Maddi yardım alınabilecek kurumlar hangileridir?

   17.06.2020
   Maddi yardım alınabilecek kurumlar hangileridir?

   Bazı devlet kurumlarıyla dernekler ve vakıflar, yardıma muhtaç kişilere maddi destek sağlamaktadır.

   Ülkemizde ihtiyaç sahibi vatandaşlara bazı devlet kurum ve kuruluşları ile dernek ve vakıflar maddi destek sağlamaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşların belirlenmesi için fakirlik belgesi olması gerekmektedir. Peki, hangi kurumlar maddi yardımda bulunuyor? Yardımdan yararlanma şartları neler? Detaylar haberimizde…

   MADDİ YARDIM VEREN KURUM VE KURULUŞLAR

   İhtiyaç sahibi vatandaşlara maddi yardım sağlayan kurum ve kuruluşlar aşağıdaki gibidir. Bunlar genel anlamıyla devlet kurum ve kuruluşlarıyla devletin destekli kurumlardır. Özel kuruluşlar ayrıca değerlendirme konusu olabilecektir. İşte maddi yardım alınabilecek kurum ve kuruluşlar:

   • Vakıflar Genel Müdürlüğü,
   • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,
   • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı,
   • Türkiye Sokak Çocukları Koruma Vakfı,
   • Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü,
   • İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı.

   VAKIFLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MADDİ YARDIM SEÇENEĞİ

   Vakıflar Genel Müdürlüğü ihtiyaç sahipleri için bir fon oluşturmaktadır. İhtiyaç sahiplerine gereken maddi yardımlar bu fondan sağlanmaktadır. İhtiyaç sahipleri öncelikle durumlarını anlatan bir dilekçe ile yardım başvurusunda bulunur. Başvurular kurum tarafından incelenir ve ev keşiflerine çıkılır. Keşif sonucunda kişinin gerçekten yardıma muhtaç olduğu teyit edilirse yardım fonundan yararlanması sağlanacak. İhtiyaç sahibi vatandaşlar için bir banka hesabı açılır ve yardımlar bu hesaba düzenli olarak yatırılır.

   SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKFI MADDİ YARDIM SEÇENEĞİ

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımlarından yararlanmak için derneğin yetkili şubelerine başvuruda bulunulması gereklidir. Bu kurumun yardımlarında sadece herhangi bir geliri ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar yararlanabilir. Kendisini ve ailesini geçindiremeyen vatandaşlar için sadece para yardımı değil, gıda, yakıt ve giyim gibi çeşitli alanlarda yardımda bulunmaktadır. Vatandaşlar yardım için öncelikle başvuru formunu doldurmalı ve kuruma sunmalıdır. Vakıf bu başvuruları incelemeye alır ve doğruluğunu teyit eder. Başvurunun gerçekliği teyit edildikten sonra kurumun maddi yardımlarından yararlandırılır.

   AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI MADDİ YARDIM SEÇENEĞİ

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarından yararlanmak için öncelikle mahalle muhtarlarına başvuruda bulunulması gerekmektedir. Mahalle muhtarlarının da ilgili bakanlık temsilciliklerine bu talebi iletmesi üzerine yardıma muhtaç vatandaşlara maddi destek imkanı verilmektedir. Ailelere her ay düzenli olarak yardımlar yapılmaktadır.

   TÜRKİYE SOKAK ÇOCUKLARI VAKFI MADDİ YARDIM SEÇENEĞİ

   Türkiye Sokak Çocukları Vakfı yardımlarından yararlanmak için, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na sokak çocuklarına yardım için başvuru yapılması gerekmektedir. Kurum yarı özerk yarı devlete başlı olarak çalışan bir kurumdur. Bu sebeple maddi imkan olanakları da geniş bir yapıya sahiptir. Kurumun amacı sokakta yaşamak zorunda olan çocuklara ve tespit edilmesi halinde ailelerine maddi yardımda bulunmaktır. Ailelere maddi destekler sağlanarak çocukların sokakta yaşamasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır.

   SOSYAL HİZMETLER GENEL MÜDÜRLÜĞÜ MADDİ YARDIM SEÇENEĞİ

   Sosyal Hizmetler Genel Müdürlüğü yardımlarından yararlanmak için, mahalle muhtarlıklarına ya da kurumun ilgili merkezlerine direkt başvuruda bulunulabilir. Nüfus müdürlüklerinden alınacak belgelerle ailelere çocuk parası ve doğum yardımı gibi destekler sağlanmaktadır. Ailelerin maddi yardıma ihtiyacı olup olmadığı kurum tarafından denetlenmektedir. Gerçekten maddi yardıma muhtaç ailelere maaş yardımı da yapılabilmektedir.

   İNSAN HAK VE HÜRRİYETLERİ İNSANİ YARDIM VAKFI MADDİ YARDIM SEÇENEĞİ

   İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı yardımlarından yararlanmak için vakfın yetkili temsilciliklerine direkt başvuru yapılması gerekmektedir. Vakıf devlet izni ile yardım faaliyetleri gerçekleştirmektedir. Alınan izin sayesinde yardım için başvuruda bulunan vatandaşların durumlarının araştırılması daha kolay hale gelmektedir. Yapılan araştırmalarla gerçekten yardıma muhtaç olan vatandaşlar destekten yararlandırılır. Vakıf ailelere sadece nakit para desteği değil, kira, giyim ve erzak gibi destekler de sunmaktadır. Devlet imkanları ve desteği de olan vakıf, maaş bağlamamakta bunun yerine iş olanağı sunmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.