Temmuz ayında emeklilere ne kadar zam olacak?

   17.06.2020
   Temmuz ayında emeklilere ne kadar zam olacak?

   Emekliler geçim dertlerini biraz daha azaltabilmek adına maaşlarına yapılacak olan zamları dört gözle bekliyorlar. Yılda iki kez yapılan zamların ilki ocak ayında yapılırken ikincisi temmuz ayında gerçekleşiyor. Emeklilerin gözü kulağı şimdi Temmuz ayında yapılacak zamda. Peki Temmuz ayında emeklilere ne kadar zaman yapılacak? İşte detaylar…

   Emekliler Temmuz ayında yapılacak zam oranlarını merakla bekliyor. Bağ-Kur ve SSK emeklileri yılın ilk yarısında belirlenen enflasyon oranına göre zaman alıyorlar. Böyle bir durumda şimdi gözler Temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak zamda. Emekliler merakla Temmuz ayında yapılacak zammın miktarını araştırmaya başladılar.

   EMEKLİLİ MAAŞLARINA NE KADAR ZAM OLACAK?

   Normal zamanlarda yapılan zamlar ilk altı aylık enflasyon ortalamasının yüzde 4’ü üzerinde olarak hesaplanıyor. Yine tahminlere göre yapılacak zammında Temmuz ayında yüzde 4’ün üzerinde olacağı ön görülüyor.

   OCAK AYI ZAMMI NE KADARDI?

   Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon oranı yüzde 11,84 olarak belirlenmiştir ve bu emeklilerin maaşlarına da yüzde 6,49 olarak, memur maaşlarına ise yüzde 5,49 olarak yansıtılmıştı. Aralık ayında ise TÜFE yüzde 0.74 olarak gerçekleşmişti. Böyle bir durum meydana gelince de memur ve memur emeklilerine de toplam olarak 5.49 oranında zam olarak maaşlarına yansıtıldı.

   Temmuz ayında maaşlarını zamlı alacaklarının hayalini kuran emekliler, ne oranda zam yapılacağını merak ediyor. Ancak daha önce yapılan zamlarda göz önüne alınınca yapılacak zam miktarının yine yüzde 4’ün üzerinde olacağı tahmin ediliyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.