Belediye sosyal yardım kartı nedir? Nereden alınır?

   17.06.2020
   Belediye sosyal yardım kartı nedir? Nereden alınır?

   Ülkemizde tüm büyükşehir belediyeleri, muhtaçlık belgesi sahibi ailelere sosyal yardımlar sağlamaktadır. Bu yardımlar aşikar olmasın ve aileler utandırılmasın diye genellikle sosyal yardım kartlarıyla yapılmaktadır.

   Sosyal kart sahibi vatandaşlar, anlaşmalı market ve mağazalardan ücretsiz olarak alışveriş yapabilmektedir. Mutfak ihtiyaçlarından giyim eşyalarına kadar her çeşit ürünü bu kartlar ile alabilmektedirler. Kart limitleri sınırlı olup limit dahilinde alışveriş yapılabilmektedir. Peki, Belediye sosyal yardım kartı nedir? Nasıl alınır ve nerelerde geçerlidir? Tüm detaylar haberimizde…

   BELEDİYE SOSYAL YARDIM KARTI NEDİR?

   Türkiye genelinde tüm büyük şehir belediyeleri tarafından ihtiyaç sahibi ve muhtaçlık belgesi olan vatandaşlara sosyal yardım kartı verilmektedir. Bu kartlarla belirli market ve mağazalardan ihtiyaca yönelik alışverişler ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Çeşitli gıda ihtiyaçları, temizlik malzemeleri ve giyim ihtiyaçlarını bu kart ile karşılanabilmektedir. Sosyal yardım kart limitleri olmayıp lira olarak belirlenmektedir. Alışverişler de bu limit dahilinde yapılabilmektedir. Sosyal yardım kartları belediyelerin uygun gördükleri tarihlerde kullanıma açılır ve ücretler de güncellenir. Belediyeye başvuran ihtiyaç sahipleri belirlenen tarihlerde sosyal yardım kartlarını alabilecekler.

   BELEDİYE SOSYAL YARDIM KARTI NE İŞE YARAR?

   Belediye sosyal yardım kartları, geçimini sağlamakta zorlanan, ihtiyaç sahibi ve fakirlik belgesi olan vatandaşlara verilen bir karttır. Maddi durumu olmayan ve bunu belgeleyen tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlara belediye tarafından sosyal yardım kartı verilmektedir. Bu kartlarla ihtiyaç sahibi vatandaşlar gıda, giyim ve temizlik ürünleri gibi ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Belediye zaman zaman bu aileleri denetlemektedir. Yardım alan ailenin maddi durumunun düzeldiğine kanaat getirirse sosyal yardım kartları iptal edilecektir. Maddi durumu hala düzelmeden devam eden vatandaşlar bu kartları kullanmaya devam edecek.

   BELEDİYE SOSYAL YARDIM KARTLARI NEREDEN ALINIR?

   Belediye Sosyal Yardım Kartları, ülke genelindeki tüm büyükşehir belediyelerinden alınabilmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaş ikametinin bulunduğu büyükşehir belediyesine başvurmalıdır.
   Büyükşehir belediyeleri dışında İŞKUR, köy ve mahalle muhtarlıkları ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından da sosyal yardım kartları verilmektedir. vatandaşların onurunun zedelenmemesi ve alışverişlerini özgürce yapabilmeleri için verilen bu sosyal yardım kartları, tıpkı diğer kredi kartı ve banka kartları gibi pos cihazlarında geçerlidir. Bu nedenle anlaşmalı market ve mağazalarda kolaylıkla kullanılabilmektedir.

   BELEDİYE SOSYAL YARDIM KARTLARI NERELERDE GEÇERLİDİR?

   Belediye sosyal yardım kartları pos cihazlarının kullanıldığı tüm mağaza ve marketlerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Genel itibarıyla anlaşmalı olan ve kullanılabilecek market ve mağazalar aşağıdaki gibidir:
   • A101,
   • BİM,
   • ŞOK Marketler,
   • UCZ Marketleri,
   • Çağrı Market,
   • Migros,
   • Carrefour,
   • Rammer,
   • Onur Market,
   • Happy Center.
   Belirtilen marketler üzerinden kart limiti dahilinde gıda, temizlik, kozmetik, kişisel bakım ya da ihtiyaç duyulan her ürün çeşidi alınabilir. Kart bakiyeleri kasa görevlisi tarafından kart sahiplerine bildirilir. Yapılan alışveriş fişi ve bakiye kullanıma dair de bilgilendirmeler kasa görevlisi tarafından bilgilendirilecek.

   BELEDİYE SOSYAL YARDIM KART LİMİTLERİ NASIL BELİRLENİR?

   Belediye sosyal yardım kart limitleri, başvuru sahibinin maddi durumuna ve bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre değişiklik göstermektedir. Öncelikle başvurucu ailelerin durumu gözlemlenir ve denetlenir. Yapılan inceleme sonucunda muhtaçlık seviyesine göre 3 faklı limit belirlenmektedir. Bu limitler 50, 100 ve 150 liralık limitlerdir. Ailenin durumu çok kötü olan ve bakmakla yükümlü olunan birey sayısı fazlaysa en yüksek limitli kart verilir. Daha iyi durumda olana orta limitli kart ve ondan da iyi durumu olan ancak yine de yardıma muhtaç olanlara en düşük limitli kart verilir.
   Sosyal yardım kartları için her yıl Eylül ayında başvurular alınır ve bakiyeler Ekim ayında yüklenir. Kullanıma açılan kartlar ilgili market ve mağazalarda kullanılabilmektedir. Bakiye sorgulamaları market kasa görevlilerine sorulabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.