KYK borç ertelemesi nasıl yapılır?

   11.06.2020
   KYK borç ertelemesi nasıl yapılır?

   Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından gelen açıklamaya göre ödemelerinin erteleneceğini duyurdu. Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) öğrenim kredisine başvurmuş ve geri ödeme işlemine giren öğrenciler ödemelerini nasıl erteleyeceklerini araştırmaya başladı. İşte KYK borç erteleme işlemlerine dair detaylar…

   KYK öğrenci yurdunda kalanlar, KYK öğrenim kredisi alarak rahat etmek isterler. Öğrencilik döneminde her ay düzenli olarak yapılan KYK krediler okulun bitmesi ile birlikte geri ödemeleri kabusa dönüşür. Eğitim hayatları sona erdikten 2 yıl sonra öğrenciler aldıkları krediyi geri ödemeleri gerekir. KYK borç erteleme, KYK borç ödeme ve KYK borç sorgulama işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

   BORÇ VE TAKSİT BİLGİLERİNE NEREDEN ULAŞILIR?

   Öğrenim kredilerine ilişkin hesaplan tutar ve ödeme taksitlerine ulaşabilmek için alternatif seçenekler sunulmuştur. Bunun için kişinin yapması gereken KYK resmi web sitesine giriş yaparak orada bulunan ‘Öğrenim/Katkı Kredisi Borç Sorgulama’ sayfasına girmesi yeterli olacaktır. Online sorgulama ile birlikte 444 0 472 numarası üzerinden kişinin GSB KİM üzerinden de ayrıntılı bilgiye erişebilmektedirler.

   KYK BORCU SİLME

   KYK borcunun silinebilmesi için borçlu olan kişinin çalışamaz durumda olması gerekir. Yetkili tam teşekküllü bir hastaneden alınan sağlık raporunda “hayatını çalışarak kazanamaz” ibaresinin bulunması gerekir.

   BORÇ ERTELEME MÜMKÜN MÜ?

   Borç ödemesi henüz gelmeyenlerle birlikte borç taksitlerini hiç aksatmadan ödeyen kişiler KYK’ya başvuru yaparak Yİ-ÜFE uygulanması sağlanarak birer yıllık süreler ile borç ödemelerini erteleyebilirler. Başka bir okulda öğrenci ya da işsiz olması gibi durumların dışında kalan kişilerin borç ertelemesi, silinmesi veya yeniden taksitlendirmesi mümkün değildir.

   BORÇ ERTELEME NASIL YAPILIR?

   KYK borç sorgulama ve KYK borç ödeme işlemlerinin yapıldığı gibi KYK borç erteleme işlemleri de e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu, öğrenim-katkı kredisi geri ödemeleri ile ilgili taleplerin alınmasında yaşanan gecikme ve aksaklık gibi sorunları kaldırmak için öğrenim-katkı kredisi geri ödeme başvurularını artık manuel ortamdan elektronik ortama taşımış oldu. Kurumdan öğrenim-katkı kredisi almış olan öğrencilerden, daha önce yazılı müracaat ile alınan öğrenim-katkı kredisi erteleme talepleri bundan böyle e-devlet kapısı üzerinden elektronik ortamda yapılabilecek. Borç ödemek için talepte bulunacak öğrencilerin öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmaları gerekecek ardından KYK geri ödeme erteleme kısmına giriş yaparak başvuru işlemini gerçekleştirmiş olacak. Yapılan başvuruların sonuçları yine e-devlet sistemi üzerinden öğrenebilecekler.

   ETİKETLER: ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.