Ücretsiz izin ödemeleri ne zaman yatacak?

   05.06.2020
   Ücretsiz izin ödemeleri ne zaman yatacak?

   Koronavirüs salgını nedeni ile ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanamayan vatandaşlar için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından nakdi ücret desteği ödemeleri yapılmaktadır. Ödemeler geçen ay yarım olarak yapıldı. Haziran ayında tam ödeme alacak vatandaşlar ne kadar ücretsiz izin ödeneği alacaklarını araştırmaya başladılar. Peki Haziran ayında ücretsiz izin paraları ne zaman yatacak? İşte ücretsiz izin ödemelerine dair tüm detaylar…

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ücretsiz izne ayrılan çalışanlara yönelik nakdi ücret desteği uygulaması yaptı. Koronavirüsle mücadele kapsamında ücretsiz izne ayrılan çalışanlara çalışmadıkları süre boyunca hesaplarına ücretsiz izin parası yatacak ve bu miktar 1.177 TL olarak belirlenmiştir. Peki Haziran ayı nakdi ücret destek ödemeleri ne zaman yatacak?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından nakdi ücret desteği olarak bilinen ücretsiz izin maaş destek ödemeleri her ay ücretsiz izne ayrılan çalışanların hesaplarına yatırılıyor. Haziran ayında da tıpkı Mayıs ayında olduğu gibi ayın 8’inde ücretsiz izne ayrılan çalışanların hesaplarına yatırılacak.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından ücretsiz izin destek ödemeleri konusunda yaptığı açıklamada şu sözlere yer verildi. “Ücretsiz izne ayrılan, Kısa Çalışma Ödeneğimizden yararlanamayan, 15 Mart’tan sonra iş akdi feshedilen ancak işsizlik ödeneğine hak kazanmamış olan ve yaşlılık aylığı almayan işçilerimize yönelik bir uygulamamız.”

   Bakan Selçuk, koronavirüsle mücadele kapsamında ücretsiz izne ayrılan ve işsizlik maaşından faydalanamayan aynı zamanda kısa çalışma ödeneğinden de faydalanamayan çalışanlar için ücretsiz izin desteği ödemeleri yapıldığını ve ödemelerin miktarının 1.177 TL olarak belirlediklerini ifade etti. Bu ödemelerin kişilerin hesaplarına yatırıldığını açıkladı.

   Nakdi Ücret Desteğinden faydalanan çalışanlar için hem çalışanların hem de bakmakla yükümlü olan aile bireylerinin Genel Sağlık Sigortasından faydalanabileceğini belirten Bakan Selçuk, bu ödemelerin işsizlik fonu tarafından karşılandığını yineledi.

   8 Haziran tarihinden itibaren ücretsiz izin desteği ödemeleri ücretsiz izne ayrılan çalışanların hesaplarına 1.177 TL olarak yatırılacaktır. Tıpkı kısa çalışma ödeneği gibi bu ödemeler de İşsizlik Fonu tarafından karşılanmaktadır.

   Ödemelerin Temmuz ayının 17’sine kadar devam edeceği biliniyor. Ödemelerle ilgili Bakanlık veya diğer yetkili kişiler tarafından yapılacak açıklamalara mutlaka haberlerimizde yer verilecektir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.