Sosyal destek başvuru sorgulama ekranı

   16.06.2020
   Sosyal destek başvuru sorgulama ekranı

   Koronavirüs salgının ülkemizde görülmesi ile birlikte ekonomik anlamda vatandaşları rahatlatmak amacı ile sosyal yardımlardan biri pandemi sosyal destek oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere 1000 TL nakdi yardımda bulunuldu. 3 faz olarak yapılan yardımların ilk iki fazı başvuru yapmayan ancak ihtiyaç sahibi olduğu bilinen ailelere verildi. 3. Faz yardımlar ile e-Devlet üzerinden başvuru yapan ihtiyaç sahibi ailelere verildi.

   Koronavirüs salgını nedeni ile pek çok işyeri kapalı kaldı ve binlerce aile ekonomik anlamda mağduriyet yaşaması aşamasına geldi. Ekonomik olarak zor zaman geçiren aileleri rahatlatmak amacı ile pek çok aileye kısa çalışma ödeneği ve nakdi destek yardımları bulunuldu. Ancak ihtiyaç sahibi ailelere aynı zamanda sosyal destek yardımları da yapılmaya devam ediyor.

   ÖDEMELER BAŞLADI

   1000 TL sosyal yardım paralarının başvurularına göre ödemeler devam ediyor. 3. Faz için şu ana kadar 620 bin kadar kişiye ödemelerinin yapıldığını ifade eden Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, pandemi sosyal yardımlarının e-Devlet üzerinden başvurularının hala devam ettiğini ifade etti.

   Sosyal yardımlarla ilgili başvurular e-Devlet sistemi üzerinden kişilerin kendi bilgilerini girerek online olup ardından ilgili bölüm üzerinden başvurularını yapabilecekler. Sonuçlar yine e-Devlet üzerinden takip edilecektir.

   YARDIMLARDAN KİMLER FAYDALANABİLİYOR?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Pandemi Sosyal Destek Programı Başvuru Açıklamasında yer alan bilgilere göre;

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Pandemi Sosyal Destek Faz-3 Başvuruları, e-Devlet üzerinden “T.C. Kimlik Numarasının” son hanesine göre alınmaya başlanmıştır.

   Kişilerin başvuruları yine kişiler tarafından e-Devlet üzerinden takip edilecektir.

   Yapılan değerlendirmeler kişi olarak değil hane olarak değerlendirilecektir.

   Aynı haneden birden fazla kişi başvuru yapmış olsa dahi tek bir başvuru baz alınarak değerlendirilecektir.

   Başvuru yapılan hane ile ilgili aşağıdaki durumlardan herhangi birisi olması takdirde yapılan başvurular değerlendirilmeye alınmayacaktır.

   Pandemi Sosyal Destek yardımlarından daha önce Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen yardımlarından faydalandıysa;

   • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ndan gelir veya aylık alanlar (emekliler),
   • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar,
   • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
   • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,
   • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar.
   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.