Vergi ve ceza borcu olan araç satılabilir mi?

   09.06.2020
   Vergi ve ceza borcu olan araç satılabilir mi?

   Araçlarını satışa çıkaracak olan vatandaşlar, vergi borcu ya da ceza borcu olan araçların satılıp satılamayacağını araştırıyor. Vergi borcu olan araçlar satılabilir mi? vergi borcu olmayıp cezası olan araçlar satılabilir mi? Detaylar haberimizde…

   Araç satış işlemleri sırasında ekranda vergi borcu ya da ceza borcu olan araçlar görülmektedir. Dolayısıyla sistem vergi ya da ceza borcu olan araçların satışına izin vermez.
   Özetle vergi ve ceza borcu olan araçların satışı mümkün değildir. Satış sırasında görülecek olan ceza ya da vergiler satışı engellemektedir. Borçların ödenmesi durumunda satış işlemleri gerçekleştirilebilir. Yine Motorlu Taşıtlar Vergisi varsa onun da ödenmesi gerekmektedir. Ödenmediği durumda yine satış gerçekleştirilemez.

   VERGİ YA DA CEZA BORCU YAPILANDIRILAN ARAÇLAR SATILABİLİR Mİ?

   Bir aracın satışının yapılabilmesi için vergi borcunun bulunmaması gerekir. Vergi borcunun yapılandırılması durumunda da yine borç aynı aracın üzerine görüleceği için satış mümkün olmamaktadır. Bu nedenle yapılandırılan vergi borcu aracın satışına engel teşkil eder. Borcun tamamen bitirilmesi gerekir.
   Araçlar satılırken vergi borcunun dışında plakaya kayıtlı olan trafik cezaları gibi borçlar da dikkate alınmaktadır. Bu nedenle plaka üzerine herhangi bir borç varsa satış gerçekleştirilemez. Yine bu borçların yapılandırılması durumunda da satış gerçekleştirilemez. Tüm borçların kapatılması sonrası satış gerçekleşir. Son olarak plaka dışında olan borçlar aracın satışını engellemez. Yani şifahi kayıt altına alınmamış resmi olmayan borçlar dolayısıyla satış engellenemez. Öte yandan araç üzerinde herhangi bir tedbir, haciz veya ipotek işlemi varsa satış yine gerçekleştirilemez.

   TRAFİK CEZASI OLAN ARACIN SATIŞI MÜMKÜN MÜ?

   Trafik cezasının aracın satışını engellemesi için, cezanın araç plakasına yazılmış olması gerekmektedir. Bazı durumlarda ceza araç plakasına değil direkt kişinin T.C. Kimlik numarasına yazılmaktadır. Yani araç üzerine herhangi bir borç görülmemektedir. Bu durumda aracın satışı mümkündür. Ceza yine şahıs üzerinde kalacaktır.
   Bunun dışında kalan ve araç plakasına yazılan bir borç varsa araç satışı sırasında bu borcun kapatılması gerekmektedir. Vergi borçları da buna dahildir. Araç borçsuz bir şekilde karşı tarafa satılmalıdır.

   HGS BORCU OLAN ARAÇ SATILABİLİR Mİ?

   GHS borcu olan aracın satışında herhangi bir engel yoktur. Satış işlemi gerçekleştirilebilir. Ancak satış sırasında HGS’nin iptal edilmesi gerekmektedir. İptal edilmemesi durumunda aracın yeni sahibi HGS’yi kullanmaya devam eder ve borç eski sahibi üzerine kalır. Sadece HGS’yi kullanmakla sınırlı kalmayıp kaçak geçişler veya yetersiz bakiye geçişleri için de 15 gün içinde ödeme süresi verilir. Bu süre içerisinde ödenmeyen geçiş ücretleri cezai olarak katlanır ve daha fazla ödenmek zorunda kalınır. Bu borç da ödenmezse kurum borcu haczeder ve kişiden haciz yoluyla tahsil edilir. Bu durumlarla karşı karşıya kalmamak için araç satışı sırasında HGS’nin hemen iptal edilmesi gerekmektedir.

   VERGİ VE CEZA BORCU ARAÇ SATIŞINA NEDEN ENGELDİR?

   Vergi ve cezaların araç satışına engel olma sebeplerinden birisi, aracın satılmadan önce muayeneye sokulmasıdır. Borcu olan araç muayeneden geçemez ve muayenesiz aracın da satışı gerçekleştirilmez. Muayeneden geçen araçlar için, muayeneden geçtiğine dair belge alınması gerekmektedir. Belgelerde herhangi bir sorun ya da borç görülmesi durumunda satış gerçekleşmez. Diğer yandan alıcının haklarının korunması amacıyla da satışa izin verilmemektedir. Böylelikle dolandırıcılık, sahtekarlık ve karşı tarafı aldatmaya yönelik uygulamaların da önüne geçilmiş olmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.