Ücretsiz izin ödemeleri ne zaman yapılacak?

   08.06.2020
   Ücretsiz izin ödemeleri ne zaman yapılacak?

   Mayıs ayına yönelik nakdi ücret desteği ödemelerinin başladığını bildiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ödemelerin belli bir düzene göre yapıldığını bildirdi. Korona virüs tedbirleri kapsamında ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan çalışanlara ücretsiz izin maaş desteği verilmeye başlandı. Ücretsiz izin maaş desteğinde ücretsiz izne ayrılan çalışanlar 1170 TL ödeme alacaklar. İşveren istediği takdirde çalışanını ücretsiz izne çıkarabilme hakkına sahip bu durumda işçiye de günlük olarak 39 lira 24 kuruş ödeme yapılacak. Mayıs ayına yönelik ücretsiz izin maaş desteği ödemelerinin ne zaman yapılacağını çalışanlar araştırmaya başladı. İşte detaylar…

   Yoğun ilgi ile araştırılan ücretsiz izin destek ödemelerinin detayları belli oldu. Peki ücretsiz izin maaş destek ödemeleri ne zaman yapılacak? Ücretsiz izin maaş desteği ne kadar, kimler faydalanabiliyor?

   15 Mart tarihinden itibaren iş akdi fesih edilen ancak işsizlik maaşından faydalanamayan işçilere yönelik nakdi ücret desteği ödemelerinin yapılmaya başlandığını belirtti ve yoğunluğu azaltmak amacı ile ödemeleri kişilerinin TCKN son hanesinde bulunan numaralar göre yapacaklarını bildirdi. Numarasının sonunda 0, 3 ve 4 olan kişilerin ödemelerinin 9 Haziran’da, 6 ve 8 olanların ise 10 Haziran’da ödemelerinin yapılacağını belirtti.

   ÜCRETSİZ İZİN DESTEK MAAŞLARI NE KADAR?

   Koronavirüs tedbirleri kapsamında işverenlerin Temmuz ayına kadar çalışanlarını işten çıkarması yasak hale getirildi. Bu kapsamda işverenlerin de bu süreçte mağdur olmaması adına kısa çalışma ödeneği ile birlikte ücretsiz izin destek ödemeleri verilmeye karar verildi. İşveren isterse çalışanını ücretsiz izne çıkartabilme hakkına sahip ve bu durumda çalışanına günlük olarak 39 TL 24 kuruş ödeme yapacak. Yani aylık olarak ücretsiz izin desteğinden faydalanan kişilere 1170 TL ödeme yapılacak.

   Bu destekten de kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan kişiler faydalanabilecek.

   İlk olarak 3 aylık olarak yapılacak olan ücretsiz izin maaş desteği ödemeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile 6 aya kadar da uzatılabilecek.

   Ücretli izinde kişiye tanınmış olan izin hakları süresince işe gelmemiş olması ve bu süre içerisinde aylığını aynı oranda almasıdır. Bu süreçte kişi fiilen çalışmıyor olsa bile çalışıyormuş gibi maaşını eksiksiz alır. Ancak fazla mesai gibi ücretler buna dahil değildir.

   Ücretsiz izinde ise durum tam tersidir. Kişi izne çıktığı dönemde iş sözleşmesi askıda sayılır. Bu süre zarfından işçi fiilen çalışmaz ve çalışmadığı içinde ücretini çalışmadığı günler eksik olarak alır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.