Sicil affı geldi mi?

   12.06.2020
   Sicil affı geldi mi?

   Normalleşme süreci ile birlikte ortaya çıkan uygun kredi kampanyalarına ilişkin sicil affının gelip gelmediği en çok aratılan konular arasında yer alıyor. Devlet garantili olarak KGF kefeleti ile herkesin kredi paketinden yararlanacağı duyurulmuş ancak başvuru yapanlardan icralık olanlar ve kredi sicili bozuk olanlarla ilgili olumsuz kararları teker teker gelmeye başladı. Pandemi sürecinde verilen kredilerle ilgili olarak başvuru yapan vatandaşların kredi sicillerine bakılmaması gerektiğine değinilmişti. Peki sicil affı geldi mi? İşte sicil affı ile ilgili detaylar…

   Kredi destek paketinden sicili bozuk olanlar yaralanabilecekler mi? Kara listede yer alanlar kredi çekebilecek mi? Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından verilen bireysel temek ihtiyaç kredisi ile birlikte yüzde 0.49 faiz oranlı kredi paketlerinden kredi sicili bozuk olan kişilerinde yararlanabileceği duyurulmuştu.

   SİCİLİ BOZUK OLANLAR YARALANABİLECEK Mİ?

   Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yer alan habere göre pandemi sürecinde verilecek krediler için kişilerin sicil puanlarına bakılmaması gerektiği duyurulmuştu. İlk olarak pandemi sürecinde çıkarılan ve üç kamu bankası tarafından verilen temel destek ihtiyaç kredisi için sicili bozuk olan kişilerin de yararlanacağı söylenmişti. Ancak sonrasın da sicili bozuk olanlar ve icralık olanların başvurularına yapılan kredi reddi kararları gelmeye başladı.

   KONUT KREDİSİNDE YAPILANDIRMA OLACAK MI?

   Cumhuriyet tarihinin en düşük oranlı faiz oranları yapılmaya başlandı. Pandemi sürecinde konut kredilerinde faiz oranları yüzde 0.64 ile 0.74 aralığında verilmesi gündeme geldi. Daha önce kamu bankaları üzerinden konut kredi müracaatında bulunmuş vatandaşlar ise konut kredilerinde yapılandırma müjdesi beklemeye başladı. Ancak yetkililerden ve bankalardan şimdiye kadar yapılandırmaya ilişkin bir açıklama gelmedi. Ev sahibi olmak isteyenler konut kredilerinde uygulanan faiz indirimi ile birlikte banka şubelerini sıkça ziyaret etmeye başladı.

   KONUT KREDİSİNDE YAPILANDIRMA NE DEMEK?

   Konut kredisinde meydan gelen faiz indirimi ile birlikte daha önce yüksek oranda kredi çekmiş olan vatandaşlar düşük faizden kredi ödemek isteyebiliyor. Böyle bir durum ortaya çıktığında tüketicilerin ödedikleri kredi borcu kapatılarak yeni düşük faiz oranından kredi veriliyor. Bu yapılan işlemede yeniden yapılandırılma ismi veriliyor. Krediyi yeniden yapılandırma olarak bilinen refinansman, kullanılmış olan kredinin kapatılarak daha düşük miktarda faiz oranı ile yeniden kredi kullanma işlemi olarak bilinmektedir. Yeniden yapılandırma işlemi hem ister kredi çekilen banka üzerinden istenilirse de başka banka üzerinden yapılabilmektedir.

   Konut kredisinde yapılandırma işlemi ile birlikte;

   • Daha az faiz ödeyebilir
   • Taksitler azalabilir
   • Dönemin düşük faizlerinden yararlanabilir.
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.