Gündüzlü bakım merkezleri ne zaman açılacak?

   06.06.2020
   Gündüzlü bakım merkezleri ne zaman açılacak?

   Koronavirüs salgına karşı alınan tedbirler kapsamında kapatılan Gündüzlü Bakım Merkezleri normalleşme süreciyle birlikte yeniden açılıyor.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye’de Gündüzlü Bakım Merkezleri’nin 75 ilde 123’e ulaştığı ve 1 Temmuz’dan itibaren faaliyetlerine yeniden başlayacağını duyurdu.

   Gündüzlü Bakım Merkezleri’nde tam ve yarı zamanlı olarak engelli bireylere hizmet verilmektedir. Gün geçtikçe artan bu merkezlerin sayısı bu yıl itibarıyla 123’e ulaşmıştır. Koronavirüs salgını dolayısıyla hizmetlerine ara verilen Gündüzlü Bakım Merkezleri de 75 ilde 1 Temmuz’dan itibaren yeniden faaliyetlerine başlayacak.

   ENGELLİ VATANDAŞLARA HİZMET VERİLMEYE DEVAM EDİLECEK

   Bakım merkezleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan , ilk olarak 2018 yılında uygulamaya konulan Gündüzlü Bakım Merkezleri’nin sayısının bu gün itibarıyla 123’e ulaştığını ve normalleşme takvimiyle birlikte gerekli tedbirler alınarak engelli vatandaşlara hizmet vermeye devam edeceğini söyledi.
   Gündüzlü Bakım Merkezleri’nin engellisine bakan “Adanmış hayatlara bir nefes” olması amacıyla kurulduğunu belirten Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, engelli yakınına evde bakan ailelerin kendilerine daha fazla zaman ayırmalarını sağlamak ve engelli vatandaşların sosyal hayata daha aktif katılmaları amacıyla bu merkezleri kurduk dedi.

   SOSYAL AKTİVİTE ODAKLI YAŞAM

   Gündüzlü Bakım Merkezleri, engelli vatandaşların engel durumuna, cinsiyetlerine ve yaş gruplarına göre çeşitli etkinlik salonlarından oluşturulmuştur. Engelli vatandaşlar bu salonlarda usta öğreticiler, mesleki personel ve sağlık personelinin gözetiminde çeşitli aktivitelerle günlük yaşam programlarından faydalanmaktadırlar.
   Yine engelli vatandaşlar için, tarımsal rehabilitasyon, iş uğraşı atölyeleri, müzik atölyesi ve resim atölyesi çalışmaları yapılmaktadır. Bununla birlikte sportif faaliyetler, tiyatro, müzik, halk oyunları, drama, ebru ve benzeri aktiviteler de bu merkezlerde engelli vatandaşlar için sunulmaktadır.
   Bakan Selçuk, engelli vatandaşlarımızın için sunduğumuz bu hizmet alanlarını yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Bu kapsamda çalışmalarımız devam ediyor açıklamasında bulundu.

   GÜNDÜZLÜ BAKIM HİZMETİ NEDİR?

   Yaşamlarını ailesi, akrabası veya yalnız sürdüren yağlıklı yaşlılar ve demans, Alzheimer gibi hastalığı olan yaşlıların yaşadıkları ortamları iyileştirmek, boz zamanlarını çeşitli sosyal aktivitelerle değerlendirmek, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını karşılamak için verilen hizmetlerdir. Bununla birlikte yaşlı ve engelli vatandaşlara rehberlik ve mesleki danışmanlık hizmeti vermek, ilgili olan vatandaşlarla faaliyet grupları kurmak ve sosyal faaliyetler düzenlemek, gerektiği zamanlarda aileleri ile dayanışma ve paylaşma duygularını geliştirerek yaşam kalitesinin artırılması hizmetleri de gündüzlü bakım hizmeti olarak isimlendirilir.

   MERKEZLERE BAŞVURU ESNASINDA İSTENEN BELGELER NELERDİR?

   • Gündüzlü Bakım Merkezi için dilekçe,
   • Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı fotokopisi,
   • Salık kurulu raporu,
   • Alzheimer ve demans hastası olan yaşlılar için Epikriz Raporu,
   • Bakım ve hizmet planının hazırlanmasına esas teşkil edecek Sosyal İnceleme Raporu,
   • Gündüzlü Bakım Merkezleri’ne kabul edilecek yaşlılarda, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, tabiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç ayrımı yapılmaz,
   • Geçmiş mahkumiyetleri göz önüne alınmaz.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.