Sosyal yardım kartı nedir? Kimler yararlanır?

   17.06.2020
   Sosyal yardım kartı nedir? Kimler yararlanır?

   İhtiyaç sahibi vatandaşlara çeşitli devlet kurum ve kuruluşları, dernekler, vakıflar ve belediyeler aracılığı ile maddi manevi yardımlar ulaştırılmaktadır.

   Yardıma muhtaç vatandaşların hassasiyetleri göz ardı edilmeden, teknolojik anlamda kullanılabilecek yeniliklerle yardımlar sahiplerine ulaştırılmaktadır. Bu yardımları ulaştırmanın en güzel ve en sessiz yolu ise Sosyal Yardım Kartı kapsamında verilen ve marketlerde, mağazalarda kullanılabilecek kartlardır. Buna da özel olarak Sosyal Yardım Kartı ismi verilmiştir. Peki, sosyal yardım kartı nedir? Sosyal yardım kartından kimler yararlanabilir? Detaylar haberimizde…

   SOSYAL YARDIM KARTI NEDİR?

   Sosyal Yardım Kartı, Kaymakamlıklara bağlı olarak faaliyet yürüten “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” veya Belediyelerin “Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü” tarafından yardıma muhtaç, ihtiyaç sahibi vatandaşlara hizmet etmek ve onların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla marketlerde ve mağazalarda geçerli olan kart sistemine denir.

   SOSYAL YARDIM KARTININ AMACI NEDİR?

   İhtiyaç sahibi insanlara yardım ederken, onları diğer insanların yanında mahcup etmemek ve utandırmamak gerekir. Yardımları mümkün mertebe kimsenin görmeden ulaştırılmasını sağlamak ve onların özgürce hareket edebilmesini sağlamak gerekiyor. Bu kartlarda genel anlamıyla bu amaçla ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Diğer bazı özel amaçları da aşağıdaki gibidir:

   • İhtiyaç sahibi vatandaşların onurunu zedelemeden, yardım yapılan ürünlerin seçiminin de kendisi tarafından yapılmasını sağlamak.
   • İhtiyaç sahibi vatandaşların alışveriş yaptığı marketlerden takibini yapmak.
   • Hangi ürünlerin daha çok tercih edildiğini saptamak ve bu alandaki ürünlerin temininde sıkıntı yaşamamasını sağlamak.
   • Nakit para kavramının geçmediği marketlerde ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarını Sosyal Yardım Kartlarıyla sağlamak.
   • Anlaşmalı marketlerden yapılacak alışverişlerde ihtiyaca yönelik alışverişlerin yapılmasını sağlamak.
   • Sosyal yardım kartlarının bir diğer özelliği ihtiyaca yönelik alışverişlere açık olmasıdır. Böylelikle gereksiz ve israf edilebilecek durumlardan kaçınılmış olunmaktadır.
   • Geçim ürünlerini özgürce seçebilme hakkı tanır. Yani bazı ürünlerin tüketilmesi dayatılmamaktadır.

   SOSYAL YARDIM KARTINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

   Sosyal yardım kartlarından aşağıda belirtilen sınıflarda olanlar yararlanabilmektedir.
   • Eşi vefat eden yardıma muhtaç kadınlar,
   • Engelli ve yaşlı yardımı alan vatandaşlar,
   • Evde bakım aylığı imkanını kullanan vatandaşlar,
   • Yardıma muhtaç asker aileleri sosyal yardım kartlarından yararlanabilmektedir.

   SOSYAL YARDIM KARTLARINA NEREDEN BAŞVURULUR?

   Sosyal yardım kartlarına aşağıdaki kurumlar üzerinden başvuruda bulunulabilir.
   • İl ve ilçe Belediyelerine,
   • Köy ve mahalle muhtarlıklarına,
   • Sosyal yardımlaşma derneklerine,
   • İŞKUR’a,
   • Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunulabilir.


   SOSYAL YARDIM KARTI NASIL KULLANILIR?

   Ülkemizde yardıma muhtaç ve sosyal yardım kartı kullanan 10 milyonun üzerinde vatandaş vardır. Bu vatandaşlar her ay düzenli olarak bu yardım kartları sayesinde yardımları kullanabilmektedir. Kullanılacak tutar ilgili kurum tarafından SMS yoluyla bilgilendirilir. Böylece vatandaş sıra beklemeden ihtiyacı olan alışverişini tüm anlaşmalı marketlerden kolaylıkla yapabilmektedir.
   Bunu bir örnekle anlatacak olursak; örneğin belediyenin sağladığı sosyal yardım kartıyla, belediyenin anlaşmalı olduğu tüm market veya mağazadan limiti dahilinde ihtiyacı olduğu gıda ürünlerini ve giyim eşyalarını rahatlıkla alabilecektir.
   Vatandaşlar aynı diğer kredi kartı veya banka kartı gibi sosyal yardım kartlarını kullanabilecekler. Kartlarının hakkında bilgi sahibi olabilecek. Kullanılan ve kalan bakiyelerini de öğrenebilecek.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.