Kredi kartı başvurularında ki büyük artış!

   17.06.2020
   Kredi kartı başvurularında ki büyük artış!

   COVİD-19 salgınının ülkemizde yoğun olarak görüldüğü ve tedbirlerin en üst seviyede olduğu Mart, Nisan ve Mayıs aylarında kredi kartlarına olan başvurularında büyük artış olduğu gözleniyor. Peki bu üç aylık süreçte kredi kartı başvurular neden arttı? Kredi kartı başvuruları pandemi sürecinde ne kadar arttı? İşte detaylar…

   Koronavirüs salgını sürecinde kredi kartına olan ilgide büyük bir artış olduğu ortaya çıktı. Ülkemizde Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılan kredi kartı başvurularında yüzde 104 bir artış olduğu ortaya çıktı.  Salgın döneminde ortaya çıkan bu artışının nedeni de nakit akışında meydana gelen daralma ile birlikte ekonomideki belirsizliğin büyük bir etkisi olduğu ifade ediliyor.

   Koronavirüs vakasının ilke görüldüğü Mart ayında bir önceki aya göre kredi kartı başvurularında yüzde 110 gibi bir artışın olduğu ortaya çıkıyor. Nisan ayında ise bu artışın yine yüzde 110 olduğu Mayıs ayında ise artık normalleşmenin de etkisine bağlı olarak yüzde 93 gibi bir azalma olduğu belirtiliyor.

   Mart, Nisan ve Mayıs aylarının ortalamasına bakıldığında ise ülkemizde kredi kartına yapılan başvuruların yüzde 104 gibi bir oranda artış gösterdiği ortaya çıkıyor. Normalleşmenin de etkisi ile Haziran ayında düşüşün olduğu kredi kartı taleplerinde Temmuz ayında da salgının da etkisi ile aksi bir durum olmadığı halde eskiye dönüleceği öngörülüyor. Salgın döneminde meydana gelen artışın en temel nedeninin nakit akışında meydana gelen daralmak ve ekonominin durumundaki belirsizliğin çok büyük bir etkisi olduğu ifade ediliyor.

   KART BORÇLARI ERTELENİYOR

   Uzmanlar, bireysel kredi müşterileri için bankaların, salgın döneminde minimum ödeme koşulu olmadan diledikleri takdirde 3 aya kadar erteleme imkanı tanıdıklarını belirtiyor. Tüm bunların yanı sıra bu dönemde uzun zamandır teknoloji ve dijitalleşmenin etkisi ile var olan temassız ödeme imkanında çok fazla tercih edildiği ifade ediliyor.

   Salgın sürecinde temassız işlemler için şifresiz olarak yapılacak işlemlerde üst limit 250 TL’ye kadar çıkarıldı. ATM’lerden çekilecek olan ücretsiz para çekim limiti ise 5 bin TL olarak revize edildi. internet şubesi ve mobil uygulama üzerinden yapılacak olan EFT ve Havale işlemlerinden de kesintiler kaldırıldı. Aynı zamanda tüm ATM’lerden o bankanın müşterisi olunmasa bile 2 bin TL’ye kadar ücretsiz para çekme imkanı verildi.

   BİREYSEL KULLANICILAR UNUTULMADI

   Uzmanlar, salgının ülkemizde görülmesi ile birlikte bankaların ve devlet yetkililerin devamlı olarak sıkı temas halinde olduklarını ve acil tedbir kararları almak için tetikte olduklarını ifade ediyor. Bu noktada bireysel müşterilere yönelik olarak 31 Mart’a kadar ödenmesi gereken faiz, taksit ve anaparayı ödeyemeyen bireysel ve firma müşterilerine yönelik var olan ödemeleri için ertelenme kararı alındı. Bu uygulama sadece ihtiyaç kredileri için aynı zamanda taşıt kredisi, konut kredisi ve diğer tüketici krediler ve tüm ticari krediler içinde yürürlüğe girmiş olup, kredisi olan tüm banka müşterilerini kapsamaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.