Elektrik ve doğalgazda normalleşme ne zaman?

   06.06.2020
   Elektrik ve doğalgazda normalleşme ne zaman?

   Koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında elektrik ve doğalgaz fatura kesim işlerine ara verilmiş ve fatura okuma işlemi önceki faturaların ortalamasına göre yapılması kararlaştırılmıştı.

   Normalleşme adımlarıyla birlikte dağıtım şirketleri de 1 Temmuz itibarıyla normale dönecek. Bu tarihten itibaren fatura okuma ve tahsilata ilişkin işlemler ilgili mevzuata göre yapılacak. Dağıtım şirketleri, pandemi süresi boyunca hiçbir konut abonesinin ve 1.000 lira altında borcu olan küçük ticarethanelerin elektriğini kesmemişti.

   Türkiye’de koronavirüs salgınıyla başlayan kısıtlamalar 1 Haziran itibarıyla büyük ölçüde kaldırılmış durumda. Bu tarihle birlikte normalleşme süreci resmen başladı diyebiliriz. Elektrik ve doğalgaz gibi dağıtım şirketleri de normalleşme sürecine katılmak üzere son çalışmalarını yapıyor. Dağıtım şirketleri kısıtlama döneminde esnek bir politika izleyerek konut aboneleri ile 1.000 lira altında borcu olan küçük işletmelerin elektrik ve doğalgazlarını kesmedi.

   Elektrik ve doğalgazda normalleşme süreci 1 Temmuz’da başlayacak ve bu tarihten itibaren fatura okuma ve tahsilat işlemleri mevzuata göre eksiksiz olarak yapılacaktır. Peki, mevzuata göre yapılması ne demek? Fatura okuma ve tahsilat işlemleri nasıl yapılacak?
   Dağıtım şirketleri, 1 Temmuz tarihinden itibaren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) elektrik ve doğal gaz fatura okuma ve tahsilat yönetmelikleri uygulayacak. Buna göre fatura okumada ölçümler 25 günden az ve 35 günden fazla süreyle yapılamayacak. Borçlar verilen süre içerisinde ödenmesi gerekecek. Ödenmeyen borçlar için uyarı gönderilecek ve yine ödenmemesi durumunda elektrik ve doğalgazın kesilmesi gündeme gelebilecek.

   PANDEMİ DÖNEMİNDE TAHSİLATARDA DÜŞÜŞ YAŞANDI

   Enerji sektörü temsilcileri, kısıtlama döneminde elektrik ve doğalgazda tahsilatların belirli oranda düştüğünü, normalleşme süreciyle birlikte hem tahakkuk hem de tahsilatların artabileceğini ifade ediyorlar.
   1 haziran 2020 itibarıyla şehirler arası seyahat yasaklarının kalkması, restoranlar, cafeler, lokantalar ve berberlerin yeniden faaliyete geçmesi, bununla birlikte AVM’lerin yeniden açılması enerjiye talebi artıracaktır. Ayrıca sanayi sektörünün yeniden hareketlenmesi ve otellerin açılması da enerji talebini artıracaktır. Bu da dağıtım şirketlerinin yeniden toparlanmasını ve yaşanan tahsilat aksaklıklarının düzelmesine olanak saplayacaktır.

   ABONELERDEN NE KADAR BORÇ TAHSİL EDİLEMEDİ?

   Dağıtım şirketleri, Ocak-Nisan döneminde konut ve ticarethane abonelerinden tahsil edemediği tutar 795 milyon liraya ulaştı. Bu miktarın 569,3 milyonunu konut aboneleri oluşturmaktadır. Kalan 225,7 milyon lirasını da ticarethane aboneleri oluşturmaktadır.
   Sadece Nisan ayında tahsil edilemeyen doğalgaz borcu 359 milyon liradır. Bu miktara İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İGDAŞ ismiyle bilinen “İstanbul Gaz Dağıtım AŞ” dahil değildir.

   Elektrik dağıtım şirketlerinde de durum çok farklı değil. Hem tahakkuk hem de tahsilatlarda düşüşler yaşandı. Tahsilatların pandemi süreci öncesine göre en az yüzde 10 seviyelerinde gerilediği belirtiliyor. Sektör temsilcileri, Türkiye’de 21 elektrik dağıtım bölgesinin olduğunu ve her bir bölgenin kendi planlarını yaptığını belirtiyor. Buna göre bazı bölgelerde tahsilatlar daha düşük seyrederken bazı bölgelerde daha yüksek seyretmektedir. Tüm bölgelerin tahsilat açıkları bir bölgede toplanmadığı için net bir rakam vermek mümkün olmamaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.