Halkbank konut kredisine nasıl başvurulur?

   03.06.2020
   Halkbank konut kredisine nasıl başvurulur?

   Koronavirüs sürecinde normalleşme adımlarının hız kazanması ve ekonominin canlanması amacıyla devletin tüm kurumları pek çok adım atmaktadır.

   Ülke genelinde normalleşme adımları atılırken kamu bankaları da normalleşmenin hız kazanması, ekonominin hareketlenmesi ve ihtiyaç sahibi vatandaşların finansman ihtiyacı için 4 başlık altında kredi paketi açıklamışlardır.
   Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank gibi kamu bankaları 1 Haziran 2020 tarihi itibarıyla ortak bir açıklamayla; konut, taşıt, sosyal destek ve tatil kredisi adı altında 4 başlıktan oluşan kredi paketini devreye aldıklarını duyurdular. Her zorlukta ve ihtiyaç duyulduğunda halkının yanında olan Halkbank da konut kredisi başta olmak üzere taşıt kredisi, sosyal destek kredisi ve tatil kredisi gibi kredi paketleri açıklamıştır. Bu kredi paketlerinden özellikle konut kredisi tarihin en düşük faiz oranıyla vatandaşın karşısına çıkmıştır. Peki, Halkbank avantajlı konut kredisi nedir? Kredi faiz oranları ne kadardır ve Halkbank konut kredisi başvurusu nasıl yapılır?

   HALKBANK AVANTAJLI KONUT KREDİSİ NEDİR?

   Halkbank avantajlı konut kredisi, ev sahibi olmak isteyen ve finansmanı olmayan vatandaşlar için sunduğu uygun faiz oranlı ve uygun vadeli kredi imkanına denilmektedir. Vatandaşlara konut kredisi faiz oranları açısından banka tarihinin belki de en düşük kredi imkanı sunulmaktadır. Bu sebeple avantajlı konut kredisi olarak anılmaktadır.

   HALKBANK KONUT KREDİSİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

   Halkbank avantajlı konut kredisinin özellikleri aşağıdaki gibidir:
   • Halkbank sıfır ve ikinci el konut satın alımları için avantajlı konut kredisi vermektedir.
   • Ankara İstanbul ve İzmir’de alınacak konutlar için azami kredi tutarı 750.000 lira olarak belirlenmiştir.
   • Bu üç büyük şehir dışında kalan tüm şehirler için azami konut kredi tutarı 500.000 lira olarak belirlenmiştir.
   • Kredi vadesi en çok 15 yıl, yani 180 ay olarak belirlenmiştir.
   • Konut kredisi 12 aya kadar geri ödemesiz olarak verilecek.
   • Peşinat olarak da en az yüzde 10’dan başlayan oranlarla verilecek.
   • Halkbank avantajlı konut kredisinden bir müşteri en çok bir defa yararlanabilir.
   • Banka ekspertiz ücreti olarak 950 lira almaktadır.
   • İpotek tesis ücreti olarak da 155,76 lira tahsis edilmektedir.

   HALKBANK KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI NE KADAR?

   Halkbank konut kredisi faiz oranları, satıl alınacak konutun sıfır olması ve ikinci el olması durumuna göre değişiklik göstermektedir. Buna göre Halkbank avantajlı konut kredisi faiz oranları aşağıdaki gibidir:
   • Sıfır konutlar için kredi faiz oranı aylık yüzde 0,64 olarak belirlenmiştir. Kredi vadesi ise en çok 180 ayla sınırlandırılmıştır. Kredi tahsil ücreti için de 500 lira belirlenmiştir.

   • İkinci el konutlar için kredi faiz oranı aylık yüzde 0,74 olarak belirlenmiştir. Kredi vadesi ise en çok 180 ayla sınırlandırılmıştır. Kredi tahsil ücreti için de 500 lira belirlenmiştir.

   HALKBANK KONUT KREDİSİ ÖRNEK MALİYET TABLOSU

   • Sıfır konutlar için örnek kredi maliyet tablosu: 100.000 lira kredi, 120 ay vade, yüzde 0,64 aylık faiz oranı, 500 lira kredi tahsis ücreti, yüzde 8,2424 yıllık faiz oranı, 1.105,76 lira diğer masraflar ve 937 lira aylık geri ödeme tutarı olarak belirlenmiştir.

   • 2. El konutlar için örnek kredi maliyet tablosu: 100.000 lira kredi, 120 ay vade, yüzde 0,74 aylık faiz oranı, 500 lira kredi tahsis ücreti, yüzde 9,5503 yıllık faiz oranı, 1.105,76 diğer masraflar ve 1.007 lira aylık geri ödeme tutarı olarak belirlenmiştir.

   HALKBANK KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

   Halkbank avantajlı konut kredisine başvurular 2 Haziran 2020 tarihi itibarıyla başlamaktadır. Başvurular tüm Halkbank şubelerinden şahsen yapılacaktır. Ayrıca Halkbank çağrı merkezleri aranarak başvurularla ilgili daha detaylı bilgi alınabilir.
   Halkbank konut kredisine başvuru için bazı şartların taşınmasını ve istenilen evrakların hazırlanmasını talep etmektedir. İstenilen evrakların hazırlanması ve kredi kullanma şartlarının taşınması halinde Halkbank avantajlı konut kredisine başvuru işlemini gerçekleştirilebilecek.
   NOT: Banka gerekli görülmesi halinde kredi koşullarında değişiklik yapma ve kampanyayı durdurma hakkını saklı tutar.

   YAZAR BİLGİSİ
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.