İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek?

   18.06.2020
   İşten çıkarma yasağı ne zaman bitecek?

   Koronavirüs salgının ortaya çıkması ile birlikte  iş hayatında çalışanların mağdur olmaması adına yeni önlemler alınmıştı. Alınan önlemler arasında işten çıkarma yasağı oldu. Böyle bir durumla çalışanların mağdur olmasının önüne geçilmiş oldu. Ancak Temmuz ayında işten çıkarma yasağının bitmesi ile birlikte işten çıkarma yasağı uzayıp uzamayacağı merak ediliyor. İşten çıkarma ne zaman kalkacak? İşten çıkarma yasağı uzayacak mı? İşten çıkarma yasağı ne kadar uzayacak?

   İşten çıkarmaya ilişkin yeni bir düzenlemenin olduğu Bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından ilan edildi. İşten çıkarma yasağının üç ay daha uzayacağı açıklandı.

   YASAK NE ZAMAN KALKIYOR?

   Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, 16 Nisan tarihinde koronavirüs salgınına karşı TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Yasa gereği olarak da işverenler işçileri 3 ay süre ile işten çıkaramayacaklardı. 17 Nisan tarihinde de kanun tamamen yasalaşarak yürürlüğe girmişti. Kanuna göre iş veren çalışanını her türlü iş ya da hizmet sözleşmesini ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan halleri dışında 3 ay süreli olarak feshedemeyecek. Yani çalışanlar ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan halleri dışında bir durum olmadığı takdirde 17 Temmuz tarihine kadar işten çıkarılamayacak.

   YASAK UZADI MI?

   Temmuz ayının yaklaşması ile birlikte Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamalarda işten çıkarma yasasını işaret ederek “Fesih kısıtını üç ay daha uzatacağız” açıklamasında bulundu. 17 Nisan tarihinde Resmi Gazetede yer alan yürürlüğe göre Cumhurbaşkanı’nın işten çıkarma yasağının üç aylık süresini dilerse altı aya kadar uzatabilme yetkisi yer alıyor. Yani konu ile ilgili son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. İşte çıkarma yasağı ile ilgili yeni bir düzenleme gelir ve üç ay kadar daha uzarsa yasak işten çıkarma 17 Temmuz’da dolaşacak olan yasak buna göre 17 Ekim’e a kadar uzamış olacak.

   İşten çıkarma yasağı yürürlüğe girmesi ile birlikte 17 Nisan tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş oldu. Koronavirüs Salgınının Ekonomik ve Sosyal Hayata Etkilerinin Azaltılması Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasına Dair Kanun’a göre, işveren, düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç aylık süreyi geçmemek üzere işçiyi tamamen veya kısmen ücretsiz izne ayırabilecek.

   Yasaya göre ise ücretsiz izne ayrılmak için işçiye haklı nedeni ile sözleşmeyi fesih etme hakkı vermeyecek. Yasa ile birlikte ücretsiz izne çıkan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan ya da işsizlik maaşı alamayan çalışanlar için aylık 1.177 TL nakit ücret desteği sağlanıyor.

   Şu an 3 aylık olan işten çıkma yasağı 17 Temmuz’da sona erecek görünüyor. Ancak Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre ise yasağın 3 ay daha uzaması söz konusu. Konu ile ilgili kısa süre içerisinde netlik kazanmış olacak vatandaşlar aydınlatılacaktır.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.