Maske takma zorunluluğu olan iller hangileri?

   18.06.2020
   Maske takma zorunluluğu olan iller hangileri?

   Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında, virüsün yayılmasını engellemek amacıyla birçok ilde maske takma zorunluluğu getirildi.

   Daha önce 42 ili kapsayan maske takma zorunluluğu uygulaması son bilim kurulu toplantısı ile birlikte 45’e yükseldi. Bilim kurulu toplantısının ardından İstanbul, Ankara ve Bursa da dışarı çıkarken maske takılması zorunluluğu getirilen iller arasına dahil edildi. Peki, hangi illerde maske takma zorunluluğu var? Maskesiz dışarı çıkmanın cezası ne kadar? Detaylar haberimizde…

   Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, vaka artışlarının yaşandığı şehirler başta olmak üzere artış eğiliminde olan yerlerde İl Hıfzıssıhha kurulları ve Valiliklerin kararlarıyla çeşitli tedbirlerin alındığını söyledi. Bu önlemlerin başında da maske takılması zorunluluğunun getirilmesi oldu. Geçtiğimiz günlerde birçok ilde maske takma zorunluluğu getirilmişti. Bakan Koca, son açıklamasıyla birlikte İstanbul, Ankara ve Bursa için de maske takılma zorunluluğu getirildiğini duyurdu.

   İSTANBUL, ANKARA VE BURSA’DA MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU

   İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu önerileri doğrultusunda İstanbul’da açık alanlarda maske takılması zorunluluğu getirildiğini açıkladı. Valilik açıklamasında, koronavirüs salgınından korunmanın en etkili yolunun sosyal mesafenin korunması, kişilerarası temasın azaltılması, temizlik, hijyen ve maske kullanımı olduğunu belirtti. İstanbul Valiliği bu kapsamda, toplum sağlığının korunması amacıyla, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda daha önce aldığı kamu kurumları ve özel sektör iş yerlerinin kapalı alanları ile toplu ulaşım araçlarında maske takılması zorunluluğu kararlarına ilave olarak, sokağa çıkan her bir vatandaşın açık alanlarda ağız ve burunu kapatacak şekilde usulüne uygun maske takma zorunluluğu getirdi.

   Ankara Valiliğinden yapılan açıklamada da Bilim Kurulunun önerisi ve UHK kararınca Ankara ili içinde cadde, sokak, açık alanlar ile toplu bulunulan kapalı mekanlarda maske takma zorunlu getirilmiştir denildi. Karara aykırı davrananlar hakkında da ilgili mevzuat gereği cezai işlemin uygulanacağı da belirtildi.

   Diğer yandan Bursa Valiliği de İl Hıfzıssıhha kararı ile kent sınırları içinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske takma zorunluluğunun getirildiğini duyurdu.

   MASKE TAKMA ZORUNLULUĞU OLAN İLLER HANGİLERİ

   Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun kararı doğrultusunda maske takma zorunluluğu getirilen iller aşağıdaki gibidir:
   Adıyaman,
   Ankara,
   İstanbul,
   Afyonkarahisar,
   Amasya,
   Ardahan,
   Aydın,
   Balıkesir,
   Bartın,
   Batman,
   Bolu,
   Burdur,
   Bursa,
   Denizli,
   Diyarbakır,
   Düzce,
   Elazığ,
   Erzurum,
   Eskişehir,
   Gaziantep,
   Giresun,
   Iğdır,
   Isparta,
   Kahramanmaraş,
   Karabük,
   Kayseri,
   Kırklareli,
   Kocaeli,
   Konya,
   Kütahya,
   Malatya,
   Mardin,
   Muğla,
   Muş,
   Nevşehir,
   Rize,
   Osmaniye,
   Sakarya,
   Siirt,
   Sivas,
   Şanlıurfa,
   Şırnak,
   Tunceli,
   Uşak,
   Yalova,
   Zonguldak,
   Bitlis.


   MASKESİZ DIŞARI ÇIKMANIN CEZASI NE KADAR?

   Yukarıda ismi geçen illerde sokağa çıkarken maske takma zorunluluğu getirildi peki maskesiz sokağa çıkanlara ne kadar ceza yazılıyor. Maske takma zorunluluğu olan illerde maskesiz dışarı çıkmanın cezası 3.150 liradır. Konuyla ilgili İçişleri Bakanlığı’nın açıklaması şöyle: “Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacağı hususu kamuoyuna saygı ile duyurulur.” ifadeleri kullanıldı.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.