Ücretsiz izinde SGK primi ödenir mi?

   16.06.2020
   Ücretsiz izinde SGK primi ödenir mi?

   Koronovirüs salgını ile birlikte ücretsiz izin durumları sıkça gündeme geldi. Ekonomik olarak sıkıntılı sürece giren işletmeler çalışanlarının giderlerini karşılamayacak duruma geldikleri için çalışanlarını ücretsiz izne çıkardılar. Geçtiğimiz aylarda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ücretsiz izne ayrılan çalışanlara yönelik nakdi destek verileceği duyurulmuştu. Peki ücretsiz izne ayrılan kişilerin SGK primleri ödenmeye devam ediyor mu?  İşte detaylar…

   Ücretsiz izin süreci işçinin iş sözleşmesinin askıya alındığı ve işten çıkışının yapılmadığı bir dönem olarak biliniyor. Ancak son aylar salgının ekonomik yansımaları nedeni ile iş yerleri çalışanlarını mecburen ücretsiz izne çıkarma durumunda kaldılar. Ücretsiz izne çıkarılan vatandaşlar için de günlük olarak 39 TL maddi yardım imkanı sunuldu.

   SGK PRİMLERİ ÖDENMİYOR

   Ücretsiz izne ayrılan çalışanların SGK primleri ne yazık ki olumsuz olarak etkileniyor. Koronavirüs salgını nedeni ile pek çok kişinin ücretsiz izne çıkarıldığını ifade eden uzmanlar, hükümet tarafından alınan karar nedeni ile işten çıkarılmalar bir süre yasaklandığını ifade ediyor.

   Ücretsiz izin durumlar iş verenlerin yaşadıkları olağanüstü durum nedeni ile işçinin sigortalı olarak gösterilmemesini temsil etmektedir. Böyle bir durumda karşılaşan çalışanlar için nakdi destek yardımından faydalanabiliyor ve ücretsiz döneminde olduğu için SGK tarafından primleri yatırılmıyor. Ne yazık ki bu durum için bir borçlanmada çıkarılamıyor.

   ÜCRETSİZ İZİN DÖNEMİNDE ÇALIŞANLARIN DURUMU

   Çalışanlar işsiz olmadıkları için hükümet açısından çalışanlar mağdur değillerdir. Pek iş yeri virüs nedeni ile ekonomik etkilerini azaltmak nedeni ile işçileri ücretsiz izne çıkarma yolunu tercih ediyor. Ekonomik olarak zorlu bir süreç yaşandığı dönemimizde işçilerin işten çıkarılması da kanun tarafından yasak hale getirilmiştir. Bu süreçte çalışanların mağduriyetlerini en aza indirmek amacı ile kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin maaş desteği gibi imkanlar sunulmaktadır. Ancak iş yerlerinin tamamen açılması ile birlikte de yakın zaman içerisinde hem işverenler için hem de işçiler açısından durumun çok da iyi olmadığını uzmanlar ifade ediyor.

   Ödemelerin şu an için ne zamana kadar devam edeceğine yönelik bir tarih gelmedi. Şu an için son ödemelerin temmuz ayında biteceği yönünde veriler bulunuyor. Ancak virüsün ikinci dalga meydan getirip getirmeyeceği veya kısıtlamaların vaka sayılarının artması bile birlikte tekrar başlayacağı merak ediliyor. Konu ile ilgili ödemelerinin tarihlerinde uzama mevzu olursa ilgili bakanlıklar tarafından mutlaka ilan edileceği biliyor. Önümüzdeki haftalarda kısa çalışma ödeneği ve nakdi destek ile ilgili açıklamaların yapılacağı bekleniyor.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.