Eski kredilerde yapılandırma olacak mı?

   03.06.2020
   Eski kredilerde yapılandırma olacak mı?

   Hayatın normalleşmesi ile birlikte kamu bankalar tarafından Cumhuriyet tarihinin en büyük destek paketi açıklandı. İhtiyaçlarını karşılamak için bekleyen vatandaşlara can suyu olacak. Yeni paketin hayata geçmesi ile birlikte akıllara pek çok soruda beraberinde gelmektedir.

   Virüs salgının ekonomik etkilerini en aza indirmek amacı ile hükümet tarafından çok yönlü destek paketleri hayata geçirilmektedir. Bu süreçte oluşan bozulmaların önüne geçmek ve düzeltmek amacı ile önemli bir paket daha hayata geçirildi. Yeni destek paketi 4 bölümden oluşuyor hem birbirine bağlı yüzlerde sektörü canlandırıyor hem de ertelenen ihtiyaçları karşılamak açısından büyük önem taşıyor. Bununla birlikte önemli istihdam deposu olan turizm, beyaz eşya, otomotiv ve inşaat gibi sektörlerde oluşacak iş kaybının da önüne geçilmiş olacak.

   Destek paketleri sadece sıfır araç ve konutu kapsamıyor. Hazırlanan pakette ikinci el araç ve ikinci el konut sektörü için de alternatif seçenekleri barındırıyor. 15 yıla çıkarılan vade seçeneği isteyenler için geçerli olan bir kaide olup eğer konut kredisi çekeceksiniz bütçenize göre daha az vade seçeneği de tercih edebilmek imkanı bulunmaktadır.

   LİMİT EN FAZLA NE KADAR?

   Bu desteklerden daha fazla vatandaşın faydalanabilmesi adına bazı sınırlandırmalar getirildi. Buna bağlı olarak üç büyük il için 750 bin TL’den fazla hiçbir vatandaşa verilemeyecek. Konut sektöründe peşinat yüzde 10’a düştüğü için 850 bin TL’lik bir ev için 85 bin TL nakit olması yeterli olurken geri kalan tutara kredi verilebilecek.

   ESKİ KREDİLER YAPILANDIRILABİLECEK Mİ?

   Daha önce kamu bankaları üzerinden konut kredisi çekmiş olan vatandaşlar bu yeni paketle birlikte eski kredilerini yeniye göre tekrar yapılandırıp yapılandıramayacağını merak ediyor. Ancak bankalar tarafından böyle bir kararın olması yeni faiz oranı ile birlikte yapılandırmayı mümkün kılabilir. Ancak şimdi için böyle imkan olduğu söylenemez.

   BAŞVURULAR NE ZAMAN?

   Yeni kredi destek paketlerine ilişkin başvurular kademeli olarak yapılmaya başlandı. Konut kredileri için başvurular 2 Haziran itibari ile şubeler tarafından yapılmaya başlandı. Taşıt kredileri için ise başvurular yine şubeler tarafından 5 Haziran tarihinden itibaren başlamış olacak. Yine 5 Haziran’la birlikte Sosyal Hayatı Destek Kredi paketi de şubeler üzerinden başvuruları yapılacak. Tatil destek kredi paketinin başvurularının ne zaman olacağı ve başvuruların nereden olacağına ilişkin bir bilgi yok. Önümüzdeki günlerde buna ilişkin bilgi gelmesi bekleniyor.

   OTOMOBİLDE KURAL NE?

   Sıfır araç sahiplerine tanınan cazip kredi imkanından faydalanmak isteyen kişiler öncelikle yerli üretim araç tercih etmek gibi bir zorunlulukları bulunuyor. Yani bu kredi imkanından yararlanmak için öncelikle kişinin aracı Türkiye’de üretilen bir otomobili tercih etmesi gerekecek. Taşıt kredilerinde hangi araçların yerli üretim olduğuna ilişkin henüz bir bilgi gelmedi. Yerli üretimi desteklemek amacı ile atılan bu adımda istihdamı yakalamak açısından büyük bir önem taşıyor.

   Yerli üretim şartı sadece taşıt kredisi için değil aynı zamanda mobilya ve beyaz eşya gibi ihtiyaçlarını karşılamak için kredi başvurusunda bulunan kişiler içinde geçerli olan bir kural olacak. Bankalar kredi vermek için başvuru yapan kişilerin gelirlerine, kredi geçmişlerine bakabilecek. Araç ve konut kredisi için zaten ipotek konulmuş olacak.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.