Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir?

   08.06.2020
   Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir?

   Ülkemizde özellikle SSK ve Bağ-Kur’dan emekli olan vatandaşlarımızın emeklilik döneminde geçim sıkıntısına düştüğünü ve yeni işlerde çalışmak zorunda olduklarına pek çok kez şahit olmaktayız.

   Hal böyle olunca çalışanlar emeklilik döneminde bir nebze olsun daha rahat yaşamak ve yaşam standartlarını bir üst kademeye çıkarmak için alternatif birikim yollarına başvuruyorlar. Bu yollardan biri de hiç şüphesiz Bireysel Emeklilik Sistemi’dir. Peki, Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) nedir? Avantajları nelerdir? Ne kadar sürede emekli olunabilir? Tüm detaylar haberimizde…

   BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİ NEDİR?

   Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bireylerin aktif olarak çalıştıkları süre içerisinde yapmak istedikleri tasarrufları ve birikimleri uzun vadeli yatırıma çevirerek emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarını korumak ve daha rahat bir yaşam sürdürmelerini sağlamak için oluşturulmuş özel bir emeklilik sistemidir. Bireyler bu sisteme gönüllü katılarak SGK’nın sağladığı emeklilik gelirine ek bir gelir sağlamaktadırlar.
   Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), 4632 sayılı “Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu” uyarınca yürürlüğe girmiş ve tasarrufların toplanması, değerlendirilmesi ve bireye toplu para ödemesi ya da maaş ödemesi şeklinde ödenmesi esasına dayanmaktadır. BES, SGK’nın mevcut sağlık hizmetleri ve diğer hizmetlerini sunmamaktadır. Bu sistem tamamen bağımsız özel bir birikim sistemidir.
   Bireylerin ödediği katkı paylarının yüzde 25’ine denk gelen miktar kadar da devlet katkısı olarak hesaplara yatırılmaktadır. BES’e katılan bir katılımcının devletten bir yılda alabileceği maksimum katkı payı, yıllık toplam brüt asgari ücret tutarının yüzde 25’ini geçemez.

   BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN AMAÇLARI NELERDİR?

   • Bireysel emeklilik sisteminin en önemli amacı, bireylerin tasarruflarının yatırıma çevrilmesi ve emeklilik döneminde ek gelir sağlanarak refah düzeyinin artırılması amaçlanmıştır.
   • Diğer bir amacı da ülke ekonomisine uzun vadeli kaynak yaratmaktır.
   • Diğer bir amacı istihdamı artırma amacı taşımaktadır.
   • Ayrıca ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmak da bir diğer amaçlar arasındadır.

   EMEKLİLİK ŞİRKETİNDEN EMEKLİLİK PLANI ALINARAK GİRİLİR

   Bireysel Emeklilik Sistemine başvuruda bulunulabilecek pek çok emeklilik şirketi ve banka şirketleri bulunmaktadır. Söz konusu emeklilik şirketleri, bireylere emeklilik sistemine girişlerini sağlamak amacıyla emeklilik sistemi hakkında bilgiler verir. Bununla birlikte bireylerin emekliliğe yönelik beklentileri, gelir düzeyleri ve yaşlarına uygun bir emeklilik planı teklifi sunar. Bu tekliflerin kabul edilmesi, belgelerin usulüne uygun olarak doldurulup imzalanması ve elektronik iletişim araçları kullanılarak onaylanması ile bir emeklilik sözleşmesine sahip olunabilmektedir. Emeklilik sözleşmesinde ne kadar aylık ya da yıllık ödeme katkı payı yazılmışsa şirket maaşlardan kesinti yapar ve bu katkı paylarını emeklilik yatırım fonlarında değerlendirir.
   Bireyler birikimlerinin hangi fon ya da fonlarda değerlendirilmesi gerektiğine karar verebilir. Herhangi bir fon dağılımı tercihinde bulunmayan bireylerin katkı payları dahil olunan emeklilik planı kapsamında sunulan standart fonda yatırıma yönlendirilir.
   Birikim fonları, uzman yöneticiler tarafından yönetilmektedir. Bu varlıklar Takasbank tarafından bireyler adına güvenli bir şekilde saklanır. Birikimler anlık olarak emeklilik şirketinden veya Takasbank’tan takip edilebilmektedir.
   Bireysel emeklilik için başvurulan emeklilik şirketi, fona ilişkin giderlerin karşılanması için fondan mevzuat sınırları içerisinde gider ve işletim kesintisi yapabilmektedir.

   BİREYSEL EMEKLİLİKTE HANGİ HAKLARA SAHİPSİNİZ?

   • Bireysel Emeklilik Sözleşmesinde katkı payları, emeklilik şirketi, emeklilik planı ve fonlar mevzuatta belirlenen sınırlar içerisinde değiştirilebilir.
   • Katkı payı ödemelerine ara verilip yeniden başlama yapılabilir.
   • Sitemden emekli olabilmek için en az 10 yıl kalınması zorunludur.
   • Yine bireyin 65 yaşına da girmesi gerekmektedir.
   • Bu şartların sağlanması durumunda sistemde kalınıp katkı payı ödemeye devam edilebilir ve birikimlerin daha da büyümesi sağlanabilir.


   EMELİLİĞİ KAZANAN BİREYLERİN HAKLARI

   • Bireyler hesaplarında biriken parayı tek seferde talep edebilirler veya taksitli olarak da talep edebilirler.
   • Bireylar, BES’te kalıp birikimlerini ve devlet katkısını taksitli olarak almayı tercih edebilir.
   • Birikimlerin bir kısmı veya tamamı ile yıllık gelir sigortası satın alınarak, düzenli gelir elde edilebilir.
   • Bireyler istenildiği zaman birikimlerini alarak sistemden ayrılabilir.

   Katılımcıların istediği zaman ayrılmaları halinde emeklilik şirketi tarafından yapılacak ödemelere ilişkin elde edilen gelir üzerinden gelir vergisi (stopaj) kesintisi yapılacaktır.
   Yapılacak olan stopaj kesinti oranları aşağıdaki gibidir:
   • Sistemden emeklilik hakkı kazananlar ile bu sistemden vefat, maluliyet veya tasfiye gibi zorunlu nedenlerle ayrılanlar için %5 stopaj,
   • 10 yıl süreyle sistemde kalmakla birlikte sistemden emeklilik hakkı elde etmeden ayrılan katılımcılar için %10 stopaj,
   • 10 yıldan az süreyle sistemde kalarak ayrılan katılımcılar için ise %15 stopaj vergisi kesilmektedir.

   BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNİN FAYDALARI NELERDİR?

   • BES sistemi, bireylerin birikim yapmasını sağlar.
   • Yapılacak olan birikimlere yüzde 25 devlet katkısı verilir.
   • BES fonunu ve şirketini değiştirme hakkı bulunmaktadır.
   • Herhangi bir ücret ödemeden başka bir şirkete geçiş yapılabilir.
   • Fonlar istenildiği zaman kontrol edilebilir.
   • Fon yönetimi istendiği zaman kontrol edilebilir.
   • BES ödemeleri bütçe doğrultusunda azalabilir, artırılabilir veya dondurulabilir.
   • BES fonları vergiden muaftır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.