Altın fiyatları düşer mi?

   10.06.2020
   Altın fiyatları düşer mi?

   Normalleşme sürecine girilmesi ile birlikte pek çok yasak kalktı ve çarkların yeniden dönmesi ile birlikte altın fiyatlarında da düşüş meydana geldi. Peki altın fiyatlarında son durum ne? Altın yaşanan bu dalgalanma ne zamana kadar devam edecek? Altın fiyatları düşecek mi?

   Altın fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar hem vatandaşların hem de yatırımcıların yakından takip ettiği konular arasında yer alıyor. Gram altın fiyatları tüm dünyayı etkisi altına alırken koronavirüs salgını nedeni ile son 3 ay içerisinde Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine geldi. En yüksek 396,2280 TL seviyelerine çıktı. Sonrasında devlet tarafından alınan önlemler sonucunda altın fiyatları 382 TL civarlarına geriledi. Alınan son tedbirlerle birlikte altın 371 TL civarlarında işlem görmeye başladı.

   GRAM ALTININ SERT DÜŞÜŞÜ

   Altının ons fiyatında meydana gelen düşmenin ardından gram altında da hızlı düşüş meydana geldi. ABD piyasalarından da açılması ile birlikte ons fiyatında ciddi bir düşüş olduğu görüldü. Bunun ardından gram altından da 7 TL gibi değer kaybı görüldü. Piyasalardan alından bilgilere göre ise gram altının 364 TL seviyelerinde olduğu görüldü.

   ABD’de meydana gelen işsizlik oranı beklenen rakamın çok altında. Hisse senetlerinde ciddi bir ralli görüldü. Hisse senetlerinde meydana gelen artış nedeni ile altına olan ilginin de azalması ile altın fiyatlarında düşüşe neden oldu. Korona’nın etkisini azaltması ile birlikte hisse senetlerinin yeniden yükselmesi ve ABD’de açıklanan işsizlik verileri ile birlikte altın fiyatları da eksi yönde etki etmeye başladı.

   Altın fiyatlarında meydana gelen ani yükseliş kuyumcu sektörünün de olumsuz etkilenmesine neden oldu. Korona virüs tedbirleri kapsamında ertelenen düğün ve nişanlar nedeni ile de kuyumcular iş yapamaz hale geldi.

   Geçen haftalarda 370 TL civarına düşen altının gramı, yeniden yükselişe geçerek 380 TL’yi gördü. Türk Lirasının dolar karşısında değer kazanması ile de birlikte altında yeniden bir düşme görüldü. Ancak bu durumun altında devamlı değer kaybetmesi olarak görülmemeli. Belki altının gramının 360 TL civarına kadar gerileyip ardından 430 TL’ye kadar çıkacağı ön görüler arasında yer alıyor. Bu durumunda 3 ile 6 ay arasında gerçekleşeceği bekleniyor

   Uzmanlar altının çok küçük rakamlarda gerileyebileceğini bunun nedenin ise TL’nin dolar karşısında değer kazanıyor olmasına yoruyor. Ancak ABD’de meydana gelen ırkçılık olayları ve pandemi ile ilgili bir gelişmenin olmaması, ikinci dalganın da görülmesi ile birlikte fiyatlarda yeniden bir artışın olacağı görülüyor.

   Uzmanlar yatırım olarak altının en iyi bir araç olduğunu söylüyor. Bu konu da hiç yanılmadıklarını bu yıl altının artışının yüzde 30 seviyelerinde görüldüğünü ifade ediyor. Ancak pandemi sürecinin durumuna göre bu rakamın daha da ileri seviyelere çıkacağını belirtiyorlar. Önümüzdeki süreçte altının nasıl bir noktaya geleceği büyük merak konusu. İkinci bir dalganın yaşanıp yaşanmayacağı merak ediliyor.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.