Altın fiyatları düşecek mi?

   18.06.2020
   Altın fiyatları düşecek mi?

   Altında meydana gelen dalgalanmalar nedeni ile yatırımcılar gelişmeleri yakından takip ediyor. Bu nedenle koronavirüs salgınında ikinci dalganın başlaması ihtimaline karşı altın fiyatlarında da değişmelerin meydana gelmesi ön görülüyor. Ekonomilerin açılmasının ardından hisse senetlerinde yükselmenin başlaması ile birlikte altına olan ilgi de azalmış oldu. Düğün sezonunun da başlaması ile birlikte altın fiyatlarının artıp artmayacağı büyük merak konusu oldu. Peki altında fiyatlarında nasıl bir değişiklik olacak işte uzmanların altında meydana gelebilecek değişmelerle ilgili fikirleri…

   Altının ons fiyatında gün içerisinde 1729 dolar gibi yükselme görülürken son an da yüzde 0.43 değer kaybı ile 1720 dolar gibi seviyelere geriledi.

   Ekonomilerin açılması ile birlikte hisse senedi piyasalarında görülen artış altına olan ilginin azalmasına neden oldu. Haziran ayının ilk haftasında ons altın 1670 dolar seviyelerinde iken kur cephesinde stabil durumun etkisi ile altının gramı 364 TL olarak görüldü.

   Borsa endekslerinde görülen durağanların virüsün ikinci dalgasının gelmesi ile gündemlerle birlikte ekonomide büyük bekleyiş devam ediyor. İkinci dalga riski ile birlikte ons altın 1730 TL seviyelerine kadar çıktığı ortaya çıkıyor. Bunun nedeni olarak da Mayıs ayı içerisinde Çin’de faaliyetlerin yeniden başlaması ile birlikte vaka sayılarında meydana gelen artıştır. Çin ve ABD arasında yükselen tansiyonun etkisi ile ekonominin es geçmediği görülüyor. Böylece ons alında böyle bir riskin öncesinde kısmen fiyatladı.

   Uzmanlar henüz birinci dalganın etkilerinin bitmediğini bu nedenle oluşabilecek bir ikinci dalga ile neler olacağı ile ilgili henüz ön görüde bulmanın çok erken olduğunu ifade ediyor.

   Gram altın ise böyle bir durumda iki enstrümanda izlenilen fiyatlandırmalarla birlikte 370 ile 384 TL aralığında gidip geldiği görülüyor. Ekonomik olarak dünyada bir belirsizliğin hakim olduğu ancak altın için uzun ve orta vadede değerlendirmelerin mümkün olacağı uzmanlar tarafından belirtiliyor. Kısa sürede altın için bir şey söylemenin pek mümkün olmadığını bunun nedenin ise ekonomide olan belirsizlik olduğunu belirten uzmanlar uzun vadede gram altının pozitif bir seyirde devam edeceğini belirtiyor.

   KAPALI ÇARŞI’DA ALTIN

   24 ayar külçe altının gramı Kapalıçarşı’da şu an için yüzde 0,26’lık bir artışla birlikte 380,573 TL olarak tamamlıyor.

   Günlük kapanışlarla birlikte Kapalıçarşı’da altın çeyrek altın 617,00 lira, Cumhuriyet altını 2.527,00 liradan satılırken, 24 ayar külçe altının gram fiyatı ise dünkü kapanışa göre yüzde 0,26 yükselişle 380,20 liradan işlem görüyor.

   Uzmanlar altın ile ilgili kısa vadede bir öngörü de bulunmanın ekonomideki belirsizlikler nedeni ile çok zor olduğunu ifade ediyor. Ancak altının uzun vadede her zaman olduğu gibi şimdi de iyi bir yatırım aracı olduğunu, uzun vadede altın yine pozitif bir seyir izleyeceğini yükselişe devam edeceğini ifade ediyor.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.