Taşıt kredisi devam araç satılabilir mi?

   Taşıt kredisi devam araç satılabilir mi?

   Araç almanın en kolay yolu bankaların uygun koşullarda sunduğu taşıt kredisi imkanlarını kullanmaktan geçiyor. Bankaların bütçenize göre uygun koşullarda sunduğu taşıt kredileri ile hayalinizdeki araca sahip olabilirsiniz.

   Araç kredisi kullanılarak alınan aracın bazı durumlarda satılması söz konusu olabilmektedir. Tam da bura da taşıt kredileriyle ilgili en çok merak edilen konuların başında kredi borcu devam edilen aracın satılıp satılamayacağı konusu gelmektedir. Peki, kredi borcu devam eden araç satılabilir mi? Kredi borcunun tamamen kapatılması mı gerekir yoksa satış için başka yollar var mıdır? Tüm detaylar yazımızın içeriğinde…

   Kredi kullanılarak alınan hem sıfır hem de ikinci el taşıtlar, kredi vadesi dolmadan yani kredisi devam ederken satılmasında herhangi hukuki bir engel yoktur. Burada karşılaşılacak olan sıkıntı taşıt kredisi veren bankanın kredi verirken aracın üzerine ipotek koymasıdır. Bu ipotekli kredinin bazı prosedürleri mutlaka olacaktır. Yani bankalar kredi kullandırırken, kredinin geri ödenmeme riskine karşılık alacağını güvence altına almak için araç üzerine ipotek yaptırmaktadır. Araç satışı yapılacakken bu ipoteğin kaldırılması gerekmektedir.
   Bu nedenle aracın satışının yapılabilmesi için iki farklı yol karşımıza çıkmaktadır. Bunlardan ilki kredi borcunu kapatmak, diğeri ise krediyi araçla birlikte alıcıya devretmektir. Şimdi bu iki yolla satış nasıl yapılır bunların detaylarına bakalım.

   KREDİ BORCU NASIL KAPATILABİLİR?

   Mevcut taşıt kredisini kapatmak için nakit paraya ihtiyaç vardır. Eğer krediyi ödeyecek nakit para yoksa bu durumda başka bir bankadan kredi çekilip aracı kredisi ödenebilir ve bu yolla ipotek kaldırılabilir. Ancak burada banka erken ödeme cezası kesecektir bu durum da göz önünde bulundurulmalıdır. Araç satışı gerçekleştikten sonra alınacak parayla diğer banka borcu da kapatılabilir. Ancak yine erken ödeme cezası uygulanmaktadır.

   ARAÇLA BİRLİKTE KREDİNİN DEVRİ NASIL YAPILIR?

   Aracın satılabilmesi için bir diğer yol da aracı taşıt kredisiyle birlikte alıcıya devretmektir. Yani aracın kredi borcuyla birlikte alıcıya satılmasıdır. Bu yolu kullanmak için de bazı şartlar vardır. Bunlardan ilki bu şartlarda aracı alacak bir alıcının bulunması gerekmektedir. Alıcının bulunması durumunda bankanın da bu alıcıyı onaylaması gerekmektedir. Alıcı, araç sahibinin ödemiş olduğu krediyi araç sahibine verecek. Kalan krediyi de bankaya ödeyecek. Banka da bu durumu uygun görür onaylarsa noter aracılığıyla devir işlemleri gerçekleştirilecektir.

   TİCARİ TAŞIT KREDİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

   Ticari yaşını doldurmuş olmak, taşıt kredisi için gerekli belgeler ve koşullar aşağıdaki gibidir.

   Gerekli Koşullar:
   • 18 yaşını doldurmuş olmak.
   • Kredi aylık geri ödemesinin, kişinin toplam gelirinin yarısından fazla olmaması gerekir.
   • Gelirin belgelendirilebilir olması gerekir.
   • Kredi kullanacak kişi, hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası yaptırması gerekmektedir.
   • Alınacak aracın üzerine ipotek konulacaktır.

   Gerekli Belgeler:
   • Nüfus cüzdanı, kimlik kartı veya pasaport aslı ile fotokopisi,
   • İkametgah belgesi,
   • Gelir belgesi,
   • Maaşlı çalışanlar için maaş bordrosu,
   • Serbest meslek sahipleri için verilen vergi levhası ve fotokopisi,
   • Emekliler için kimlik ve hesap cüzdanı,
   • Sahip olunan gayrimenkullerin tapusu ve fotokopisi.

   ETİKETLER:
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.