamada, İl Hıfzıssıhha Kurulları, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereğince koronavirüs salgını riski de göz önüne alınarak il genelinde yapılması planlanan eylem ve etkinliklerin yasaklanması kararı alındığı belirtildi.
   Koronavirüs salgını tehlikesinin geçmediği ve virüsün yayılmaya devam ettiği belirtilerek, Adana Bitlis, Hakkari, Kırklareli, Edirne, Kocaeli, Sakarya, Van ve Tekirdağ gibi illerde toplantı, gösteri ve yürüyüşlerin yasaklandığını, bu amaçlarla şehirlere girişlerin de engelleneceğini açıklandı. Peki, yasaklar hangi tarihlerde sonra erecek birlikte bakalım.

   HANGİ İLLERE GİRİŞ ÇIKIŞ YASAĞI GETİRİLDİ?

   Koronavirüs salgınının yayılma ihtimalini göz önünde bulunduran bazı valilikler şehirlerarası giriş çıkış yasağı getirdi. Valiliklerin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı: “İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun ilgili maddeleri gereği, il genelinde yapılması planlanan eylem ve etkinliklerin yasaklanması kararı alındı.” denildi. Yasak getirilen iller şunlardır:
   Adana
   Bitlis,
   Hakkari,
   Kırklareli,
   Edirne,
   Kocaeli,
   Sakarya,
   Van,
   Tekirdağ,
   Bursa.

   ADANA’DA 15 GÜN GİRİŞ ÇIKIŞ YASAĞI

   Adana Valiliği, HDP’nin vekillerin tutuklanmasını protesto etmek amacıyla toplantı ve yürüyüş çağrısı yapması üzerine, milletvekilleri hariç eyleme katılmak için Adana’da giriş çıkış yapacak olan topluluklar için 15 günlük süreyle yasak getirildi. Yasaklar Pazartesi başladı. İlde ayrıca toplantı ve gösteri yürüyüşleri de yasaklandı.

   EDİRNE’DE 3 GÜNLÜK YASAK

   Edirne Valiliği, koronavirüsle mücadelenin zafiyete uğratılmaması, sosyal mesafenin korunması ve toplu temasların önlenmesi amacıyla toplantı ve gösteri yürüyüşleri ve il dışından girişleri 3 gün süreyle yasakladı.

   KOCAELİ’DE 15 GÜNLÜK YASAK

   Kocaeli Valiliği, koronavirüs tedbirleri kapsamında eylem, toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmak üzere şehre hareket edeceklerin giriş çıkışlarını 15 gün süreyle yasakladı.

   SAKARYA’DA 5 GÜNLÜK YASAK

   Sakarya Valiliği, koronavirüs tedbirlerinin zafiyete uğratılmaması amacıyla, eylem, toplantı ve gösteri yürüyüşleri için şehre gelecek araç ve kişilerin giriş çıkışlarını 5 gün süreyle yasakladı.

   TEKİRDAĞ’DA 3 GÜNLÜK YASAK

   Tekirdağ Valiliği, HDP’nin sözde adalet yürüyüşü ve bazı illerde toplanılması çağrısı üzerine, koronavirüs tedbirleri kapsamında şehre giriş ve çıkışları 3 gün süreyle yasakladı.

   BİTLİS’TE 15 GÜNLÜK YASAK

   Bitlis Valiliği, koronavirüs tedbirleri kapsamında, huzur ortamının ve kamu düzeninin bozulmaması, artan vakaların önlenmesi amacıyla şehrin il sınırları içerisinde toplantı ve gösteri yürüyüşlerini, şehre giriş çıkışları 15 gün süreyle yasakladı.

   HAKKARİ’DE 2 GÜNLÜK YASAK

   Hakkari Valiliği, koronavirüs tedbirleri kapsamı ve İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Kararları gereği şehirde yapılacak gösteri, toplantı ve yürüyüşleri, şehre giriş çıkışları 2 günlük süreyle yasakladı.

   KIRKLARELİ’NDE 6 GÜNLÜK YASAK

   Kırklareli Valiliği, koronavirüs tedbirleri kapsamında, il genelinde yapılacak toplantı, gösteri ve yürüyüşlerle şehre giriş çıkışları 6 gün süreyle yasakladı.

   VAN’DA DA GİRİŞ ÇIKIŞLAR YASAK

   Van Valiliği, şehir genelinde her türlü toplu faaliyeti, hareketi, gösteri ve yürüyüşü yasaklama kararı aldı. Valilik açıklamasında her türlü açık alanda yapılması planlanan eylem, etkinlik, toplantı ve yürüyüşlere katılmak amacıyla şehre gelenlerle yine aynı amaç için farklı şehirlere hareket edeceklerin giriş çıkışlarının yasaklandığını belirtti.

   BURSA VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI

   Bursa Valiliği de konuya dair bir açıklamada bulundu. Açıklamada, olası provokatif eylemlerin önlenmesi ve salgın hastalığın yayılmasını engellemek amacıyla milletvekilleri hariç olmak üzere şehre gelenlerin veya şehirden çıkış yapacak olanların giriş çıkışları yasaklandığı belirtildi. Valilik yasakların 20 Haziran’a kadar süreceğini açıkladı.
   Bursa Valiliği ayrıca, 1-14 Temmuz 2020 tarihleri arasında park ve bahçelerde hastalığın yayılmasına neden olacak şekilde çadır ve stand kurulmasına müsaade edilmeyeceğini, tüm etkinlik ve eylemlerin öncesini ve sonrasını kapsayacak şekilde gerekli önlemlerin planlanmasını ve titizlikle uygulanmasını takip edeceklerini belirtti.
   Öte yandan, kanuna aykırı hiçbir eylem ve etkinliğe müsaade edilmeyeceğinin de altı çizilmiştir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.