HES kodu nasıl alınır?

   05.06.2020
   HES kodu nasıl alınır?

   Koronavirüs sürecinde normalleşme adımları kapsamında şehirlerarası seyahat yasakları kaldırıldı. Ancak seyahatlerde vatandaşların belirli şartlara uyması zorunluluğu getirildi.

   Şehirlerarasında otobüs ve uçakla seyahat yapacak olan vatandaşlar biletlerini HES koduyla alabilecek. Bu sebeple HES kodu nasıl alınır sorusu en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. HES kodunun kısa süre içerisinde daha da yaygınlaştırılarak iş yerlerinde, muayenehanelerde ve kurum ziyaretleri gibi yerlerde de kullanılması düşünülüyor. Peki, seyahat için HES kodu nasıl alınır? HES kodu almak zorunlu mu? Tüm detaylar haberimizin içeriğinde…

   Seyahat edecek olan vatandaşlar HES koduna ilişkin bilgileri araştırıyor. Geçtiğimiz günlerde normalleşme adımlarıyla birlikte şehirlerarası seyahat yasakları kaldırıldı. Ancak seyahat için alınacak biletlerde HES kodu alma zorunluluğu getirildi. Peki, cep telefonu yoluyla HES kodu alınabiliyor mu? Alınıyorsa nasıl alınıyor? Bu soruların cevaplarına birlikte bakalım.

   HES KODU NEDİR?

   HES (Hayat Eve Sığar) kodu, yurtiçinde güvenli seyahatler için Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında bilet alımları için kullanılacak olan koddur. Oluşturulacak olan şifrelerle gerek uçak biletleri gerekse de otobüs biletlerinin alımları sırasında kullanılacak.

   HES KODU NE İŞE YARAR?

   HES kodu, koronavirüs hastalığına yakalanmış ya da koronavirüs hastalarına temas etmiş bireylerin toplu ulaşım yapan otobüs seyahatlerine veya uçakla yapılan seyahatlere katılmasının engellenmesi amaçlanmıştır.
   Bununla birlikte belirli nedenlerle seyahate kabul edilmeyecek bireylerin en kısa süre içerisinde seyahat edecekleri yere gitmeden bilgilendirmeleri amaçlanmıştır.

   HES KODU ZORUNLU MU?

   HES kodu, vatandaşların şehirlerarası seyahatlerinde kontrollü ve güvenli bir yolculuk yapabilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı önlemleri kapsamında oluşturulan zorunlu bir uygulamadır. Vatandaşlar, tüm ulaşım süreçlerinde bu kod ile seyahat edebilecek ve HES kodu, Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden veya kısa mesaj yoluyla alınabilecek. Alınan HES kodları bilet alınacak firmalarla paylaşılacak ve yolcunun virüs riski taşıyıp taşımadığına bakılabilecek. Risk taşımayan yolcuların biletleri onaylanacak.

   TELEFONDAN HES KODU NASIL ALINIR?

   • Telefondan HES kodu alma işlemi, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden alınabilir. Uygulama üzerinde “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girilir. Ardından “HES Kodu Oluştur” tıklanır ve kod kullanım süresi seçilerek kod oluşturulur.

   Vatandaşlar, “Hayat Eve Sığar” uygulaması üzerinden istedikleri kadar kod oluşturabilirler. Uygulamada hangi kodun hangi kurumla paylaşıldığının listesi yer alacak. Bu kodları dilemesi halinde iptal edebilecek ya da yetkileri kaldırılabilecek.

   • HES kodu SMS yoluyla da alınabilmektedir. SMS yoluyla HES kodu almak için, cep telefonunun mesaj bölümüne HES yazıp birer boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. Kimlik numarası yazılır, T.C Kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılarak mesaj 2023’e gönderilir.

   Örneğin, HES 22233344466 5678 20. Mesaj bölümüne bu şekilde yazılıp gönderildiğinde 15 gün geçerli olacak olan kod tarafınıza gönderilecektir.

   Bilet alınacak seyahat firması, vatandaşın HES kodu ile sağlık durumunu sorgulayacak. Virüs riski taşıması durumunda seyahat izni verilmeyecek ve bilet alım işlemi onaylanmayacak. Seyahat sırasında risk görülmeyen ve sonradan ortaya çıkan risk durumunda temas ettiği kişilerle iletişime geçilecek ve bu kişilere sağlık ve rehberlik hizmeti sağlanacaktır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.