Pasaport nedir? Türleri nelerdir?

   Pasaport nedir? Türleri nelerdir?

   Kendi ülkesinden bir başka ülkeye seyahat, sağlık veya turistik amaçlı gezilerde kullanılan ve özel bir belge türü olan pasaport, hem yurt dışı çıkışları için zorunlu bir belge hem de seyahat edilecek ülkede geçerli olacak bir nevi kimlik olarak kabul edilir.

   Tüm yurt dışı seyahatlerinde kullanılan, uluslararası düzeyde geçerliliği olan ve bir nevi kimlik yerine geçen pasaportun kullanım alanlarına göre birçok çeşidi vardır. Bu belgede seyahat edecek kişiye ait pe çok bilgi yer almaktadır. Peki, pasaport nedir? Türleri nelerdir? Pasaport nasıl alınır ve gerekli belgeler nelerdir? Tüm detaylar haberimizin içeriğinde…

   PASAPORT NEDİR?

   Pasaport, sağlık, eğitim, yurt dışı görevi, spor müsabakaları gibi nedenlerden dolayı yurt dışına seyahat ederken kullanılan ve uluslararası şekilde kabul edilen bir tür kimlik belgesidir. Başvuru üzerine yetkili kurumlar tarafından verilir. Pasaport için başvurular direk ilgili kurumlara şahsen yapılabileceği gibi online olarak da yapılabilmektedir. Başvurular yasalarca belirlenmiş ücrete ve kurallara tabidir. Pasaport için harç bedeli ve defter bedeli gibi ayrı kalemlerde ücretlendirmeler mevcuttur.

   PASAPORT TÜRLERİ NELERDİR?

   Herhangi bir nedenle yurt dışına seyahat etmek isteyenlerin kullanabileceği farklı pasaport türleri vardır. Bunlar; bordo pasaport olarak bilinen umuma mahsus pasaport, yeşil pasaport olarak bilinen hususi pasaport, siyah pasaport olarak bilinen diplomatik pasaport ve gri pasaport olarak bilinen hizmet pasaportu gibi isimlerle sınıflandırılmıştır. Şartları sağlayan her Türk vatandaşı umuma mahsus yani bordo pasaporta başvuruda bulunabilmektedir.
   Diğer yeşil, siyah ve gri pasaport çeşitlerine sahip olmak için de belirli kriterlerin taşınıyor olması gerekir.

   Umuma Mahsus Pasaport (Bordo):
   Umuma mahsus pasaport, İçişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Türk konsolosluklar tarafından belirlenen şartları sağlayan tüm Tük vatandaşları için verilen pasaporta Umumi pasaport denir. Bordo renklidir ve bu nedenle bordo pasaport olarak da bilinir. Vize uygulanmayan ülkelere direkt pasaportla seyahat edilebilmektedir. Talep edilmesi halinde 10 yıl süreli olarak çıkartılabilmektedir.

   Hususi Pasaport (Yeşil):
   Hususi pasaport, devlet adına çalışan memurlara ve belli şartları taşımaları halinde ailelerine 5 yıllık süre ile verilen pasaport türüdür. Yeşil renklidir ve bu nedenle Yeşil pasaport olarak da bilinir. Bu pasaportun pek çok ayrıcalığı vardır. Bunlardan en önemlisi birçok ülkeye vizesiz olarak seyahat edilebilmesidir.

   Diplomatik pasaport (Siyah):
   Diplomatik pasaport, Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen ve diplomatların statüsünü tanımlayan ve onlara ayrıcalık sağlayan bir pasaport türüdür. Siyah renklidir. Herhangi bir pasaport harcına tabi değildir. Diplomatik pasaport, yurt dışındaki konferans ve kongrelere katılmak üzere gönderilmiş devlet görevlilerine ve ailelerine verilir.

   Hizmet pasaportu (Gri):
   Hizmet pasaportu, devlet memurlarına verilen Yeşil pasaport gibi yurt dışında devlet görevi yapacak olan kişilere verilen bir pasaport türüdür. Gri renklidir ve bu nedenle Gri pasaport olarak da bilinir. Hususi idareler ve belediyelerce verilmektedir. Milli sporcular da bu pasaportu kullanmaktadır. Ve süresi görev süresi kadardır.

   PASAPORT İÇİN BAŞVURU NASIL YAPILIR?

   Pasaport almak için online pasaport randevu sayfasına giriş yapılır. Sayfaya giriş yaptıktan sonra pasaport türü ve nereden alınacağı seçilir. Daha sonra açılan sayfada kişisel bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekir. Bilgiler girildikten sonra randevu tarihi oluşturulur. Bu tarihe kadar gerekli belgeler hazırlanarak kuruma gidilir ve pasaport işlemleri halledilir.
   Pasaport randevusu telefon aracılığıyla da alınmaktadır. Bu kapsamda ALO 199 Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü aranarak randevu tarihi belirlenebilmektedir.
   Ayrıca şahsen kuruma gidilerek de başvuru işlemleri yapılabilir ve randevu tarihi alınabilir.

   PASAPORT İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

   pasaportun türüne göre değişiklik göstermektedir. Bazı pasaport türleri için özel belgeler gerekmekle birlikte genel itibarıyla aşağıdaki belgeler talep edilmektedir.
   • Kimlik kart ya da nüfus cüzdanı,
   • Talep edilen kadar biyometrik fotoğraf,
   • Pasaport ve devlet ücretlerinin yatırıldığı dekont,
   • Varsa eski pasaport,
   • 18 yaşından küçükler için muvafakatname,
   • Pasaport işlemlerinden önce emniyete parmak izi verilmesi de gerekir.

   PASAPORT GEÇERLİLİK SÜRECİ NE KADAR?

   Pasaport başvurusunda bulunulurken ne kadar süre ile talep edileceği belirtilmelidir. Pasaport geçerlilik sürecine göre ücretlendirme yapılmaktadır.
   Seyahat edilecek ülkelerin yetkili kurumları, asgari pasaport süresinin geçerlilik süresine göre vize vermektedir. Genel olarak bu süre 6 ay olmakla birlikte bazı ülkeler 3 ay, bazı ülkeler de 1 ay, bazıları da 1 yıl olarak başvuruları kabul eder. Bununla birlikte vize hariç sadece pasaport için 10 yıla kadar süre ile çıkartılabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.