Rapor parası ne zaman yatar?

   08.06.2020
   Rapor parası ne zaman yatar?

   Herhangi bir işte sigortalı olarak çalışanlar, sağlık problemleri dolayısıyla raporlu oldukları dönemlerin parasını SGK’dan alabiliyorlar. Bu rapor paralarının nasıl ödeneceği merak ediliyor.

   Sosyal Güvenli Kurumu (SGK) rapor parası, çalışanların sağlık sebebiyle iş görememezlik halinde raporlu oldukları süreler için mağdur olmamaları ve maddi kayıp yaşamamaları için ödenen paradır. SGK rapor parası, iş görememezlik ödemesi olarak da bilinir. Bu paranın alınabilmesi için alınan raporun çalışılan iş yerine verilmesi gerekmektedir. Peki, rapor parası nasıl alınır? Hangi tarihler arasında alınır? Detaylar haberimizin içeriğinde…

   Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) bağlı olarak çalışanların iş kazası ya da herhangi bir sağlık sorunları neticesinde rapor aldıkları sürelerdeki maddi kayıpları SGK tarafından çalışanlara ödenmektedir. Alınan sağlık raporları çalışılan kuruma verilirç kurum da bu raporları SGK’ya iletmekle yükümlüdür. SGK tarafından gerekli prosedür işletilir ve kısa süre sonra para çalışanın hesabına yatırılır.

   RAPOR PARASI NEDİR?

   Rapor parası, geçici iş görememezlik dolayısıyla SGK tarafından ödenen paradır. Geçici iş görememezlik ise, herhangi bir iş yerinde sigortalı olarak çalışan birinin iş kazası, hastalık veya doğum gibi sebepler dolayısıyla SGK tarafından yetkilendirilmiş bir sağlık kuruluşundan, hekim raporuyla yazılan istirahat sürecinde iş görememesine denir. Sağlık kuruluşlarından alınan rapor ile işe gidilmeyen süre için SGK tarafından ödenen paraya rapor parası denir.

   RAPOR PARASI NASIL ALINIR?

   SGK rapor parasının alınabilmesi için öncelikle çalışanın raporu çalıştığı kuruma iletmesi gerekmektedir. İşveren de bu raporu 5 gün içerisinde e-rapor sistemine girmesi gerekmektedir. SGK yetkilileri incelenen raporu uygun bulması durumunda onaylar. Onaylanan rapor için de PTT’ye ödeme talimatı verilir. Bu işlemler için çalışana SMS yoluyla bilgilendirme mesajı gönderilir. Çalışan, PTT’ye yatan rapor parasını herhangi bir PTT şubesinden alır.

   RAPOR PARASI YATMAZSA NE YAPILMALIDIR?

   Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, rapor ya da is görememezlik parasını almak için raporun çalışılan kuruma verilmesi gerektiğini yukarıda söylemiştik. İşverenin de bu raporu en kısa süre içerisinde e-rapor sistemine girmesi gerekir. Rapor verildikten sonra hemen paranın yatmasını beklemek doğru değildir. Bunun için değerlendirme aşamaları gerekmektedir. Ancak aradan çok uzun bir süre geçmesine rağmen rapor parası yatırılmadıysa yapılması gereken ilk iş SGK müdürlüklerine gidilerek durum hakkında bilgi alınmalıdır. Diğer yandan çalışılan kuruluşun muhasebesi yatırılan rapor parasını haftanın iki günü yani Salı ve Perşembe günleri hesaplara yatırmaktadır. Tüm süreçler takip edildikten sonra hala rapor parası yatırılmadıysa, kurum ve kişileri detaylarıyla CİMER’e şikayet edilebilir.

   SGK RAPOR PARASI SORGULAMA NASIL YAPILIR?

   SGK rapor parası sorgulama işlemi Ziraat Bankası, PTT ve e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Öncelikle SGK rapor parasının alınabilmesi için raporun en az 3 gün olması ve üzerinde bir gün olması gerekmektedir. 3 günün altında olan raporlar için para ödenmez.
   Rapor parası sorgulama işlemi e-devlet üzerinden kısa yoldan kolayca öğrenilebilir. Bunun için bir e- devler şifresi almak ve sisteme girmek gerekiyor. E-devlet şifresi olmayanlar 2 TL karşılığında PTT şubelerinden E-devlet şifresi alabilirler.
   E-devlet sistemine girildikten sonra arama kısmına SGK rapor parası sorgula yazılarak arama yapılır. çıkan sayfada rapor parasının olup olmadığı görülecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.