Ziraat Bankası 2. el araçta güvenli ödeme sistemi nedir?

   16.06.2020
   Ziraat Bankası 2. el araçta güvenli ödeme sistemi nedir?

   Ziraat Bankası, 2. El araç alım satımında güvenli ödeme sistemini hayata geçirdi. Buna göre araç alım satımında taşıtın mülkiyeti ile satış bedeli eş zamanlı olarak güvenli bir şekilde el değiştirmesi sağlanacak.

   Ziraat Bankası, araç alım satımlarının sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla “Güvenli Ödeme Sistemi”ni kullanıma sunmuştur. Türkiye Noterler Birliği Bilişim Sistemi ile entegre olarak çalışacak olan sistem, noterler huzurunda gerçekleştirilen araç alım satım işlemlerinde tutarların ödenmeme riskini ortadan kaldıracak ve bu sayede dolandırıcılık tehlikelerine karşı önlem alınmış olacak. Bu sistemle ayrıca tarafların üzerinde nakit para taşımasına da gerek kalmayacak.

   GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ NASIL KULLANILACAK?

   Ziraat Bankası güvenli ödeme sistemini kullanabilmek için öncelikle banka şubesi olunması gerekmektedir. Banka müşterisi olunduktan sonra güvenli araç alım satımı aşağıdaki gibi yapılacaktır.
   • Satıcı taraf “Güvenli Ödeme Sistemi”nde başvur oluşturur.
   • Alıcı taraf, cep telefonuna gelen referans numarası ile alıcı kaydını yaparak işlemi onaylar.
   • Alıcının hesabındaki araç karşılığı olan tutar, Ziraat Bankası tarafından güvence altına alınır.
   • Alıcı ve satıcı taraf birlikte notere giderek referans numarası üzerinden devir tescil işlemlerini gerçekleştirir.
   • Noterde işlemler tamamlandığında Ziraat Bankası güvencesinde bulunan araç bedeli olan tutar otomatik olarak satıcının hesabına aktarılır.
   • Her iki taraf da SMS ile bilgilendirilir.

   ZİRAAT MOBİL VE İNTERNET ŞUBE ÜZERİNDEN GÜVENLİ ÖDEME NASIL YAPILIR?

   Ziraat mobil bankacılık ve Ziraat internet bankacılığı ile araç alım satımlarının güvenli sistemde yapılabilmesi için iki aşama mevcuttur. Bunlar da aşağıdaki gibidir:

   1- Satıcı Kaydının Yapılması:
   Ruhsat sahibi mobil bankacılık ya da internet bankacılığı sistemine giriş yapması gerekmektedir. Ardından “Ödemeler” sekmesi tıklanır. Daha sonra “İkinci El Araç/Satış” menüsüne girilir. Sonra da “Satıcı İşlemleri” menüsünden; Aracın Plakası, Satış Tutarı ve Alıcı Cep Telefonu numarası girişi ile hesap seçimi yapılır. Böylelikle satıcı kaydı oluşturulur. Satış kaydı ile birlikte satıcı ve alıcıya işlem referansı SMS ile bildirilmektedir.

   2- Alıcı Kaydının Yapılması:

   İkinci aşamada ise aracı alacak kişinin mobil bankacılık ya da internet bankacılığı sistemine giriş yapması gerekir. Ardından “Ödemeler” sekmesi tıklanır. Daha sonra “İkinci El Araç/Satış” menüsüne girilir. Sonra da “Alıcı İşlemleri” menüsünden; cep telefonuna gelen referans numarası ile işlemin detaylarını görüntülemesi ve hesap seçimi yapılması gerekir. Bu işlemler bittiğinde alıcı kaydı oluşturulmuş olur. Alış kaydı ile birlikte satıcı ve alıcıya araç bedelinin güvence altına alındığı ve devir tescil işlemlerini gerçekleştirmek üzere notere gitmeleri gerektiği SMS ile bildirilir.
   Noterdeki devir teslim işlemleri halledildikten sonra Ziraat Bankası’nda bulunan araç karşılığı olan tutar satıcının hesabına geçer.

   ZİRAAT BANKASI ŞUBELERİNDEN GÜVENLİ ÖDEME İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

   Araç alım satımlarının güvenli ödeme işlemleri Ziraat Bankası şubelerinden 2 aşamada yapılabilmektedir. Bu aşamalar da aşağıdaki gibidir:
   1- Satıcı Kaydının Yapılması:

   Banka şubelerinden güvenli ödeme sisteminin kullanılabilmesi için, Ruhsat sahibinin veya Ruhsat sahibi adına işlem yapmaya yetkili kişinin herhangi bir Ziraat Bankası şubesine başvuru yaparak satış kaydı yaptırması gerekmektedir. Satış kaydı oluşturulduktan sonra satıcı ve alıcıya işlem referansı SMS ile bildirilir.

   2- Alıcı Kaydının Yapılması:

   Satıcı kaydı oluşturulduktan sonra alıcı veya alıcı adına işlem yapmaya yetkili kişinin herhangi bir Ziraat Bankası şubesine başvuru yaparak alış kaydını yaptırması gerekmektedir. Alış kaydı ile birlikte satıcı ve alıcıya araç bedelinin güvence altına alındığı ve devir tescil işlemlerini gerçekleştirmek üzere notere gitmeleri gerektiği SMS ile bildirilir.
   Noterde alım satım işlemleri gerçekleştirildikten sonra Ziraat Bankası’nda bulunan araç karşılığı olan para satıcının hesabına aktarılmaktadır. İşlem bittiğinde yine taraflara SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır.


   GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ İŞLEM ÜCRETİ NE KADAR?

   Ziraat Bankası güvenli sistem üzerinden araç alım satım işlemleri dolayısıyla müşterilerinden hizmet bedeli olarak; her bir işlem karşılığında satıcıya aktarılacak olan araç satış bedelinden mahsup edilmek suretiyle 20 lira ücret alınmaktadır. 20 liranın 10 lirası işlem katılım payı olarak Türkiye Noterler Birliği’ne aktarılmaktadır.

   ZİRAAT BANKASI GÜVENLİ ÖDEME SİSTEMİ İŞLEM SAATLERİ

   Güvenli ödeme sistemi, banka şubelerinde mesai saatleri içinde, mobil bankacılık veya internet bankacılığı ile 7/24 yapılabilmektedir. Ayrıca hafta içi mesai saatleri nedeniyle araç alım-satım işlemlerine zaman ayıramayan müşteriler, İnternet Bankacılığı veya Ziraat Mobil kanalıyla işlem başlatarak nöbetçi noterlerde hafta sonu da işlem yapabilirler.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.