Yeni otobüs bilet fiyatları ne kadar oldu?

   16.06.2020
   Yeni otobüs bilet fiyatları ne kadar oldu?

   Koronavirüs sürecinde normalleşme adımları ve şehirlerarası seyahat yasağının kalkmasıyla birlikte bir anda yükselen otobüs bilet fiyatları ile ilgili yapılan yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

   Yeni düzenlemeyle birlikte otobüs firmaları bilet fiyatlarında indirime giderken, ücretler daha makul seviyelere çekildi. İndirim oranlarının yüzde 30 seviyelerinde olduğu belirtilirken bunun sebebinin yolcu sayısında yapılan değişiklik olarak gösteriliyor. Peki, otobüs bilet fiyatları ne kadar oldu? Biletlerde ne kadar indirim uygulanacak ve otobüslerde kaç yolcu taşınabilecek? Tüm detaylar haberimizde…

   Koronavirüs sürecinden normalleşme adımlarıyla birlikte şehirlerarası seyahat yasağı da kalktı. Bunu fırsata çevirmeye çalışan otobüs firmaları bilet fiyatlarına iki kat hatta daha fazla zam yaptı. Buna gerekçe olarak da otobüsün yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50 ile sınırlandırılmasıydı. Bu durum da yolcuları oldukça zorlamaya başladı ve şikayetler iyiden iyiye artınca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tavan fiyat uygulaması zorunluluğu getirdi. Buna göre en uzun mesafe yolcu otobüsü en fazla 400 lira bilet fiyatı uygulayabilecekti. Son yapılan düzenlemeyle bu fiyat daha da aşağıya düşmüş oldu.
   Düzenlemede aynı aileden olanlarla eşlerin yan yana gitme serbestliği getirilince ister istemez yolcu sayısı arttı ve bunun da bilet fiyatlarına yansıması gerekiyordu. Yeni düzenlemeyle bu uygulamaya geçirilmiş oldu.

   YENİ DÜZENLEME RESMİ GAZETEDE YAYIMLANDI

   Otobüs yolcu sayısını ve bilet fiyatlarını düzenleyen yeni karar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu düzenlemeyle bilet fiyatları yaklaşık yüzde 30 düşüş yaşadı.
   İnternet üzerinden online bilet satışı yapan bir firma yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, koronavirüs sürecinde normalleşme adımlarıyla birlikte uygulanan sosyal izolasyon kuralları gereği otobüslerde yan koltuklar boş bırakılıyor ve şehirler arası otobüslerde yüzde 50 kapasite ile yolculuk yapılmasına izin veriliyordu. Bu durum da bilet fiyatlarını iki katına çıkarmıştı. Ancak yeni kararla birlikte yolcu sayılarında yapılan düzenlemeler bilet fiyatlarını yüzde 30’a varan oranda düşürmüştür.

   OTOBÜSLER DAHA FAZLA YOLCU ALABİLECEK

   Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenleme ile daha önce boş kalan yan koltuklar aile bireylerinden biri olmak şartıyla doldurulabilecek. Bu da otobüslerin yüzde 50 kapasite oranını daha da yukarılara çekmiştir. Artık bundan böyle yüzde 50 sınırlandırması ortadan kalkmıştır. Yolcu sayısı arttığı için bilet fiyatlarında da düşüşler yaşanıyor.

   YENİ OTOBÜS FİYATLARI NE KADAR OLDU?

   Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı daha önce başlattığı tavan fiyat uygulamasını güncellemesiyle birlikte fiyatlar da düştü. Bilet fiyatları güncel rakamlara göre 70 ile 375 lira arasında değişen rakamlarda satılıyor. Yeni düzenlemeye göre tavan fiyat aralıkları aşağıdaki gibidir:
   • 101 ile 115 km için: 70 lira,
   • 2 bin kilometre ve üzeri kilometreler için 375 lira olarak güncellendi.
   • Daha önce 160 lira tavan fiyat uygulaması olan İstanbul-Ankara bilet fiyatı 120 liraya düştü.

   OTOBÜS YOLCULUKLARINDA HES KODU ZORUNLU OLDU

   Otobüsle yolculuk yapacak olan vatandaşlara da HES kodu almak zorunlu oldu. 2 yaşına kadar olan çocuklar için bu zorunluluk olmazken, 2 yaş üstü diğer tüm yaş grupları için HES kodu almak zorunlu. Biletler HES koduyla alınacak ve yolculuk boyunca yolcunun yanında bulunması gerekiyor. Ayrıca 65 yaş üzeri vatandaşlar için de seyahat izni alma zorunluluğu devam ediyor.

   YENİ DÜZENLEME İLE FİYAT DEĞİŞİKLİĞİ

   • Antalya-Ankara arası 160 liradan 120 liraya,
   • İstanbul-Antalya arası 200 liradan 165 liraya,
   • İstanbul-Bodrum arası 225 liradan 165 liraya,
   • Ankara-Trabzon arası 200 liradan 140 liraya,
   • Van-İstanbul arası 280 liradan 200 liraya,
   • İzmir-Şanlıurfa arası 250 liradan 200 liraya,
   • Konya-Siirt arası 300 liradan 200 liraya düşmüştür.
   Köprü ve otoyollar dolayısıyla küçük değişiklikler olabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.