Otomobilde ÖTV indirimi ne zaman olacak?

   04.06.2020
   Otomobilde ÖTV indirimi ne zaman olacak?

   Küresel pandemide normalleşme sürecine girerken üç kamu bankası indirimli taşıt kredisini devreye soktu. Bu kapsamda taşıt kredi faizleri yüzde 0,49’a düştü.

   Taşıt kredisi faiz oranlarının 0,49’a düşmesi sonrası gözler ÖTV indirimine çevrildi. Geçtiğimiz yıllarda Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından birinci el ve ikinci el otomobillerde ÖTV’lerin düşürülmesi sonrası sıfır otomobil fiyatları 70.000 lira seviyelerine kadar düşmüştü. 2020 yılının ilk yarısında olası bir ÖTV indirimi kararı hem sıfır araç satışlarını hem de ikinci el fiyatlarını rahatlatacağı düşünülüyor. Peki, 2020 yılı ÖTV indirimi ne zaman çıkacak? Sıfır  olacak mı? Detaylar haberimizin içeriğinde…

   Ülkemizde sıfır araç alacakların en çok merak ettiği konular arasında 2020 yılında ÖTV indirimi olup olmayacağı konusu yer alıyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ÖTV indirimi ile ilgili açıklamaları sıfır araç alacak pek çok vatandaşı umutlandırdı. ÖTV’nin düşmesi için de geçtik yıllardan edindiğimiz tecrübelere göre, araç satışlarının çok fazla düşüş yaşaması gerekmektedir. Düşen satışların artırılmasına yönelik ÖTV indirim teşvikleri uygulandığında vatandaşlar uygun koşullarda araç sahibi olma şansını yakalıyor. Buradan hareketle 2020 yılında araç satışlarının önceki yıllara göre çok fazla düşmesi ÖTV indirimini kaçınılmaz kılacaktır.

   2020 YILI İÇİN ÖTV İNDİRİMİ BEKLENİYOR

   Son zamanlarda ikinci el araç fiyatlarının çok yükselmesi sonrası vatandaşlar, sıfır araçlarda ÖTV indirimi uygulanmasını bekliyor. ÖTV indiriminin olması durumunda ikinci el fiyatlarının da düşeceğini öngören vatandaşlar, devletten ÖTV indirimi bekliyor.

   OTOMOBİL İÇİN ÖTV İNDİRİMİ NE ZAMAN GELECEK?

   Tüm vatandaşların merakla beklediği 2020 yılı ÖTV indirimi ile ilgili sevindiren haber Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan geldi. Bakan Albayrak, 2020 yılı ÖTV indirimi ile ilgili çalışmaların yürütüldüğünün müjdesini verdi. ÖTV indiriminin çıkması durumunda otomobil piyasasının canlanması beklenirken kararın yıl ortasına kadar çıkması bekleniyor.

   2020 YILI ÖTV İNDİRİMİ İÇİN İLK ADIM ENGELLİ VATANDAŞLAR İÇİN ATILDI

   ÖTV indirimi için 2020 yılında ilk adım engelli vatandaşlar için atıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan ve Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Usul Kanunu Tebliği’nde yer alan yüzde 22,8’lik artış nedeniyle engelli vatandaşların 247.000 liraya kadar olan araç satın alımlarında alınmayan ÖTV, yeni kararla birlikte 303.200 liraya kadar olan araç alımları için alınmayacak. Bu kararla birlikte diğer tüm sıfır otomobil satışlarında da ÖTV alınmayacağı veya ÖTV indirimi uygulanacağı beklentisini artırdı.

   ÖTV NEDİR?

   Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), kanunlarla belirtilen ve belirli ürünler ile mallardan alınan bir harcama ya da tüketim vergisidir. Kesin olarak belirlenmiş maktu ya da belli bir orana göre hesaplanmaktadır. Avrupa Birliği’ne uyum çerçevesinde yasalaşarak yürürlüğe giren ÖTV, AB bakış açısına göre uygulanmasındaki amaç sosyal faydadır. Bu nedenle lüks tüketim maddeleri ile sağlığa ve çevreye zararlı ürün ve mallara uygulanmaktadır. ÖTV, KDV gibi bir malın her el değiştirmesinde alınmaz. Malın ishal edilmesinde ve ilk alıcısına satılmasında uygulanan bir vergidir.
   ÖTV ile ilgili detaylı bilgi için bu MAKALEMİZİ inceleyebilirsiniz.

   ÖTV HANGİ MALLARDA UYGULANIR?

   Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) aşağıdaki mal ve ürünlere uygulanmaktadır:
   • Kürk, mücevher ve lüks arabalar gibi lüks ürünlerde,
   • Tekel, alkol ve sigara gibi insan sağlığına zararlı olan ürünlerde,
   • Fosil atık, benzin, petrol ve kömür gibi çevreye zarar veren ürünlerde ÖTV uygulanmaktadır.

   SIFIR ARAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI NEDİR?

   Kamu bankaları, yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan sıfır km binek ya da ticari araç satın alacak olan bireysel ve kurumsal müşterilerine, firmalara göre değişmekle birlikte aylık yüzde 0,49 ile 0,69 faiz oranıyla taşıt kredisi veriyor. Krediler 6 ay geri ödemesiz ve 36 ay vade seçenekleriyle verilmektedir.

   İKİNCİ EL ARAÇ KREDİSİ FAİZ ORANLARI NEDİR?

   Kamu bankaları, ikinci el binek araç (buna motosikletler de dahil) veya ticari araç satın alacak bireysel ya da kurumsal müşterilerine aylık yüzde 0,82 faiz oranıyla kredi vermektedir.
   Krediler 6 ay geri ödemesiz ve 60 ay vade seçenekleriyle verilmektedir.
   İkinci el binek otomobil ve ticari taşıt kredisinde limit en yüksek 150.000 liradır. Kredi verilecek araçların yaşı ise en çok 7 yıl olarak belirlenmiştir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.