Tamamlayıcı emeklilik nedir, ne zaman başlayacak?

   11.06.2020
   Tamamlayıcı emeklilik nedir, ne zaman başlayacak?

   Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni atılacak adımlarla ilgili duyurular yaptı. Tamamlayıcı emeklilik nedir? Kimler faydalanmaktadır? İşte tamamlayıcı emeklilikle ile ilgili detaylar…

   Ekonomiye dair atılan adımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tamamlayıcı emeklilik sistemi ile ilgili çalışmaların başlatıldığını söyledi. Tamamlayıcı emeklilik sisteminin otomatik katılım sisteminin genişletilmiş bir hali olduğu bilinmektedir. Bu sistem ile birlikte emekliliğin geliştirilmesine yönelik uygulama alternatiflerinin hayata geçirilmesidir.

   2022 yılında tamamlayıcı emeklilik sistemine geçileceğini ifade eden Erdoğan, “Çalışanlara tamamlayıcı emeklilik sigortası sunacak bir çalışma başlatıyoruz. Tamamlayıcı emeklilik sistemi ile aynı zamanda ilave emeklilik desteği alınabilmesini de sağlayacağız.” Açıklamasını yaptı.

   CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN AÇIKLAMA

   Tamamlayıcı emeklilik sistemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 25 yaş altı gençlerle birlikte 50 yaş üzer kişilerin kolay bir şekilde istihdam edilmeleri için sağlanacağını belirtti. Tüm bunların yanından çalışanlar için tamamlayıcı emeklilik sigortasının sunacakları bir çalışma içerisine girdiklerini ifade ediyor. Meydana çıkacak bu karma model ile birlikte işçilerin kazanmış oldukları hakları korunmaya devam edecek. Böylece çalışanlar emeklilik sürecinde daha rahat etmiş olacaklar. Bunun içinde devlet elinden ne geliyorsa yapmış olacak. Bununla birlikte oluşacak fon ile Türkiye’nin İstihdam Kalkanını devamlı hale getirmeyi hedeflediklerini ifade ediyor.

   Küçük işletmeler, yatırımcılar ve esnaf için üretim ve istihdamı uzun süreli ve daha uygun maliyet ile kaynak sağlayacakları bir sistem kuracaklarının açıklamasını Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptı.

   “Türkiye’nin İstihdam Kalkanı’nı hızlıca devreye aldıktan sonra tamamlayıcı emeklilik sistemini de 2022’de yürürlüğe sokacağız.” Açıklamasında bulunan Recep Tayyip Erdoğan, tüm bunlar devam ederken terörle mücadele kapsamında da çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerini belirtti.

   TAMAMLAYICI EMEKLİLİK NEDİR?

   Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi otomatik katılım sisteminin daha genişletilmiş hali olarak bilinmektedir.

   Sektör, iş kolu veya meslek esaslı tamamlayıcı emeklilik kurumlarının iyi uygulama örnekleri baz alınarak geliştirilmesi ile birlikte yaygınlaştırılması sağlanmış olacak. Buna bağlı olarak, gelecek süreçte gerekli mevzuat düzenlemelerine yol göstermek üzere meslek esaslı tamamlayıcı emekliliğin geliştirilmesine yönelik uygulama alternatifleri ortaya konulacak.

   Tamamlayıcı emeklilik sistemi ile ilgili detaylar önümüzdeki günlerde yetkililerden gelecek açıklamalara göre daha çok netlik kazanacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.