Fırsatçı firmalara konut kredisi yok!

   05.06.2020
   Fırsatçı firmalara konut kredisi yok!

   Koronavirüs salgınında normalleşme adımlarıyla birlikte geçtiğimiz günlerde 3 kamu bankası virüsün ekonomik etkilerini azaltmak için çeşitli alanlarda kredi paketlerini devreye soktu.

   Kamu bankalarının açıkladığı kredi paketleri arasında konut kredisi, taşıt kredisi, tatil kredisi ve sosyal hayatı destek kredisi gibi kredi paketleri bulunuyor. Bu kapsamda konut kredisi faiz oranları Cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesine düşmüş ve aylık yüzde 0,64 olarak belirlenmiştir.

   Bankaların bu faiz indirimini fırsat bilen inşaat firmaları konut fiyatlarına yüzde 20’lere varan zamlar yaptı. Söz konusu kamu bankaları ortak bir açıklama yaparak kredi indirimlerinden sonra zam yapılan konutlara kredi verilmeyeceğini duyurdu.

   EKONOMİK İSTİKRAR KALKANI KAPSAMINDA FAİZ İNDİRİM KARARI

   Koronavirüsün ülkemizde görülmeye başladığı Mart ayı ortalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, virüsün ekonomiye etkilerini en aza indirmek için “Ekonomik İstikrar Kalkanı” ismiyle bir paket açıkladı. Bu paket kapsamında kamu bankaları başta olmak üzere birçok kurum destek paketleri açıkladı. Normalleşme sürecine girdiğimiz Haziran ayı başında bu paketlere bir yenisi daha eklendi. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi 3 büyük kamu bankası konut kredisinden taşıt kredisine, tatil kredisinden sosyal hayatı destekleme kredisine kadar pek çok konuda kredi destek paketi açıkladılar.
   Bu kapsamda daralan konut satış piyasasının canlandırılması ve vatandaşın konut finansman ihtiyacına uygun koşullarda ulaşabilmesi amacıyla 3 kamu bankası yaptığı ortak bir açıklamayla sıfır konut satın alımlarında kredi faiz oranlarını aylık yüzde 0,64’e indirdiğini duyurdu.
   Ancak burada da fırsatçılar ortaya çıktı. Kredi faiz oranlarının düşmesini fırsata çevirmek isteyen inşaat firmaları konutlara yüzde 15-20’lere varan oranda zam yaptılar. Bu şekilde fırsatçılık yapanlar için Hazine ve Maliye Bakanlığı uyarıda bulundu. Ayrıca bankalar da bu konuda gerekli tedbirleri aldı.

   ZAM YAPANA KONUT KREDİSİ YOK

   Kamu bankaları fırsatçılık yapan inşaat firmalarının hamlesini boşa çıkaracak adımları attılar. Buna göre, konut kredileri 27 Mayıs 2020 tarihinden önceki konut fiyatları için geçerli olacak. Bu tarihten sonra yani kredi faiz indirim kararından sonra konutlara zam yapan inşaat firmaları kredi desteğinin dışında tutulacak.

   KONUT KREDİSİ LİMİTLERİ NE KADAR OLACAK?

   Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın açıkladığı kredi paketlerinden belki de en önemlisi konut kredi paketidir. Tarihin en düşük kredi faiz oranlarıyla konut kredisi paketi açıklandı. Söz konusu kamu bankaları konut kredisinde üst limit belirlemiştir. Buna göre, İstanbul, İzmir ve Ankara’dan konut satın alacaklar için üst limit 750 bin lira olarak belirlenirken, bu illerin dışında kalan diğer iller için ise üst limit 500 bin lira olarak belirlenmiştir.

   KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE KADAR OLDU?

   Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank gibi 3 kamu bankası açıkladıkları konut kredisi faiz oranlarını iki başlık altında belirlemişlerdir. Bunlardan ilki sıfır konutlar için belirlenen faiz oranı diğeri de ikinci el konutlar için belirlenen faiz oranıdır. Buna göre;
   • Sıfır konutlar için 15 yıla kadar vadeli kredilerde yüzde 0,64 faiz oranı uygulanacak.
   • İkinci el konutlar için, 15 yıla kadar vadeli kredilerde yüzde 0,74 faiz oranı uygulanacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.