Mesleki yeterlilik sınavları yeniden başlıyor!

   03.06.2020
   Mesleki yeterlilik sınavları yeniden başlıyor!

   Koronavirüs salgını dolayısıyla 16 Mart 2020 tarihi itibarıyla ara verilen Mesleki Yeterlilik Sınavlarının yapılmasına yeniden başlandı.

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, çalışma hayatında ihtiyaç duyulan meslek standartlarının belirlenmesi, nitelikli ve belgeli iş gücünün geliştirilmesi amacıyla yapılan Mesleki Yeterlilik Sınavlarının yeniden başlayacağını açıkladı. Mesleki yeterlilik Sınavları koronavirüs salgını dolayısıyla Mart ayı ortalarında durdurulmuştu. Peki, Mesleki Yeterlilik Sınavı nedir? Kimler bu sınava girmektedir ve zorunlu mudur? Tüm detaylar haberimizin içeriğinde…

   MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs salgını dolayısıyla Mart ortalarında ara vermek durumunda kalınan Mesleki yeterlilik sınavlarının tekrar başlayacağını söyledi. Bakan Selçuk, nitelikli ve belgeli iş gücüne önem verdiklerini, bu nedenle19 sektör ve 326 meslek grubunda belgelendirme yapmak üzere 217 kuruluşun yetkilendirildiğini belirterek “Tehlikeli ve çok tehlikeli mesleklerde, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarınca yapılan sınavlarda başarılı olan vatandaşlarımıza Mesleki Yeterlilik Belgesi vermeyi sürdürüyoruz.” ifadelerini kullandı.
   Mesleki yeterlilik sınavlarının, MYK’nın hazırladığı rehber doğrultusunda İSG ve hijyen kurallarına uyularak yapılacağının altını çizen Bakan Selçuk, sınav alanında görevliler dışında kimsenin bulunmayacağını, sınav yapılacak alanların sosyal mesafe kurallarına uygun olarak dizayn edileceğini ve sınavların kameralarla izlenip kurallara uyulup uyulmadığının kontrol edileceğini söyledi.
   Bakan Selçuk, güvenli iş ortamının oluşturulması, üretimde verimliliğin artırılması, kayıtlı istihdamın sağlanması ve bireylerin icra ettikleri mesleklerde belge sahibi olması amacıyla uygulamaya konulan Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu 226 meslekten 143’ünde zorunlu olarak uygulamaya konulduğunu söyledi.
   Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs dolayısıyla Mart ayı ortalarında ara verilen Mesleki Yeterlilik Sınavlarının bugün itibarıyla yeniden başladığını da açıkladı.

   MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ NEDİR?

   Mesleki Yeterlilik Belgesi, belirli bir mesleği icra eden bireylerin Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından oluşturulan ve ulusal yeterliliklerde belirtilen şartları karşılamaları durumunda sahip olacakları belgeye denir. Bireyler, mesleki yeterlilik belgesiyle icra ettikleri meslekte yeterli bilgi ve beceriye sahip olduklarını belgelemektedirler. Mesleklerin belgelendirilebilmesi için Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kurumları vardır. İcra ettiği meslekte Mesleki Yeterlilik belgesi almak isteyen bireyler, MYK tarafından ilgili meslekle yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşuna başvuru yapmaları gerekir. İlgili kurumlar başvuru yapan bireyleri gerek sınavlarla ve gerekse uygulamalarla teste tabi tutarlar. Gerek uygulama gerekse sınavla değerlendirilen adaylardan başarılı olanlara Mesleki Yeterlilik Belgesi verilmektedir.

   KİMLER MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ SAHİBİ OLABİLİR?

   Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yayınlanan ulusal yeterliklere göre, icra ettiği mesleği belgelendirmek isteyen herkes Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olmak için MYK tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarına başvurabilir. Adayların sınav ve belgelendirme gibi işlemleri yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşları yürütecektir. Sınav sürecine ilişkin bilgilendirmeler adaylara duyurulacaktır. Belge için başvuran adaylar, başvurdukları ulusal yeterlilikte yer alan esaslara göre yazılı ve uygulamalı sına tabi tutulacaklar. Bu sınavlardan başarıyla geçen adaylara Mesleki Yeterlilik Belgesi verilecektir.

   BİRDEN FAZLA YETERLİLİK BELGESİ ALINABİLİR Mİ?

   Ulusal Yeterlilik Sistemi, bireylerin icra ettikleri her meslek dalına göre birden fazla Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olabilmesine imkan tanımaktadır. Birey, hali hazırda icra ettiği mesleğinin yanında kendini geliştirerek farklı meslek alanlarında da bilgi ve beceriye sahip olabilir. Bu bilgi ve becerisini kanıtlamak için yatay ve dikey geçişlerle farklı ulusal yeterliliklerde belge sahibi olabilir.

   HANGİ MESLEKLERDE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ALINABİLİR?

   En az lisans düzeyinde öğrenim gerektiren ve mesleğe giriş şartları kanunlarla düzenlenmiş olan mesleklerle, tabiplik, diş hekimliği, hemşirelik, ebelik, eczacılık, veterinerlik, mühendislik ve mimarlık dışında kalan tüm mesleklerde Mesleki Yeterlilik Belgesi alınabilmektedir.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.