THY hangi ülkelere uçuş yapacak?

   05.06.2020
   THY hangi ülkelere uçuş yapacak?

   Koronavirüs salgını nedeniyle yurtdışı uçuşlarına ara veren THY, normalleşme süreciyle birlikte uçuşlara yeniden başlıyor.

   Türk Hava Yolları’nın (THY) 10 Haziran’dan itibaren kademeli olarak 40 ülkeye seferlerini başlatacağını belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, bu kapsamda ilk seferlerin KKTC, Bahreyn, Bulgaristan, Katar ve Yunanistan’a yapılacağını söyledi. Peki, THY hangi ülkelere sefer gerçekleştirecek ve seferler ne zaman başlayacak? Detaylar haberimizde…

   Koronavirüs salgını sürecinde normalleşme adımları atılmaya başlandı. Bu kapsamda Türk Hava Yolları da uzun bir aradan sonra yurtiçi uçuşlarına Haziran başı itibarıyla başlamıştı. Şimdi de yurtdışı uçuşlarına hazırlanan THY’nin hangi ülkelere seferler düzenleyeceği belli oldu. Konuya dair açıklamada bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, ilk etapta 40 ülkeye uçak seferlerini başlatmayı planladıklarını söyledi. Bakan Karaismailoğlu, Türkiye’nin normalleşme kapsamında atılması gereken adımları sırasıyla hayata geçirdiğini, salgınla mücadele tedbirlerinin en üst seviyede olduğunu, 1 Haziran itibarıyla yurtiçi uçuşlarının başlatıldığını ve yurtdışı uçuşları için de 92 ülkeyle girişimlerde bulunduklarını bildirdi.

   İLK ETAPTA 15 ÜLKEYE SEFER DÜZENLENECEK

   Türk Hava Yolları (THY), yurtdışı uçuşlarını karşılıklı olarak ilk aşamada 15 ülkeyle yapılan mutabakatla gerçekleştirecek. Seferlerin gerçekleştirileceği ülkeler ve kuruluşlarla emniyetli uçuşların gerçekleştirilebilmesi için görüşmeler yapıldığını belirten Bakan Karaismailoğlu, ilk olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Avusturya, Litvanya, Sırbistan, Kazakistan, Arnavutluk, Beyaz Rusya (Belarus), Birleşik Arap Emirlikleri, Moldova, Özbekistan, Ukrayna, Fas, Ürdün, Sudan ve İtalya ile uçuş mutabakatı sağlandığını söyledi.

   HAZİRAN AYI BOYUNCA SEFERLERİN BAŞLATILACAĞI ÜLKELER

   Türk Hava Yolları (THY), 10 Haziran 2020 tarihi itibarıyla kademeli olarak başlatacağı dış hat seferleri şu ülkelere düzenlenecek:
   • 10 Haziran itibarıyla; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bahreyn, Bulgaristan, Katar ve Yunanistan’a,
   • 15 Haziran itibarıyla; Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çek Cumhuriyeti (Çekya), Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Singapur, Slovenya ve Tacikistan’a,
   • 20 Haziran itibarıyla; Hollanda ve Kazakistan’a,
   • 22 Haziran itibarıyla; Arnavutluk, Bosna Hersek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, Karadağ, Kırgızistan, Letonya, Lüksemburg, Norveç ve Slovakya’ya,
   • 25 Haziran İtibarıyla da Belçika’ya seferler başlatılacak.

   İLK KONTROLLER HAVALİMANLARINDA YAAPILACAK

   Sağlık Bakanlığı’nın 20 Mayıs kararları çerçevesinde yurtdışından Türkiye’ye gelen yolcuların, 14 günlük izolasyonları Havalimanında yapılacak ilk muayeneden sonra kendi evlerinde yapılacak.
   Bakan Karaismailoğlu, yurtdışından planlı uçuşlarla gelecek kişilerin ilk muayenelerinin havalimanı içerisinde belirlenen yerlerde yapılacağını ve semptomlarının değerlendirileceğini söyledi. Muayenesi yapılan kişilerin iletişim ve adres bilgileri alınarak Halk Sağlığı Yönetimi Sistemi’nde yer alan Sınır Girişi Bölümü’ne kaydedilecek. İlk muayenesi yapılan kişilerin virüs semptomu taşıması şüphesi oluşması durumunda havalimanında bulunan izolasyon alanına alınacak. Daha sonra 112 aracılığıyla da ilgili şehirlerde belirlenen hastanelere yönlendirilecek. Herhangi bir semptoma rastlanmayan kişiler ise, onam formları imzalayarak kendi evlerinde 14 gün izolasyon süresini geçirecekler. Bu 14 günlük süre zarfında da aile hekimlikleri tarafından izlemleri yapılacak. Evlerine gönderilen her yolcunun “Evde COVID-19 Hastası/Temaslısı İzlem (Karantina) Bilgilendirme ve Onam Formu”nu doldurması zorunlu olacak.


   UÇUŞLARDA BAKANLIKLARLA KOORDİNASYON

   Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yurtdışı uçuşlarının yeniden başlatılması konusunda Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla işbirliği içerisinde olduklarını belirterek, tedbirlerin hayati önem taşıdığını ve uçuşlarda vatandaşların sağlığının ön planda tutulacağını söyledi.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.