YHT seferleri ne zaman artırılacak?

   06.06.2020
   YHT seferleri ne zaman artırılacak?

   Koronavirüs sürecinde normalleşme adımları kapsamında şehirlerarası seyahat yasağı geçtiğimiz günlerde kaldırılmıştı. Normalleşme kapsamında YHT seferleri de yarı kapasiteyle seferlerine başladı. Ancak yarı kapasite seferlerin talebi karşılayamaması nedeniyle seferlerin artırılması kararı alındı.

   Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, şehirlerarası seyahat yasağının kalkmasından sonra Yüksek Hızlı Tren hatlarının yarı kapasiteyle çalışmaya başladığını, ancak bu kapasitenin vatandaşlardan gelen talepleri karşılayamadığını belirterek, 8 Haziran itibarıyla Ankara-Söğütlüçeşme-Ankara arasında sefer yapan trenlere ek olarak 4 tren daha ekleneceğini ve böylece 16 olan YHT sefer sayısının 20’ye çıkarılacağını söyledi.

   HES KODUYLA SEYAHAT EDİLEBİLİYOR

   Bakan Karaismailoğlu yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüs salgını dolayısıyla ara verilen YHT seferlerinin 28 Mayıs itibarıyla Ankara-İstanbul seferleriyle yeniden başladığını ve normalleşme sürecinin hızla devam ettiğini söyledi. Tren seferleri bilim kurulu tavsiyeleri kapsamında üst düzey önlemler alınarak gerçekleştiriliyor. Özellikle toplu taşıma altyapısında alınan yüksek güvenlikli tedbirlerle virüsün yayılması önemli ölçüde azalmıştır. Türkiye’de her alanda normalleşme süreci başarılı bir şekilde devam etmektedir. Bunu sağlık bakanlığı koronavirüs verilerinden görmekteyiz. Test sayısının 50.000 üzerine çıkmasına rağmen vaka sayısı 1000’li rakamların altında seyretmektedir. Türkiye bu kapsamda koronavirüse karşı büyük bir başarıya imza atmıştır. Bu güvenle ve alınan tedbirlerle tren yolculukları da sorunsuz bir şekilde devam etmektedir.
   YHT şuan itibarıyla yarı kapasiteyle hizmet vermektedir. Seyahat edebilmek için de HES (Hayat Eve Sığar) kodu zorunluluğu vardır. HES koduna sahip olmayan vatandaşların seyahatine izin verilmemektedir.

   THY SEFERLERİ 20’YE ÇIKARTILACAK

   YHT seferleri şu an itibarıyla Ankara-İstanbul, Ankara-Eskişehir, Ankara- Konya ve Konya-İstanbul hatlarında gerçekleşmektedir. Bu hatlarda günlük 16 sefer gerçekleştiriliyor. Ancak bu sefer sayısı vatandaşların taleplerini karşılamamaktadır. Bu nedenle YHT seferlerinin artırılması kararı alınmıştır. Bu kapsamda 8 Haziran 2020 tarihinden itibaren Ankara-Söğütlüçeşme-Ankara arasında gerçekleştirilen seferlere ek 4 adet tren daha sefere konulacak. Bu sayıyla birlikte 16 olan sefer sayısı 20’ye çıkmış olacak.
   Öte yandan koronavirüs salgını dolayısıyla Polatlı, Eskişehir, Bozüyük, Bilecik, Arifiye, İzmit, Gebze ve Bostancı istasyonlarında durmayan YHT’ler bu tarihten sonra oralarda da durmaya başlayacak.

   ÖNCELİK VATANDAŞIN SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

   Türkiye’de tüm vatandaşların koronavirüs salgınına karşı ilk günden itibaren yüksek düzeyde duyarlılık gösterdiğini ve bu sınavda başarının olmazsa olmazının bu duyarlılığın olduğunu belirten Bakan Karaismailoğlu, ulaştırma modlarında da önceliğin “Vatandaşın Sağlığı ve Güvenliği” olduğunun altını çizdi.
   Salgına karşı duyarlılığından dolayı tüm vatandaşlara teşekkür eden Bakan Karaismailoğlu, bundan sonra da birbirimize kenetlenerek, Türkiye’yi her alanda dünya liglerine çıkaracağımızdan hiç şüphem yok diye açıklamalarda bulundu.

   ETİKETLER: ,
   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.