Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

   09.06.2020
   Emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır?

   Emeklilik maaşı hesaplama işlemleri herkes tarafından özellikle emekliliği yaklaşan kişiler için son derece merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alır. SSK üzerinden emekli olacak kişiler emekli maaşı hesaplama işlemleri SGK resmi sitesi üzerinden yapılırken BAĞ-KUR üzerinden emekli olacak kişilerin maaş sorgulama işlemleri ise e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Erken emeklilik koşullarından faydalanmak isteyen kişiler eğer koşulları sağladıkları takdirde emeklilik maaşlarına erkenden kavuşabilmektedir. Erken emeklilik koşullarından faydalanabilmek için doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması ve askerlik borçlanması gibi geriye dönük olarak prim ödeme imkanı ile erken emeklilik hakkı elde edebilmektedirler. Peki kişiler ne kadar emekli maaşı alırlar? İşte emeklilik maaşları ile ilgili tüm detaylar…

   Ortalama olarak ülkemizde 13 milyon civarı emekli bulunmaktadır. Bu sayıya her geçen gün yenileri de eklenmeye devam ediyor. Emekli olanlar ve emekliliği yaklaşan kişilerin en çok merak ettiği konular ise emekli maaşlarının ne kadar olduğudur? Ne kadar emeklilik maaşı alacaklarını merak ediyorlar? Normal durumlarda bir kişinin emekli olabilmesi için sigorta başlangıç zamanı, kişinin yaşı, prim miktarı ve sigortalılık süresi önemlidir ve mutlaka bakılan kurallardır. Peki emekli maaşı ne kadar alınır?

   BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA

   BAĞ-KUR’dan emekli olacak 4B’li vatandaşlar e-Devlet üzerinden gerekli olanlar bilgiler TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile tamamlanabilir. Ancak sisteme giriş yapan kişiler 4B emekli maaşı hesaplama sayfasında esnaf ya da tarım işçisi seçeneklerini seçmeleri gerekir.

   SSK EMEKLİ MAAŞI SORGULAMA

   SSK üzerinden emekli olacak vatandaşların http://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ üzerinden “TC Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfus İl ve Doğum Tarihi” bilgilerini girerek sorgulama işlemlerini tamamlayabilirler. Unutulmaması gereken en önemli detay emekli maaşları çalışan süre içerisinde yatırılan primlere paralel olarak hesaplanmaktadır.

   EMEKLİ MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

   Emekli maaşı hesaplayacak kişilerin öncelikle e-Devlet şifresine sahip olması gerekir. E-Devlet şifreleri olmayan kişilerin şifreleri PTT üzerinden almaları gerekir.

   Daha sonra şifreleri ile e-Devlet sistemine giriş yapanlar ama kısmına 4A emekli aylık bilgisi, 4B emekli aylık bilgisi veya 4C yazarak kısa yoldan bilgilere ulaşabilirsiniz.  Listede aylık bilgisi bulunan bölüme tıkladıktan sonra açılan sayfada aylık gelir bilgisine detaylı olarak ulaşabilmektedir. Bu sayfada aylık kesintiler de görüntülenebilmektedir.

   EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

   Öncelikle kişilerin http://e.sgk.gov.tr/ adresine giriş yaptıktan sonra ‘vatandaş’ sekmesine tıklamaları gerekmektedir. Bu sırada ekrana gelen “Emekli Aylığı ve İkramiye Hesaplama” kısmına gelerek ve hangi sigorta koluna bağlı çalışıyorsa ilgili ekrandan sorgulama yapılabilmektedir.

   Ancak kişilerin sorgulama yapabilmesi için öncelikle 3600 gün sigortalı olma süresini doldurması gerekmektedir.

   ASKERLİK BORÇLANMASI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

   Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Merkezi’ne kişilerin askerlik borçlanması ile ilgili başvuruları bizzat yapabilmektedirler. Kamu da çalışan kişilerin ise başvuru dilekçeleri ile birlikte ya e-Devlet üzerinden ya da SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Kamu Görevlileri Tescil ve Hizmet Daire Başkanlığı’na iletebilirler. Başvuru sırasında kişilerin yanına askerlik borçlanma belgesi, askerlik terhis belgesi, başvuru dilekçesi ve üzerinde T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanın aslı ve fotokopisinin olması gerekir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.