İşten çıkarma yasağı uzuyor mu?

   09.06.2020
   İşten çıkarma yasağı uzuyor mu?

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında çalışanların mağdur olmaması adına iş verenlerin çalışanlarını işten çıkarmalarına yönelik yasak getirilmişti. İş verenlerin iş yapmadıkları çalışamadıkları süreç içerisinde de çalışanlara kısa çalışma ödeneği verileceği kararlaştırıldı. İşten çıkarma yasağının 17 Temmuz’da sona erecek. Peki işten çıkarma yasağı uzayacak mı? İşte işten çıkarma yasağı ile ilgili tüm detaylar…

   Ücretsiz izne çıkarılan işçileri için verilen nakit desteğin 3 ay daha uzayacağı biliniyor. Kısa çalışma ödeneğinde ise model değişikliğine gidilerek ödemelerin yapılacak biliniyor. İstihdamı korumak adına iş verenlere teşvik verileceği gündem arasında yer alıyor.

   Korona virüs salgının çalışanlar ve iş verenler üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek amacı ile 17 Nisan tarihinde firmalara yönelik 3 aylık işten çıkarma yasağı getirilmişti. Yasağın 17 Temmuz tarihine kadar devam edeceği biliniyordu. Ancak yapılan düzenleme ile birlikte 3 aylık yasağın bir 3 ay daha uzatılarak 17 Ekim tarihine kadar devam edeceği biliniyor.

   KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ UYGULANACAK

   Koronavirüs ile birlikte işten çıkarmalar yasaklanmıştı ve iş verenleri rahatlatmak amacı ile de kısa çalışma ödeneği uygulaması hayata geçirilmişti. Bu süreçte bir çok işletme tarafından İŞKUR’a kısa çalışma ödeneği ile ilgili başvuru yapılmıştı.

   Çalışanların Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalanabilmesi için asgari olarak 450 gün priminin yatmış olması gerekecek ve son 60 gün içinde de kesintisiz priminin yatması gerekecek. Kısa çalışma ödeneğinde de çalışanla birlikte iş verenin ilgili beyanının olması esas olacaktır.

   Pandemi nedeni ile işinden olan vatandaşların ücretsiz izne çıkarılırken günlük olarak 39 TL nakdi ücret destek ödemeleri 8 Mayıs’ta başlamıştır. Ödemeden faydalanabilmek için kişilerin SGK’dan başvuru yapılması gerekir.

   15 Mart tarihinden itibaren iş verenler tarafından ücretsiz olarak izne çıkarılan çalışanlara yönelik nakdi ücret desteği verildiği biliniyor. Bu tarihten itibaren işsizlik maaşından faydalanamayan kişilere yönelik nakdi destek ödemeleri yapılmaya başlanmıştı. Nakdi destek ödemeleri ise günlük 39,24 TL olarak belirlenmiş olup, aylık 1.177 TL’ye denk gelmektedir.

   İşten çıkarma yasakların 3 ay daha uzatılması ile birlikte ödemelerin de 3 ay da uzayacağı umuluyor. Konu ile ilgili olarak uzmanlarda kısa sürede açıklama yapmaları bekleniyor. Yetkili isimlerden gelen açıklamalara haberlerimizde yer verilecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.