Kaymakamlık yardımına başvurular nasıl yapılır?

   12.06.2020
   Kaymakamlık yardımına başvurular nasıl yapılır?

   Koronavirüs salgının yaşanması ile birlikte ekonomik anlamda zorluk yaşayan aileler için devlet tarafından yardımlar verilmeye devam ediyor. Bu noktada kaymakamlık tarafından 900 TL maddi destek veriliyor. Kaymakamlık tarafından verilen 900 TL yardımından kimler faydalanabilir? Kaymakamlık yardımı 900 TL’ye varan destekten faydalanmak için başvurular nelerdir?

   Vaka sayılarında görülen azalma ile birlikte normalleşme takvimi devreye sokuldu ve yavaş yavaş uygulanmaya geçildi. Bu süreçte ekonomik anlamda zorluk yaşayan aileler için destekler verilmeye devam ediliyor. Kaymakamlık tarafından 900 TL’lik verilen destekler aileler için oldukça sevindiren bir gelişme ve pek çok aile bu desteklerden nasıl faydalanılacağını araştırıyor. Kaymakamlık tarafından verilen 900 TL’lik maddi destekten faydalanma için başvuru şartları nelerdir ve nasıl alınır? İşte detaylar…

   MADDİ GÜVENCESİ OLMAYANLARA MÜJDE

   İhtiyaç sahibi ailelerin çocukları eğer anaokulu, ilköğretim, lise veya üniversitede öğrenim görüyorsa devlet tarafından destek verilmeye devam edecek. Sosyal devlet anlayışı ile bir çok sorun ile karşılaşılan şu dönemde devlet tarafından ihtiyaç sahiplerine yardım yapılmaya devam ediliyor. Ekonomik sorunlar nedeni ile çocukların etkilenmemesi adına ve eğitim hayatlarını rahatça sürdürebilmeleri için devlet tarafından 500 TL ile 800 TL arası destek paketleri oluşturuldu. Yapılan yardımlar anaokuluna giden çocuğu olanlar için 500 TL, ilköğretime giden çocuğu olanlar için 750 TL, liseye giden çocuğu olanlar için 800 TL üniversite öğrencileri için ise de 900 TL arasında olacak. Maddi güvencesi olmayan ve çocuğu eğitim alan aileler bu yardımdan faydalanabilecek. Aynı zamanda bu yardımdan okul ve şehir ayrımı yapılmaksızın herkes faydalanabilecek.

   KİRA YARDIMI DA VERİLECEK

   Bu yardımlar sadece çocuğu olan aileler için değil aynı zamanda çocuğu olmayan ve sosyal güvencesi olmayan aileler içinde destek verileceği açıklandı. İhtiyaç sahibi aileler için para ya da kira yardımı gibi imkanlar sunulacak. Bu vatandaşlar için ise 600 TL ile 800 TL arası yardım alabilecekler. Bu kriterlere sahip olan kişiler başvuru yapabilecekler.

   Başvuru için ihtiyaç sahibi aileler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından alınan belgeler ve başvuru formu ile birlikte başvurularını yapabilecekler. Sonrasında Kaymakamlık sosyal yardımlaşma bürosuna gidilerek başvurular tamamlanacak. Başvurusu onaylanan kişiler için ödemeler her ay düzenli olarak yapılacak. İhtiyaç sahibi ailelere kaymakamlık aracılığı ile yapılacak olan yardımlar içinde barınma ve yakacak yardımları da bulunmaktadır. Aynı zamanda üniversitede okumaya hak kazanmış öğrenciler içinde yardım verilmektedir. Bu kriterlerden en az birine sahip olan kişiler kaymakamlık aracılığı ile başvurularını yapabilirler.

    

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.