Pasaport ücretleri 2020’de ne kadar?

   11.06.2020
   Pasaport ücretleri 2020’de ne kadar?

   İş seyahati, gezi seyahati veya görevi dolayısıyla yurt dışına çıkan binlerce vatandaş pasaport fiyatlarının 2020 yılında ne kadar olduğunu araştırıyor.

   Pasaport fiyatlarına her yılbaşında olduğu gibi 2020 yılı başında da yaklaşık yüzde 23 oranında bir zam yapılmıştır. Pasaport fiyatları, birden çok kalemde alınan ücretlerle toplam bir maliyet meydana gelmektedir. Pasaport bedeli; harç bedeli ve defter bedeli olarak ödenmektedir. Ayrıca pasaport fiyatları alınacak süreye göre de değişiklik göstermektedir. Peki, 2020 yılında pasaport ücretleri ne kadar? Harçsız pasaport kimler alabilir? Pasaport yenileme ücretleri ne kadar? Tüm detaylar haberimizin içeriğinde…

   PASAPORT NEDİR?

   Pasaport, yurt dışı seyahatlerde kullanılan ve uluslararası düzeyde geçerliliği olan bir çeşit kimlik belgesidir. Şahısların talepleri üzerine ilgili kurumlar tarafından verilir. Pasaport başvuruları yasalarla belirlenmiş ücretlere ve kurallara göre yapılmaktadır.

   2020 YILI PASAPORT FİYATLARI NE KADAR?

   Pasaport harç ve defter ücretleri her yıl belirli oranda artış göstermektedir. 2020 yılında da yaklaşık yüzde 23 oranında artış göstermiştir buna göre 2020 yılı harç ücretleri aşağıdaki gibidir.
   • 6 ay süreli pasaport için: Harç ücreti 208,30 lira, defter ücreti 160 lira, toplamda 368,30 lira olarak belirlenmiştir.
   • 1 yıl süreli pasaport için: Harç ücreti 304,40 lira, defter ücreti 160 lira, toplamda 464,40 lira olarak belirlenmiştir.
   • 2 yıl süreli pasaport için: Harç ücreti 497 lira, defter ücreti 160 lira, toplamda 657 lira olarak belirlenmiştir.
   • 3 yıl süreli pasaport için: Harç ücreti 705,90 lira, defter ücreti 160 lira, toplamda 865,90 lira olarak belirlenmiştir.
   • 4 ile 10 yıl süreli pasaport için: 994,80 lira, defter ücreti 160 lira, toplamda 1.154 lira olarak belirlenmiştir.
   Hususi ve hizmet damgalı pasaportlar için harç bedeli alınmamaktadır. Diğer pasaportların harç ve devlet bedelleri Hazine ve aliye Bakanlığı tarafından belirlenmektedir.

   PASAPORT TÜRLERİNE GÖRE PASAPORT ÜCRETLERİ

   Pasaport türlerine göre harç ve defter bedelleri aşağıdaki gibidir:
   • Bordo pasaport olarak bildiğimiz umumi pasaportların harç ücretleri sürelerine göre değişmektedir. Bu sürelere göre harç bedellerini yukarıda açıklamıştık. Defter bedeli olarak da 160 lira olarak belirlenmiştir.
   • Yeşil Pasaport (Hususi) için: Harç ücretleri yoktur, defter bedeli 160 liradır.
   • Gri Pasaport (Hizmet Damgalı) için: Harç ücreti yoktur, defter bedeli 160 lira olarak belirlenmiştir.
   • Siyah Pasaport (Diplomatik) için: Harç ücreti yoktur, defter bedeli 160 lira olarak belirlenmiştir.

   KİMLER HARÇSIZ PASAPORT ALABİLİR?

   Aşağıdaki sınıfta yer alanlar harçsız olarak pasaport alma imkanına sahiptirler.
   • Eğitim amaçlı yurt dışına seyahat eden öğrenciler.
   • Uçuş ekip personeli.
   • 25 yaş altında olan tüm öğrenciler. Buna açık öğretim okuyanlar da dahildir.
   • Bilimsel çalışma, sosyal ve kültürel etkinliklere katılmak üzere yurt dışına seyahat edenler.
   • Diplomatlar, hususi pasaport sahipleri ve hizmet pasaportlarına başvuruda bulunacak kişiler.
   • Milli Eğitim Bakanlığı izniyle yurt dışında yapılacak spor müsabakalarına katılmak üzere toplu halde seyahat edevek öğretmen, öğrenci ve sporculara verilecek pasaportla başvuruda bulunacak kişiler.

   PASAPORT YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?

   Süresi dolan pasaportlar için yenileme yapılmamaktadır. Pasaportun süresi bittiğinde yenisinin alınması gerekir. Bu işlem için de özel bir fiyatlandırma mevcut değildir. Yukarıda belirttiğimiz gibi standart pasaport alma ücretleri uygulanır.
   Ancak; evlilik, boşanma, kaybolma, çalınma veya kullanılamayacak kadar yıpranma dolayısıyla değişikliği gerektirecek durumlarda pasaportun kullanma süresi kadar harç parasız yenilenebilir. Bu durumda sadece defter bedeli ödenecektir.


   HARÇSIZ ÖĞRENCİ PASAPORT ÜCRETLERİ NE KADAR?

   Kanunlara göre ve yukarıda belirttiğimiz gibi 25 yaş altı tüm öğrenciler harçsız olarak pasaport çıkartabilmektedir. Ancak 2020 yılı itibarıyla geçerli olan 160 liralık defter bedelini ödemek durumundadır. Bununla birlikte 25 yaş altındaki öğrenciler eğitim amacıyla yapılan seyahatlerin dışında bir amaçla da harçsız pasaport çıkarma imkanına sahiptir.

   ÇOCUK VE BEBEKLER İÇİN PASAPORT FİYATLARI NE KADAR?

   Öğrenci olmayan çocuk ve bebekler için herhangi bir indirim uygulanmamaktadır. Bu sınıfta olanlar tıpkı yetişkinler gibi pasaport harcı ve defter bedeli ödemektedir. Anaokulu ve kreş gibi kurumlarda öğrenci olan çocuklara harçsız pasaport almak için, bu kurumların e-okul sitemine kayıtlı olması gerekmektedir. Kayıtlı ise kurumdan alınan belge ile harçsız pasaport alınabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.