Genel sağlık sigortası nedir?

   10.06.2020
   Genel sağlık sigortası nedir?

   Genel Sağlık Sigortası (GSS), her zaman gündemdeki yerini koruyan bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmişi eskiye dayanmayan ve sağlık sisteminde yapılan değişiklikle yürürlüğe giren bu sağlık sistemi GSS olarak da bilinmekte ve adlandırılmaktadır.

   Türkiye’de 18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşının katılımının zorunlu olduğu Genel Sağlık Sigortası’nın (GSS), ne olduğunu, nasıl faydalanıldığını, sisteme nasıl girildiğini herkesin bilmesi ve buna göre hareket etmesi gerekmektedir. Peki, Genel Sağlık Sigortası nedir? GSS’ye nasıl dahil olunur ve hangi hakları getirmektedir? Tüm detaylar haberimizde…
   Sağlık sisteminde yapılan değişiklikle Emekli Sandığı, SSK ve Bağ-Kur gibi kurumlar 2006 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) altında tek çatıda toplandı. Bu kapsamda 2012 yılında ister çalışsın ister çalışmasın herkesi kapsayan Genel Sağlık Sigortası (GSS) yürürlüğe girmiştir.

   GENEL SAĞLIK SİGORTASI (GSS) NEDİR?

   Genel Sağlık Sigortası (GSS), Türkiye’de 2012 yılı itibarıyla herkesi sağlık güvencesine alan bir sigorta sistemidir. Sigorta sistemine dahil olan kişiler, kendilerinin ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin, sağlık sorunları yaşaması durumunda sağlık yardımı alabilecekler.
   Türkiye’de 18 yaşını tamamlayan her birey zorunlu olarak GSS’ya dahil olmak zorundadır. 18 yaş altında olan bireyler ise anne ve babanın tesciline bakılmaksızın GSS’ye dahil oluyor ve primleri devlet tarafından ödeniyor.
   GSS, çalışan ve çalışmayan bireyler için ayrı işlemektedir.

   Çalışanlar için GSS: Herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışan bireylerin sigorta primleri işveren tarafından yatırılmaktadır. Çalışanın bakmakla yükümlü olduğu kişiler de herhangi bir ücret ödemeden çalışan üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır.

   Çalışmayan kesim için GSS: Çalışan bireylerin sigorta primleri işveren tarafından ödenirken çalışmayan kesim primlerini kendisi yatıracak. Çalışmayan kesim burada sigorta primlerini neden kendilerinin ödeyeceğini ve ne kadar ödeyeceklerini merak ediyor ve sorguluyor. Devlet, herhangi bir SGK’ya bağlı iş yerinde çalışmayan bireylerin devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için sigorta primlerini yatırma zorunluluğu getirdi. Bu bireylerin ne kadar sigorta primi yatıracağı ise gelir testinde belli olmaktadır. Bu bireyler en kısa süre içerisinde Gelir Testi yaptırmaları gerekiyor.

   GELİR TESTİ NEDİR? NEREDE YAPILIR?

   Genel Sağlık Sigortası’nda en çok kafa karışıklığına neden olan kısmı çalışmayan bireylerin sigorta primi yatırması durumudur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi çalışan da çalışmayan da zorunlu GSS kapsamına alınıyor. Çalışan bireylerin primleri işveren tarafından ödeniyor ve sağlık hizmetlerinden bu şekilde yararlanabiliyorlar. Ancak çalışmayanların da sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için sigorta primlerini SGK’ya kendileri ödemesi gerekiyor. Ödenecek sigorta priminin belirlenmesi için de gelir testi yapılması gerekiyor.

   Gelir Testi, bireylerin ikamet ettikleri yerde bulunan ve Valiliklerle Kaymakamlıklara bağlı olarak faaliyet gösteren “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları” tarafından yapılabilmektedir. Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmayan herkes GSS Gelir Testini yaptırmak zorundadır. 2017 yılında getirilen yeni sistemle birlikte artık gelir testi yapmaya gerek kalmamış ve devlet sabit bir sigorta prim ödemesi belirlemiştir.

   GELİR TESTİ NE İŞE YARIYOR?

   Devlet 2017 yılında yaptığı bir düzenlemeyle, gelir testi yaptırma uygulamasını kaldırmış ve GSS prim ücretleri için tek fiyat uygulaması belirlemiştir. Bu düzenlemeye göre, aile içinde kişi başına düşen gelirler hesaplanmış ve brüt asgari ücretin 3’te 1’i altında olduğu tespit edilen bireyler G0 olarak, aile içinde kişi başına düşen gelir, brüt asgari ücretin 3’te 1’i ve üzerinde olan bireyler ise G1 olarak sınıflandırılmıştır. G0 sınıfında olan bireylerin sigorta primleri devlet tarafından ödenirken, G1 sınıfında olan bireyler aylık brüt asgari ücretin yüzde 3’ü kadar sigorta primi ödeyecekler.
   Düzenlemede 18 yaşın altında olan bireyler anne-babaları üzerinden sigortalı sayılıyorlar ve sağlık hizmetlerinden yararlanabiliyor. 18 yaşını geçmiş bireyler; lise ve dengi okullarda öğrenim görmeleri durumunda 20 yaşına kadar, yükseköğrenim ve dengi okullarda eğitim görüyorlarsa 25 yaşını geçmemek kaydıyla yine anne-babanın sağlık güvencesinden yararlanabilecekler.
   25 yaşını geçmiş evli veya bekar kişiler Gelir Testi yaptıracak ve asgari ücretin yüzde 3’ü kadar GSS sigorta primi ödeyecekler.

   GSS PRİM BORCU NASIL ÖĞRENİLİR?

   Yukarıda belirttiğimiz G1 kategorisinde yer alanların devlet sağlık hizmetlerinden yararlanabilmeleri için sigorta prim borçlarını ödemesi gerekiyor. GSS prim borçları e-devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifresiyle öğrenilebilmektedir.
   Gelir testi yaptırılıp prim borçları 60 günü geçmemişse yine devlet sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanılabilir. 60 günü geçmiş prim borçlarının ödenmesi gerekmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.