Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

   04.06.2020
   Kira yardımı başvurusu nasıl yapılır?

   Koronavirüsle mücadele kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara birçok destek paketi açıklandı. Bunlardan biri de devlet destekli kira yardımıdır.

   Normalleşme adımlarının atıldığı bu günlerde devlet destekli kira yardımına nasıl başvurulacağı konusu en çok araştırılan konular arasında yer aldı. Kirada oturup ihtiyaç sahibi olan ve aylık kira ödemesi gelen vatandaşlara devlet tarafından kira yardımı yapılmaktadır. Bu yardımlarla dar gelirli aileler az da olsa rahat bir nefes almış oluyor. Peki, kira yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kira yardımından kimler yararlanabilir? E-devletten kira yardımı başvurusu yapılabilir mi? tüm detaylar haberimizin içeriğinde…

   DAR GELİRLİ AİLELERE KİRA YARDIMI

   Türkiye Cumhuriyeti, sosyal bir devlet olma özelliğinden dolayı ihtiyaç sahibi vatandaşlar için ilgili bakanlıklar üzerinden çeşitli yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar daha çok Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ailelere ulaştırılmaktadır. Gıda yardımından yakacak yardımına, barınma yardımlarından çocuk yardımlarına kadar pek çok alanda devlet vatandaşa ayni ve nakdi yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlardan birisi de kira yardımıdır.
   Ülkemizde pek çok yoksul insan bulunmaktadır. Maddi yetersizliklerden dolayı bu ailelerin pek çoğu evinin kirasını ödeyememektedir. Bu sıkıntının ortadan kaldırılmasına yönelik devlet tarafından bazı çalışmalar yapılmış ve ailelerin barınma ihtiyaçları ile kira giderleri ödenmesi kararlaştırılmıştır. Her yıl bu miktarlar değişiklik göstermektedir. İlgili kurumlara başvuru yapan aileler değerlendirilerek uygun görülenlere bu kira yardımı yapılmaktadır.

   KİRA YARDIMI BAŞVURUSU E-DEVLET’TEN NASIL YAPILIR?

   Kira yardımı başvuruları, pek çok hizmetin verildiği E-devlet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Vatandaşlar öncelikle e-devlet uygulamasına giriş yapacaklar. Ardından “Hak sahibi ailelere kira yardımı yapılması” bölümü işaretlenir. Açılan pencere üzerinde “Uygulamaya git” sayfası tıklanır. Daha sonra “Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilginiz var ise işleme devam etmeyiniz.” Uyarısı açılmaktadır. Bu ekranda istenilen bilgiler girildikten sonra işleme devam edilir. Tamamlanan işlemler sonrası başvuru işlemi gerçekleştirilmiş olur.

   KİRA YARDIMI YAPAN KURUM VE KURULUŞLAR HANGİLERİ?

   Ekonomik yetersizliklerden dolayı kirasını ödeyemeyen vatandaşlara birçok kurum tarafından kira yardımı yapılmaktadır. Bu kurumlar aşağıdaki gibidir:
   • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı müdürlükler,
   • Kaymakamlıklar ve Valilikler bünyesinde faaliyet gösteren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
   • İl ve İlçe Belediyeleri,
   • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı müdürlükler,
   • Sivil Toplum Kuruluşları,
   • Vakıf ve dernekler,
   • Gönüllü kuruluşlar ile durumu iyi olan şahıslar kira yardımında bulunabilmektedir.

   DEVLET DESTEKLİ KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR?

   Devlet, maddi durumu olmayan yoksul ailelere kira yardımını Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı üzerinden vermektedir. Devletin belirlediği şartları taşıyan yapılan incelemeler sonrası kira yardımı alabilmektedir. Kira yardımı için başvurular, İllerde Valiliklere ilçelerde kaymakamlıklara bağlı faaliyet gösteren “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları”na yapılmaktadır. Başvuralar bireysel olarak ve şahsen yapılmaktadır. Bununla birlikte yoksul ailelere başvuru olmaksızın belediyeler tarafından kira yardımı verilmektedir. Belediye kendi araştırmaları çerçevesinde belirlediği yoksul ailelere bu yardımları ulaştırır.

   KİRA YARDIMI BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER NELERDİR?

   • T.C. Kimlik kart ya da nüfus cüzdanı fotokopisi,
   • İkametgah belgesi,
   • Gelir belgesi,
   • Muhtarlıktan alınacak olan gelirinin olmadığını ve fakir olduğunu gösteren resmi belge,
   • Kira Yardımı Başvurusu dilekçesi,
   • Kira Yardımı Başvurusu bilgi formu.
   Bu evrakları hazırlayarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru işlemleri gerçekleştirilebilir. Başvuru sonrasında inceleme komisyonu değerlendirme yapar ve gerçekten imkanı olmadığını tespit etmesi halinde kira yardımını yapmaktadır.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.