Belediye meclis üyeleri maaşları ne kadar?

   12.06.2020
   Belediye meclis üyeleri maaşları ne kadar?

   Belediye meclis üyelerinin maaşlarının ne kadar olduğu, maaşların ne zaman verildiği ve neye göre belirlendiği merak edilen konular arasında yer alıyor.

   Gönüllülük esasına göre çalışan belediye meclis üyelerinin maaşları diğer çalışan ya da memur maaşları gibi yüksek meblağlar değildir. Meclis üyelerinin sabit bir maaşı yoktur. Belediye başkanları gibi nüfusa göre değişiklik göstermektedir. Peki, belediye meclis üyesi maaşları 2020’de ne kadar? Maaşlar neye göre belirlenir ve ne zaman verilir? Belediye meclis üyesi maaşları neden düşüktür? Tüm detaylar haberimizin içeriğinde…

   BELEDİYE MECLİS ÜYESİ MAAŞLARI NE KADAR?

   Belediye meclis üyesi aylık ücretleri en düşük 100 liradan başlar ve en yüksek 302 liraya kadar çıkmaktadır. 100 lira ile 302 lira arasında belirlenen belediye meclis üyelerinin ücretleri, görevde bulundukları süre ve seçildikleri il ya da ilin nüfusuna göre belirlenmektedir.

   NÜFUSA GÖRE BELEDİYE MECLİS ÜYESİ MAAŞLARI

   Seçildikleri il ve ilçe nüfusuna göre belediye meclis üyelerinin aldığı ücretler aşağıdaki gibidir:
   • Nüfusu 10 bin kişiye kadar olan belediyelerde, meclis üyesi maaşı: 100 lira,
   • Nüfusu 50 bin kişiye kadar olan belediyelerde, meclis üyesi maaşı, 120 lira,
   • Nüfusu 100 bin kişiye kadar olan belediyelerde, meclis üyesi maaşı: 140 lira,
   • Nüfusu 250 bin kişiye kadar olan belediyelerde, meclis üyesi maaşı: 160 lira,
   • Nüfusu 500 bin kişiye kadar olan belediyelerde, meclis üyesi maaşı: 180 lira,
   • Nüfusu 1 milyon kişiye kadar olan belediyelerde, meclis üyesi maaşı 200 lira,
   • Nüfusu 2 milyon ve üstünde kişi olan belediyelerde, meclis üyesi maaşı: 302 lira olarak belirlenmiştir.

   BELEDİYE MECLİS ÜYESİ MAAŞLARI NE ZAMAN VERİLİR?

   Belediye meclis üyeleri maaşlarının ödeme zamanı, belediye meclislerinin toplanma zamanlarıdır. Meclis toplandığında üyelerin maaşları kendilerine iletilir. Gönüllülük esasına dayanılarak yapılan bir görev olduğu için maaş miktarları düşüktür.

   BELEDİYE MECLİS ÜYESİ MAAŞLARI NEDEN DÜŞÜK?

   Belediye meclis üyelerinin aylıklarının düşük olmasının sebebi maaşlı memur olmayıp gönüllülük esasına göre çalışmalarından kaynaklanmaktadır. Üyeler meclis toplandığında ücretlerini alırlar. Belediye meclis üyeleri seçime katıldıkları il ve ilçelerde görev yaparlar. Belediye başkanını ve belediye işlerini denetlerler. Belediye ve başkanın politikalarına ve projelerine onay ya da ret oyu verirler. Siyasi partiler tarafından aday gösterildikleri için mecliste partilerini temsil ederler. Görev yaptıkları belediyelerde büyük sorumluluklar taşırlar. Çünkü belediye sınırları içerisinde direkt vatandaşın hayatını etkileyecek projelere onay ya da ret oyu vermektedirler. İsraf, yolsuzluk, haksızlık, hukuksuzluk ve adaletsizlik yapılmaması için azami dikkat etmeleri ve ona göre çalışmaları gerekmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.